ALESGündem

ÖSYM’den Yabancı Dil Eşdeğerliği Açıklaması

ÖSYM, ilk eşdeğerlik tablosunun yayımlandığı 13 Ocak 2012’ye kadar alınmış yabancı dil sonuç belgelerinde sınavın yapıldığı tarihte yürürlükte olan eşdeğerlik tablosunun uygulanacağını açıkladı. Diğer durumlarda yapılan başvurular ise, güncel eşdeğerlik tablosuna göre değerlendirmeye alınacak.

ÖSYM, yabancı dil eşdeğerliliğinin tespiti konusunu yeniden değerlendirdi. ÖSYM’den yapılan açıklamada, bilişim teknolojisinde ortaya çıkan gelişmelerin, yabancı dil seviye ölçme sınavlarının elektronik ortamda “yerel ve çok oturumlu” olarak çok sık periyotlarda yapılmasına imkan sağladığı açıklandı.

Başkanlığın, bu gelişmeleri ve adayların durumlarını da dikkate alarak, yabancı dil eşdeğerliğinin tespiti konusunu yeniden değerlendirdiği belirtildi. Açıklamada, değerlendirme sonucunda başvuruları güncelleme tarihinden önce yapılmış olması kaydıyla güncelleme tarihini takip eden günden başlamak üzere 30 gün içerisinde düzenlenen sınavlar için güncelleme tarihinden önce yürürlükte olan eşdeğerlik tablosunun geçerli sayılacağı duyuruldu. Diğer durumlarda ise eşdeğerlik tablosunun güncelleme tarihi itibari ile uygulanmasına ve bu kararın 23 Temmuz 2013’de merkezin internet sitesinde yayımlanan güncelleme için de geçerli sayılmasına karar verildiği belirtildi. Açıklamada şunlara yer verildi:

Hesaplamada güncelleme tarihine bakılacak

“Başvuruları güncelleme tarihinden önce yapılmış olması kaydı ile güncelleme tarihini takip eden günden başlamak üzere 30 gün içerisinde yapılan sınavlar için güncelleme tarihinden önce yürürlükte olan eşdeğerlik tablosunun geçerli sayılmasına, diğer durumlarda ise eşdeğerlik tablosunun güncelleme tarihi itibari ile uygulanmasına, bu kararın 23 Temmuz 2013 tarihinde resmi internet sitemizde yayımlanan güncelleme için de geçerli sayılmasına,

Son güncelleme tarihinden önce sonuç belgelerinin alınmış olduğu sınavlar için sonuç belgesinde sınavın yapıldığı tarihin yazılı olması ve 6114 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinden sonra alınmış olması durumunda sınavın yapıldığı tarih itibariyle geçerli eşdeğerlik tablosunun uygulanmasına,

Kurumumuzca ilk eşdeğerlik tablosunun yayımlandığı 13 Ocak 2012’ye kadar alınmış sonuç belgelerinde sınavın yapıldığı tarihte yürürlükte olan Yükseköğretim Kurulu eşdeğerlik tablosunun uygulanmasına, diğer durumlarda ilgili başvuruların güncel eşdeğerlik tablosuna göre değerlendirilmesine karar verilmiştir.

Bu doğrultuda eşdeğerlik tespiti gerektiren sınavlar için uygulama, yukarıda belirtildiği şekilde yapılacak ve Başkanlığımızca eşdeğerlik belgesi yerine geçecek bir belge verilmeyecek, ilgili kurumlar eşdeğerlik tablosu doğrultusunda kabul ve işlemlerini yapacaklar.”

Kaynak: ÖSYM

ALES Puan Hesaplama Motoru

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu