Manşet HaberYurtiçi ve Yurtdışı Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi Bursları

ABD Merkezli Poynter Institute’den ‘NewsU Türkiye’ Gazetecilik Bursu

Dünyanın saygın gazetecilik kuruluşlarından Poynter Institute, Medya Derneği ve ABD İstanbul Başkonsolosluğu işbirliği ile Türkçe içerikli, online NewsU Türkiye adlı eğitim programının açılışını yapıyor. Değişen dijital medya ortamında gazetecilik becerilerini geliştirmeyi hedefleyen programın tanıtımı Adahan Hotel’de düzenlenecek olan basın toplantısında yapılacak. Toplantıya Medya Derneği Başkanı Salih Memecan, Poynter Institute İş Ortaklıkları Geliştirme Direktörü Howard Finberg ve ABD İstanbul Başkonsolosluğu Basın ve Kültür İşleri Konsolosu Craig Dicker katılacak.

Tamamen internet üzerinden düzenlenecek olan eğitim programında yaygınlaşan internet kullanımının, sosyal ağların ve akıllı mobil cihazların medyayı nasıl şekillendirdiğine vurgu yapılıyor. NewsU Türkiye web sitesinde yer alacak olan dersler tamamen ücretsiz, katılım içinse herhangi bir ön şart aranmıyor. Türkiye’nin her kesiminden, gerek profesyonel gazetecilerin, gerekse gazeteciliğe meraklı herkesin katılabileceği dersler şu başlıklardan oluşuyor:

•Sosyal Medya: Haber için Stratejiler ve Araçlar
•Başarılı bir Haber Blogu Oluşturmak
•Araştırmacı Gazeteciliğe Giriş
•Doğrulara Ulaşmak: Dijital Çağda Bilgi Kesinliği ve Doğrulama

Katılımın ücretsiz olduğu online dersleri Mayıs ve Haziran aylarında başarıyla bitiren katılımcılar değerlendirmelerini de tamamladıktan sonra Amerika’da düzenlenecek olan Gazetecilik Sertifika Programı’na katılmak için başvuru yapabilecek. Başvurular arasından seçilen 20 kişi Poynter – Türkiye Gazetecilik Bursu kapsamında kısmi veya tam burs ile Amerika’nın Florida eyaletindeki Poynter Institute merkezinde 1 haftalık gazetecilik eğitimi alacak.

Gazetecilik Sertifika Programı: Sertifika almak isteyen katılımcıların 1 Temmuz 2014 tarihine kadar dört online kursu ve değerlendirmelerini tamamlamaları gerekmektedir.  Sertifika alan katılımcılar, St. Petersburg, Florida’da bulunan Poynter Institute yerleşkesinde eğitim almak üzere burs başvurusu yapma hakkını elde edeceklerdir.  Gazetecilik Sertifika Programına katılım ücretsizdir.

Poynter – Türkiye Gazetecilik Bursu:  Türkiye’den yaklaşık 20 gazeteci, Ekim 2014’ün son haftasında Poynter Institute yerleşkesinde gerçekleşecek olan bir programa kısmi veya tam burs ile katılabileceklerdir.  Gazetecilik Sertifikasının alınmış olması ve başvuranın mevcut gazetecilik işiyle ilgili başvuru formunu doldurması programa katılabilme koşulları arasındadır.  Poynter Institute, katılacak olan adayları 1 Ağustos 2014 tarihine kadar belirleyecektir.

Poynter – Türkiye Gazetecilik Burs Programı son başvuru tarihi: 1 Temmuz 2014

Daha fazla bilgi için: https://www.newsu.org/tr/newsu-turkiye web sitesini ziyaret edebilir veya Medya Derneği Genel Sekreteri ve NewsU Türkiye Proje Koordinatörü Deniz Ergürel ile irtibata geçebilirsiniz.

Tel: 0212 243 70 02 veya deniz@medyadernegi.org

Basın Toplantısı 
Tarih:  16 Nisan 2014 Çarşamba, saat 11:00
Adres: Adahan Hotel, Asmalı Mescit Mah., General Yazgan Sok, No: 14, Beyoğlu, İstanbul

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu