GündemSlayt Haber

“Adrese Teslim” Akademik Kadro İlanı!

Gazi Üniversitesi ‘adrese teslim’ akademik kadro ilanı yayınlayınca, ATO notere başvurarak ilginç bir listeyi onaylattı.

Resmi Gazete’ye ilan veren Gazi Üniversitesi; aradığı akademik kadro için şartları sıraladı. ‘Adrese teslim’ ilanlar için notere başvuran ATO, atanacak isimleri kayıt altına aldı. ATO’nun notere onaylattığı 15 kişilik listeden 8’i atandı, 7’si atanmayı bekliyor.

Burcu Cansun’un BirGün’de yer alan haberine göre Gazi Üniversitesi Rektörlüğü 12 ve 31 Aralık 2013 tarihlerinde toplam 15 kadro için Resmi Gazete’ye iki adet öğretim üyesi ilanı verdi. Kadro ilanları anabilim dalı talebi olmaksızın dekanlık ve rektörlük inisiyatifiyle verildi. Her iki ilanda da kadrolara alınacak kişileri tarif edecek nitelikte ek koşullar istendi.

Rektörlüğün verdiği ilanlarda “Üniversitemiz birimlerine 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ve 657 Sayılı DMK 48. maddesi hükümleri dâhilinde Öğretim Üyesi alınacaktır. Öğretim Üyesi kadrosuna başvuran adayların 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 5772 sayılı Kanunla değişik 23., 25. ve 26. maddelerinde belirtilen asgari koşulları sağlamış olmaları gerekir” ifadelerine yer verildi.

MAKALESİNE KADAR İNCE TARİF!

Ancak ilanlarda rektörlüğün aradığı şartlar da vardı. O şartlar şu şekilde sıralandı:

-Tıp Fakültesi’nde görev yapmak üzere ana bilim dalı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları için aranan özel şart: Çocuk nefroloji alanında 1 yıl yurtdışı deneyimi olmak ve Çocuk nefroloji ve çocuk böbrek transplantasyonu alanında deneyimle olmak.

– Tıp Fakültesi’nde görev yapmak üzere Temel Tıp Bilimleri Tıbbı Biyoloji doçentte aranan özel şart: Rejeneratif tıp, ilaç salım sistemleri, sinir bilimleri ve nanobiyolteknoloji alanında yayınları olmak

– Tıp Fakültesi’nde görev yapmak üzere Cerrahi Tıp Bilimleri Göz Hastalıkları alanında yardımcı doçentte aranan özel şart: Kornea endotel translantasyonu konusunda deneyimli olmak.

ATO ÖNCEDEN BİLDİ!

Ankara Tabip Odası (ATO) adrese teslim “kişiye özel” akademik personel ilanı üzerine harekete geçti. Kadrolara atanacak isimler için tahminini henüz başvuru süresi dolmadan noterden onaylattı. ATO notere 15 isim verdi ve atanacak 8 akademisyenin bu listeden olacağını kayıt altına aldı. Aylar sonra gelen atamalar ATO’yu haklı çıkardı ve 8 akademisyenin tamamı verilen listede yer alan isimlerden oluştu.

15 KİŞİLİK LİSTEDEN 8’İ ATANDI

Halihazırda 15 kadronun 8’ine atama yapılmış durumda. Bu isimlerin tümü ATO’nun tahmin ettiği isimler. Kalan 7 kadro için ise henüz atama yapılmadı. Önümüzdeki 1-2 ay içerisinde diğer atamaların da gerçekleşmesi bekleniyor.

“NOTER BİZİ DOĞRULADI”

Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Özden Şener BirGün’e yaptığı açıklamada “Gazi Üniversitesi’nin verdiği ilanların kişiye özel kadro ilanı olduğunu anlayıp, notere başvurmuştuk. Atanan 8 kişide nokta atışı ile kim olduklarını bulduk” dedi. Şener şöyle konuştu: “Gazi Üniversitesi’nin 12 ve 31 Aralık’ta verdiği ilanların kişiye özel kadro ilan olduğunu anlamıştık. Gazi Üniversitesi yayınladığı ilanlarda aradığı 15 akademisyen için koştuğu şartların kişiye özel şartlar olduğunu anlamak çok kolaydı. Notere başvuru yaparak, alınacak isim listesini verdiklerini ve alınacak isimleri beklemeye başladık. Notere başvurduğumuzda belirttiğimiz 8 kişinin atandığını Noter de onayladı. Bu isimleri bulmak için, aranan alanlardaki akademisyenlerle sohbet etmek yeterli oldu. Başvuru yapacak akademisyenleri engellemek için koşulan şartlar engelleyici nitelikteydi.”

YILDIRIM BEYAZIT’I DA BİLMİŞTİ

ATO, 3 yıl kadar önce Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne alınacak 32 öğretim üyesini de önceden noterden de onaylatarak bilmişti. YÖK, geçen yıl Rektörlüklere yolladığı bir genelgede “kadro ilanlarında kişi tarif edilmemesini” istemişti. Ancak uygulama aynı şekilde sürüyor, üstelik bu ilanların tümü YÖK onayından geçerek yayınlanıyor.

Kaynak: Ulusal Post

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Böyle bir başlığı açtığı için öncelikle akademikpersonel.org sitesine teşekkürler.

    ATO’yu yaptığı bu incelemeden ötürü tebrik ediyorum.

    Bahadır arkadaşın söylediği gibi bu gibi örnekleri yıllardır görüyoruz. Göz göre göre öyle şartlar yazıyorlarki ilanın kişiye özel olduğu AÇIK AÇIK belli oluyor.

    Bu türden alımlara engel olunmalı bunun mutlaka bir çaresi bulunmalı. Ne yani benim dayım yok, tanıdığım yok, yağ çektiğim hocalar yok diye sonsuza kadar açıktamı kalacam.

    LÜTFEN BU KONUYA DİKKAT ÇEKİN???

  2. ATO’nun bu girişimini tebrik ediyorum fakat kafama takılan bir soru var: Bu tespitlerin bir yararı olacak mı? Yoksa sadece bak işte böyle yapıyorlar diye geçilecek mi? Pek çok ilan zaten nokta atışı olduğu için bilmek ve ispat etmenin çok da yararlı olduğunu sanmıyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu