Akan HaberGündem

31 Bin 200 Öğretmen Norm Fazlası Durumda

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, branşlara göre öğretmen ihtiyacının 119 bin 601, en çok ihtiyaç duyulan 25 alandaki ihtiyacın ise 116 bin 582 olduğunu söyledi.

 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, bugünkü çalışmaları çerçevesinde “Torba Tasarı”yı,

Milli Eğitim Bakanlığı’na 35 bini öğretmen olmak üzere 36 bin kadro ihdas edilmesini öngören 70. maddeden görüşmeye başladı.

Bakan Nabi Avcı, 746 bin 71’i öğretmen, 71 bin 763’ü de yönetici olmak üzere toplam personel sayısının 817 bin 834 olduğunu söyledi.

 

blank  Hangi Branşta Ne Kadar Öğretmen Açığı Var

 

Branşlara göre öğretmen ihtiyacının 119 bin 601, en çok ihtiyaç duyulan 25 alandaki ihtiyacın ise 116 bin 582 olduğunu kaydeden Avcı, “31 bin 200 öğretmenimiz norm fazlası durumunda; yurtdışında görevli, doğum izni, aylıksız izin, kurum içi ve dışı geçici görevlendirmeler dahil olmak üzere” dedi.

Milletvekillerinin soruları üzerine Avcı, “Bu öğretmen alımı ile (herşeyi güllük gülistanlık yapacağız) demiyoruz. Sadece bir alandaki eksikliğimizi kapatabilmek için istiyoruz. Bununla eğitimin bütün sorunlarını halledeceğimizi de düşünmüyoruz” diye konuştu.

Bu öğretmen alımının Cumhurbaşkanlığı seçimi ile alakalı olmadığını belirten Avcı, “Geçen sene de aynı şeyi yaptık, belli periyotlarla bunu planlayarak yapıyoruz. Bunun arkasında seçim hesabı olsaydı, atanamayan öğretmenlerin 6 aydan beri çok yoğun baskısı var. 30 Mart’ta seçim yapıldı, o amaçla böyle bir düzenleme yapsaydık, o zaman bunu yapardık” dedi.

Kaynak: Memurlar.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu