Akademik Personel | 26 Ocak 2021, Salı

Açıköğretimde Öğrenciye ‘Özel Sınav Kitapçığı’

Açıköğretimde Öğrenciye ‘Özel Sınav Kitapçığı’
       

Anadolu Üniversitesi’nin kuracağı yeni sınav merkezinde, Açıköğretim Fakültesi öğrencileri için özel sınav kitapçığı hazırlayacağı bildirildi.

Anadolu Üniversitesi’nin kuracağı yeni sınav merkezinde, Açıköğretim Fakültesi öğrencileri için özel sınav kitapçığı hazırlayacağı bildirildi.

AÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AÜ’nün 33 yıldır sürdürdüğü ve yaklaşık 2 milyon öğrenciye sahip Açıköğretim Fakültesi’nin nicelikten niteliğe geçiş yapmaya hazırlandığını belirtti.

Yaklaşık 30 yıl önce kurulan eski sınav merkezinin makineleri ve fiziksel mekanı ile artık yetersiz kalmaya başladığını anlatan Gündoğan, hazırladıkları “Yeni Sınav Merkezi Projesi” kapsamında açılacak sınav merkezinin, öğrenci ve sınav hazırladıkları kurumların ihtiyacını en iyi şekilde karşılayacağını kaydetti.

AÜ’nün sadece kendi öğrencileri için değil aynı zamanda birçok kurum için de sınav yapan bir merkez olduğunu anımsatan Gündoğan, şunları söyledi:

“AÜ aynı zamanda sınav yapan bir kurum. Türkiye’de ÖSYM, Milli Eğitim Bakanlığı ve AÜ sınav yapabiliyor. Yılda 80’in üzerinde sınav yapıyoruz. Yeni sınav merkezimizin tamamlanmasıyla Türkiye yepyeni bir sınav merkezine kavuşmuş olacak. Açılacak modern merkez sayesinde sınav kitapçığı hazırlama süresi de kısalacak. Şu anda arkadaşlarımız bir kapalı devreye giriyor, 21 gün kalıyorlar çünkü baskı sistemimiz buna uygun, 30 yıl önce planlanmış. Şimdi kapalı devreyi biz 10 günün altına düşüreceğiz. Böyle olunca da daha fazla sınav yapıyor olacağız.”

Yeni merkezde kullanılacak dijital baskı sistemleriyle öğrencilerin şikayetlerinin azalacağını, hazırlanan yeni sisteme geçildiğinde öğrencinin aldığı derslere ilişkin, o öğrenciye özel sınav kitapçığının olacağını vurgulayan Gündoğan, “Bu merkez hem daha hızlı sınav yapmamızı sağlayacak hem de öğrencilerimizin sınavlarının daha güvenli olmasını ve onlar açısından daha kolay ulaşılabilir yerlerde sınava girmesini sağlayacak” dedi.

Gündoğan, projenin bu yaz ihaleye çıkacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

       

Kolay Hobiler