Akademik Personel | 19 Mayıs 2019, Pazar

69 Türk Biliminsanı Türkiye’ye Dönüş Yaptı

9 Eylül 2014
69 Türk Biliminsanı Türkiye’ye Dönüş Yaptı
       

Tersine beyin göçü projesi kapsamında 69 Türk Biliminsanı, TÜBİTAK’ın burs programı sayesinde Türkiye’ye döndü.

Hükümetin beyin göçünü engellemek için yürüttüğü çalışmalar meyvesini vermeye başladı. Yılbaşından bu yana 69 Türk Biliminsanı; TÜBİTAK’ın destek bursundan yararlanarak yurda döndü. Türkiye’ye dönüş için çeşitli ülkelerden başvuran 36 Biliminsanının başvurusu değerlendiriliyor.

TÜBİTAK Biliminsanlarına bir dizi destek ve hibe sağlıyor. ‘Yurda Dönüş Araştırma Burs Programı’ kapsamında İki yıl boyunca aylık 3 bin 250 lira ödenek veriyor.  Yürütecekleri çalışmalar için de 30 bin liraya kadar araştırma desteği öngörülüyor.

Konuyla ilgili Akşam Gazetesi’ne konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, şunları söyledi: Biliminsanlarımızın yurda dönüşünü sağlamak için her türlü desteği veriyoruz. Adaptasyon sürecinde ilave imkân, çalışma ortamları hazırlıyoruz. Çocuklarının eğitimiyle ilgili destekler veriyoruz.

TÜRK BİLİMİNSANLARI, YURT DIŞINDA ORTAK PROJE YAPIYOR

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık: Yurtdışında çalışan Türk BiliminsaNLARININ ortak proje yapmasının da önünü açtık. Orada çalışıyor ama Türkiye’deki projelere de katkı sağlıyorlar.

Kaynak: Akşam

 

       

BENZER HABERLER