Akan HaberKültür-Sanat

87. Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu

Dünyanın en prestijli sinema ödülleri olarak gösterilen ve bu yıl 87’ncisi düzenlenen Akademi Ödülleri (Oscar) sahiplerini buldu.

ABD’nin Los Angeles kentindeki Dolby Tiyatrosu’nda düzenlenen ve milyonlarca kişinin takip ettiği Oscar ödül töreninin sunuculuğunu Neil Patrick Harris yaptı.

Gecede, Yılın En İyi Film ödülünü ”Birdman” alırken,  En İyi Yönetmen ödülünü ise aynı filmin yönetmeni olan Alejandro González Iñárritu kazandı. Yılın En İyi Erkek oyuncusu ödülünü ”Herşeyin teorisi” filmindeki rolüyle Eddie Redmayne alırken, En İyi Kadın oyuncu heykelini ise Still Alice filmindeki oyunuyla Julianne Moore kucakladı.

Çekimi uzun yıllar süren ve Oscar ödüllerinin favorileri arasında gösterilen Boyhood filmindeki rolüyle Patricia Arquette, En İyi Yardımcı oyuncu ödülünü kazanırken, En İyi Yardımcı Erkek oyuncu heykelciği ise Whiplash’taki oyunuyla J.K. Simmons’a gitti.

Sinema dünyasının ünlülerini biraraya getiren ödül töreninde En İyi Animasyon Film ödülü Big Hero 6’in oldu. En İyi Uyarlama Senaryo ödülünü The Imitation Game alırken, En İyi Özgün Senaryo ise Birdman filminin oldu.

Jüri üyeleri yılın En İyi Belgeselinin Citizenfour olduğuna karar verirken, En İyi Kurgu Heykelciğini Whiplash, En İyi Orijinal Şarkı ödülünü ise Selma filminin müziği Glory kazandı.

Irak savaşında ABD’li bir keskin nişancının hikayesini anlatan ve kullandığı dil nedeniyle Müslümanlara karşı ayrımcılık yaptığı eleştirilerine neden olan American Sniper filmi ödül töreninden eli boş döndü.

Bu yılın Oscar ödüllerini kazananların listesi ise şöyle:

En İyi Film: Birdman

En İyi Yönetmen:  Alejandro González Iñárritu (Birdman)

En İyi Erkek Oyuncu: Eddie Redmayne, (The Theory of Everything)

En İyi Kadın Oyuncu: Julianne Moore, (Still Alice)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Patricia Arquette, (Boyhood)

En İyi Erkek Yardımcı Oyuncu: J.K. Simmons, (Whiplash)

En İyi Anime Film: Big Hero 6

En İyi Uyarlama Senaryo: The Imitation Game

En İyi Orijinal Senaryo: Birdman

En İyi Sinematografi: Birdman

En İyi Belgesel: Citizenfour

En İyi Görsel Efekt: Interstellar

En İyi Kısa Belgesel: Crisis Hotline: Veterans Press 1

En İyi Orijinal Şarkı: “Everything Is Awesome” (The Lego)

En İyi Kostüm: The Grand Budapest Hotel

En İyi Yabancı film: Ida

Oscar Ödülleri Töreni, çeşitli alanlarda verilen mesajlarla dikkat çekti. 

Gecenin ilk ödülünü “Whiplash” filmindeki performansıyla En İyi Yardımcı Oyuncu dalında alan J. K. Simmons,  gençlere mesaj verdi. Filmde son derece sert bir müzik öğretmeninin canlandıran 60 yaşındaki Simmons, “Anne babanız hala hayattaysa çok şanslısınız. E-mail ya da kısa mesaj göndermek yerine onları arayın. Teşekkür edin ve sözlerini dinleyin” dedi.

Alzheimer teşhisi konulan bir akademisyeni canlandırdığı “Still Alice” filmiyle En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ına layık görülen Julianne Moore,”Alzheimer hastaları, kendilerini terk edilmiş ve toplum dışına itilmiş hissediyor. Filmler, insanların kendilerini yalnız hissetmemelerine ve sorunlarının fark edilmesine yardımcı oluyor. Alzheimer hastaları da beyaz perdede daha fazla görünmeyi hak ediyor, böylece bu hastalığın tedavisi bulunabilir” ifadelerini kullandı.

Ödül törenine katılanlar, Martin Luther King’in ABD’deki siyahi halkın özgürlük mücadelesini konu alan “Selma” filminin Oscar ödülüne layık görülen şarkısı “Glory”yi ayakta alkışladı. En İyi Özgün Şarkı Ödülü’nü alan beste ve söz yazarı John Stephens ve Lonnie Lynn, teşekkür konuşmalarında eşitlik ve özgürlüğe vurgu yaptı.

Gecenin sonunda “Birdman” filmiyle En İyi Film Ödülünü alan Meksikalı yönetmen Alejandro Gonzalez İnarritu, ödülünü ABD’de yaşayan Meksikalı göçmenlere adadı. İnarritu, “Çok önceden bu ülkeye gelen ve bu inanılmaz ülkeyi kuran göçmenlerle aynı saygınlık ve saygıyı görmeleri için dua ediyorum” dedi.

İnarritu, süper kahramanları oynayarak parlayan, ancak sonra unutularak yaşamını Broadway oyunlarıyla sürdürmeye çalışan bir aktörün iç hesaplaşmasını konu alan filmiyle En İyi Yönetmen Ödülünü’de kucakladı. Michael Keaton, Zach Galifianakis ve Edward Norton’ın başrollerini paylaştığı film, En İyi Orijinal Senaryo Ödülüne’de layık görüldü.

Çekimi 12 yılda tamamlanan “Boyhood” filmindeki performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Ödülü’nü kazanan Patricia Arquette, kadın haklarını savunan kısa bir konuşma yaptı.

En İyi Belgesel Ödülü’ne layık görülen “CitizenFour”un yönetmeni Laura Poitras, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın eski çalışanlarından Edward Snowden’e teşekkür etti.Töreni sunan Neil Patrick Harris’in Snowden’ın bir sebepten dolayı geceye katılamadığını söylemesi izleyicilerin gülümsemesine neden oldu.

Stormtroopers, Adam Levine, Tim McGraw, Tegan and Sara, Lonely Island, Rita Ora,  Lady Gaga ve Jennifer Lopez’in sahne aldığı gecede 2014’te hayatını kaybeden sanatçılar da anıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu