Akademik Personel | 30 Eylül 2020, Çarşamba

42 Genç Bilim İnsanına Yıllık 10 Bin Lira Destek

42 Genç Bilim İnsanına Yıllık 10 Bin Lira Destek
       

2011’de kurulan Bilim Akademisi’nin 40 yaş altı genç bilim insanlarını bilimsel çalışmalara teşvik etmek amacıyla verdiği ‘Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Programı (BAGEP) Burs Ödülü’ kapsamında 42 adaya ödül verildi. İki yıl süreyle yıllık 10 bin TL olan ödüllerin 28’i fen ve mühendislik, 10’u sosyal bilimler, 4’ü de tıp alanına gitti. Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen törende ödül alan bilim insanlarının 19’u kadın akademisyenlerden olştu.

Burslar BAGEP’e destek olmak isteyen kişi veya özel kuruluşların katkısıyla sağlanıyor. Programa her yıl 300’e yakın başvuru yapılıyor. Bu yıl BAGEP’ten yararlanmak için Türkiye’nin farklı illerindeki üniversitelerden 210 akademisyen başvurdu. BAGEP’ten 2013’te 20, 2014’te 43 aday yararlandı. Değerlendirmeleri Bilim Akademisi üyeleri yapıyor. 2015’te burs programını destekleyen kişi ve kuruluşlar ise şöyle: Vehbi Koç Vakfı, Elginkan Vakfı, Doğuş Holding, Eczacıbaşı Holding, Faruk Eczacıbaşı, Mehveş Demiren, Nermin Öztuş, Çiğdem Kağıtçıbaşı, Mark de Vries – İdil de Vries.

blank
Prof. Dr. Mehmet Ali Alpar
Bilim Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı

Yarısı bilim kadını

Bilim Akademisi, Türkiye’nin 40 yaş altındaki parlak genç bilim insanlarına veriyor bu ödülü. Güzel tarafı 20 kişiyle başladık, ikinci yıl 43, bu sene 42 kişiye ödül verdik. Bu ödülü doğa bilimleri, matematik, sosyal bilimler gibi bilimin bütün disiplinlerinde veriyoruz. Aşağı yukarı şimdiye kadar 30’dan fazla üniversitemizden kazananlar oldu. Niğde, Erzurum Atatürk, Eskişehir Dumlupınar ve Gaziantep Zirve Üniversitesi’nden ödül alanlar var. Diğer güzel yanı, ödül alan 42 kişinin 19’u, neredeyse yarısı bilim kadını. Bu program Türkiye’de ilk defa tamamen sivil sektörler tarafından destekleniyor. BAGEP ile Türkiye’de bu kadar büyük bir genç potansiyelin olduğunu ve bu kadar büyük bir desteğin çıktığını gördük.

Ödül alanlar anlatıyor

blankDr. Tülün Ergin: TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nde gama ışınları astronomisi, astrofizik süpernova kalıntıları, x ışınları alanlarında araştırma yapıyorum. Astrofizik dalında aldığım bu ödül ilginç bir deneyim oldu, hoşuma gitti.

blankDr. Nurcan Tunçbağ: ODTÜ Enformatik Enstitüsü’ndeyim. Kanser hastalığındaki kişiye özel tedavi yöntemlerinin belirlenmesi, karşılaştırılması ve ilaç hedeflerinin bulunması üzerine çalıştık. Ödül ileriki çalışmalar için çok motive edici. Bilim Akademisi’nden almak çok onur verici.

blankDoç. Dr. Uğur Bozkaya: Atatürk Üniversitesi Kimya Bölümü’ndeyim. Teorik kimya üzerine çalışıyorum. Böyle bir ödüle layık görülmüş olmaktan çok memnunum. Genç bilim insanlarının teşvik edilmesini, özendirilmesini çok önemsiyorum.

blankDr. Özlem Yalçın: Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Bölümü’nde çalışıyorum. Kan akışkanlığı ile ilgili çalışmalar yapıyorum. Bu ödül programı çerçevesinde sunduğumuz proje ödüle layık görüldü. Daha önce de ödül aldık ama Bilim Akademisi’nden almak onur verici.

blankDoç. Dr. Fatih Şen: Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyokimya Bölümü’ndeyim. Ülkemizin en büyük sorunlarından biri enerji. Biz de alternatif enerji kaynakları üretmeye çalışıyoruz. Bir de kanseri erken teşhis edecek biyosensörler üzerine çalışıyoruz. Ödül alınca mutlu olduk. Bizi destekleyenlerin olduğunu görmek çok güzel.

Kaynak: Hürriyet

       

Bedava internet konusunda servis sağlayacımıza teşekkür ederiz.