Akademik Personel | 28 Ocak 2021, Perşembe

48 Milyon Akademik Makaleyi Bedava Yayınladı

13 Şubat 2016
48 Milyon Akademik Makaleyi Bedava Yayınladı
       

Rusya’da Alexandra Elbakyan adlı bir araştırmacının, aralarında hakemli dergilerin de olduğu 48 milyondan fazla makaleyi bedava yayınlaması üzerine, yayınevleri tarafından dava yağmuruna tutuldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alexandra Elbakyan adlı bir sinirbilimci, hakemli dergilerin de içerisinde olduğu 48 milyon makaleyi özel sitesinde yayınlamasının sonrasında, dünyanın en büyük yayıncıları Elbakyan hakkında onlarca dava açtı.

Alexandra Elbakyan ise yaptığı açıklamada, “Dergiler makale başına 32 dolar talep ediyor. Bu inanılmaz bir rakam. Bilginin yayılması çok önemli. Parayla bilgiye tahakküm edilmemeli” ifadelerini kullandı.

Dergilerin bedava yayınlanmasıyla ilgili bir köşe yazısı kaleme alan Fiona Macdonal da, “Eğer modern dünyada Robin Hood’un mücadelesine ne denk geliniyor diye düşünülürse, ben işte Elbakyan’ın bu hizmeti derim. Zira artık bilimsel makaleler sadece fakir üniversite ve araştırmacılar için değil; aynı zamanda Harvard ve Cornell gibi önde gelen üniversiteler için de zorlaşmaya başladı” diyor. Macdonal ayrıca, “Evet ücretli dergiler çok iyi işler çıkardığını kabul ediyoruz ama artık akademik araştırmalar, bir ticaret haline geldi. Şimdi bilginin serbestçe dolaşması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Elbakyan 2011 yılında kurduğu sitesinde her alandan makaleleri bedava yayınlıyor.

Öte yandan, binlerce akademisyen de Elbakyan’a teşekkür mektubu gönderiyor. Akademisyenler teşekkürlerinde, akademik başarılarını Elbakyan’a borçlu olduklarını ifade ediyorlar

Kaynak: Dünyabülteni

       

Kolay Hobiler