Akademik Personel | 24 Ekim 2020, Cumartesi

25 Yıl Evli Kalanlara Emeklilik Fırsatı Geliyor! İşte O Emeklilik İçin Açıklama…

2 Ekim 2020
25 Yıl Evli Kalanlara Emeklilik Fırsatı Geliyor! İşte O Emeklilik İçin Açıklama…
       

25 yıl evli kalana emeklilik konusunda yeni son dakika gelişmesi yaşandı. Uzun süredir beklenen büyük müjde için beklenen müjde geldi. 25 sene evli kalan kadınlara tanınan emeklilik hakkı aynı zamanda milyonlarca ev hanımının en büyük hayali olan emeklilik konusunda da fırsat sunulması anlamına geliyor.

25 SENE EVLİ KALAN KADINLAR 1.500 TL EMEKLİ MAAŞI ALACAK!

Ev hanımlarına çalışmadan, borçlanarak emekli olma imkanı sunan yasa teklifi meclise sunuldu.

Söz konusu yasa teklifi taslak olarak sunulduğu şekli ile meclisten geçerse 50 yaşını doldurmasına rağmen emekli olamayan kadınların en az 25 sene evli olmaları durumunda hemen emekli olmalarına olanak sağlanacak.

2008 senesinden sonra çalışma hayatına başlayan kişilerde ise emekli olmak için 7 bin 200 iş gününü  doldurmaları yani en az 20 senen emekli olmaları şartı aranacak.

25 YIL EVLİ KALAN KADINLAR EMEKLİ OLABİLECEK Mİ?

Meclise sunulan yasa teklifinin kabul edilmesi ve ardından da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanarak yasalaştırılması halinde 25 sene evli olan kadınlar çalışmadan emekli olma hakkı elde edecek.

Daha önce sigorta girişi yapılan ancak daha sonra çeşitli nedenlerle çalışma hayatına ara veren ev hanımları aktif olarak sigortalı olarak çalışmamaları şartı ile toplu ödeme yaparak hemen emekli olacak.

Yapılan toplu ödeme ile ev hanımlarına aylık 1.500 TL emekli maaşı bağlanacak ve ev hanımının kendi maddi özgürlüğüne kavuşması sağlanarak kendi parasını harcama imkanı sağlanmış olacak.

EV HANIMLARI ÇALIŞMADAN BORÇLANMA YÖNTEMİ İLE EMEKLİ OLACAK!

Tüketici Başvuru Merkezi Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman yapmış olduğu açıklamasında “2008 yılından sonra çalışmaya başlayan kadınlar için ise emekli olup tam aylık alabilmeleri için 7.200 gün yani toplamda 20 yıl çalışmaları gerekiyor.

Çalışma hayatına katılmayan veya emekli olacak süre kadar çalışamayan ev hanımları ise emeklilik gibi çok önemli bir sosyal haktan yararlanamamış oluyorlar. 06.01.2020 tarih 2/2492 esas no ile TBMM Komisyonu’na sevk edilen yasa teklifine göre en az 25 yıl evli kalmak koşuluyla 50 yaşını doldurduğu halde emekli olamayan ev hanımlarının emekli olabilecekler” diyerek büyük müjdeyi verdi.

ÇALIŞMADAN EMEKLİ OLMAK İÇİN EV HANIMLARI KAÇ TL TOPLU PARA ÖDEMESİ YAPACAK?

Yasa çıktığı takdirde daha önce hiç prim ödemesi yapmayan ev hanımlarının emekli olmak için ödemesi gereken para 7 bin 200 gün için 317 bin 808 TL olarak hesaplanırken, analık borçlanması üzerinden hesaplandığı takdirde ise 226 bin lira olarak gerçekleşecek.

Ancak tutarın çok yüksek olması nedeni ile rakamın daha makul seviyelere çekilmesi için çalışmaların sürdüğü belirtiliyor.

       

Bedava internet konusunda servis sağlayacımıza teşekkür ederiz.