Akademik Personel | 26 Nisan 2019, Cuma

3 kıtada 3 zirveye tırmanan Akademisyen

3 kıtada 3 zirveye tırmanan Akademisyen
       

Abant İzzet Baysal Üniversitesi BESYO öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Güçlü Özen, henüz üniversitede öğrenci iken spor amacıyla dağcılığa başladı ve bu alanda kendini geliştirmeye devam ederek öğrencileri ile kurduğu kulüp ile Dünyada ve Türkiye’de tırmanışlarına devam etti. Özen, Avrupa, Güney Amerika ve Afrika’daki en yüksek zirvelere tırmandı.

Özen, başlangıçta tesadüfen yapmaya başladığı dağcılık sporunu zamanla daha çok sevdiğini aktardı. Türkiye’de birçok tırmanış gerçekleştiren Özen, tırmanışlarına yurtdışında da devam etti.

“3 Kıta 3 Zirve”

Öğrencilere sosyal faaliyet olması amacıyla “3 Kıta 3 Zirve” projesini hayata geçiren Özen, dağcılıkta “7 kıta 7 zirve” diye bir hedef olduğunu, fakat zaman ve ekonomik imkanlardan dolayı bunu “3 Kıta 3 Zirve” olarak başlattıklarını belirtti.

Özen, öğrencileri ile Afrika Tanzanya’da 5900 metrelik Kilimanjaro Dağı’na, Güney Amerika’da 6900 metre yüksekliğindeki Aconcagua Dağı’na, Avrupa’da ise en yüksek nokta olan Elbruz Dağı’na tırmanış gerçekleştirdiklerini ve projeyi tamamladıklarını ifade etti. Özen ve öğrencilerinin daha yüksek dağlara tırmanmak gibi hedefleri de var. Özen, kendisinin hayalinde 8000 metre yüksekliğinde bir dağa tırmanmak olduğunu ve bu hedefini 1-2 sene içerisinde gerçekleştirmek niyetinde olduğunu anlattı.

Dünyada 8000 metre yüksekliğinde toplamda 14 adet dağ olduğunu ve bunlar arasında en yükseğinin Everest olduğunu ifade ederek, maliyetinden dolayı Everst yerine daha az maliyetli tırmanış planladığını aktardı.

Özen, tırmanışlara başladıklarında insanların onları maden aramaya gittiğini düşündüklerini belirterek, Türkiye’de dağcılık sporunun gittikçe daha çok geliştiğini kaydetti. Geçtiğimiz 15 yılda dağcılığın Türkiye’de çok hızlı ilerleme kaydettiğini ve toplum tarafından benimsendiğini aktaran Özen, bu sporun lisanslı olarak yapılması gerektiğini ve nitelikli çalışmaların gerektiğini ekledi. Dünya’da dağcılığın farklı branşlarda gelişmeye devam ettiğini aktaran Özen, Türkiye’de küçük yaşta bu spora yönlendirme yapılması gerektiğini ve bu sporun nitelikli hale getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

AA

       

BENZER HABERLER