Akademik Personel | 19 Haziran 2021, Cumartesi

ABD’de İsrail Eleştirisine “Akademik Ambargo”

28 Ağustos 2014
ABD’de İsrail Eleştirisine “Akademik Ambargo”
       

Filistin asıllı akademisyen Salaita’ya yapılan iş teklifi, İsrail’i eleştiren açıklamaları yüzünden geri çekildi Öğrenciler, “akademik ifade özgürlüğünün ihlali” olarak niteledikleri kararı protesto etti.

ABD’deki Urbana-Champaign Illionis Üniversitesi (UCIU), Filistin kökenli akademisyen Steven Salaita’ya yaptığı iş teklifini, İsrail’i eleştiren açıklamaları nedeniyle geri çekti. Üniversite öğrencileri ise okul yönetimine tepkili.
Ağustos başında UCIU’nın Mütevelli Heyeti’nden iş teklifi alan Salaita, Mütevelli Heyeti’nin onayını beklerken büyük bir sürprizle karşılaştı.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarını protesto eden Salaita, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabında İsrail karşıtı açıklamalara yer verdi. Salaita, İsrailli yetkilileri, 2012’de silahsız siyahi genç Trayvon Martin’ı vurarak öldüren George Zimmerman’a benzetti. Kasıtsız adam öldürmekle suçlanan Zimmerman, beraat etmiş ve mahkemenin kararı siyahi Amerikalılar arasında büyük tepkiye yol açmıştı.

Twitter’daki hesabında “Nefsi müdafaa mı? Gerçekten mi? Öyle görünüyor ki İsrail’de ortalıkta dolanan bir sürü lanet olasıca George Zimmerman var” yazan Salaita, bir başka mesajında da İsrail’in saldırılarını “soykırım” olarak niteledi ve “İşler, öyle bir noktaya geldi ki (İsrail Başbakanı Binyamin) Netanyahu boynunda Filistinli çocukların dişlerinden bir kolye ile televizyona çıksa sanırım kimse şaşırmayacak” dedi.

Twitter’da paylaştığı mesajların ardından Salaita’ya, sözleşmesi Mütevelli Heyeti tarafından onaylanmadığı için atamasının yapılmadığı bilgisi iletildi.

Üniversitenin kararı, öğrenciler arasında da tepkiye neden oldu. Üniversite kampüsünde kararı protesto etmek için dün gösteri düzenleyen yüzlerce öğrenciden Rico Kleinstein Chenyek, eposta yoluyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bu akademik ifade özgürlüğünün açıkça ihlalinden başka bir şey değildir” diyerek tepkisini dile getirdi. Chenyek, “Amerikan üniversiteleri, ifade özgürlüğünü korumak için atıp tutmaya bayılıyor. Ama özellikle şu an Gazze ve Ferguson’da tanık olduğumuz dış politika ve ırkçılıkla ilgili belirli bazı siyasi konular söz konusu olduğunda ifade özgürlüğü bitiveriyor” dedi.

Protestoda yer alan arkadaşlarının, üniversite kararını ABD’nin ifade özgürlüğüne saldırı olarak nitelediğini aktaran Chenyek, anayasadaki ifade özgürlüğü hakkının, işverenlerin kendilerine ters görüşlü kimseleri işten atma ya da onlara iş olanağı vermemesinin önüne geçemediğine dikkati çekti.

-ABD’de İsrail’i eleştirenler boy hedefi

Salaita’nın başına gelenler ABD’de ilk değil.

2010’un şubat ayında ABD’deki İsrail Büyükelçisi Michael Oren’in konuşmasını protesto eden California Üniversitesi Müslüman Öğrenciler Birliği, ifade özgürlüğünü engelledikleri gerekçesiyle görevden uzaklaştırılmış ve 11 öğrenci gözaltına alınmıştı.

2011’de de İsrail’in dış politikasına karşı çıkan İsrailli oyun yazarı Tony Kushner’e verilmesi planlanan fahri doktora unvanı, siyasi görüşleri yüzünden iptal edilmişti. Tepkilerin ardından üniversitenin mütevelli heyeti, kararı iptal etmek zorunda kalmıştı.

2013’te de Pulitzer ödüllü yazar Alice Walker’a Michigan Üniversitesi’nde konferans vermesi için yapılan teklif, İsrail ile ilgili görüşleri nedeniyle geri çekilmişti. Buna karşın Walker’ın 5 Kasım’da üniversitede yapılacak Zora Neale Hurston Bienali’nde konuşması bekleniyor.

       

Kolay Hobiler