Akademik Personel | 18 Eylül 2019, Çarşamba

“2020’ye kadar 100 bin öğretmen açığımız olacak”

31 Ocak 2017
“2020’ye kadar 100 bin öğretmen açığımız olacak”
       

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin yaptığı açıklamaya göre 2020’ye kadar Türkiye’deki öğretmen açığının 100.000 civarında olacağını, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu’nun bu konuda ortak çalışmalar yürüttüğünü aktardı.

Antalya’ya bir programa katılmak için gelen Tekin, gazetecilere yaptığı açıklamada Türkiye’deki öğretmen projeksiyonunu MEB’in tamamladığını, ilerleyen yıllardaki öğretmen içeriğinin ne kadar olacağı yönünde çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Tekin, kendi tahminlerine göre 2020 yılına kadar öğretmen açığının 100 bin’i geçmeyeceğini aktardı. 2017 yılında ise öğretmen açığının 70.000 civarında olduğunu ekleyerek, bu öğretmen açığının mezunlar arasından en uygun adayları uygulanacak sınavlarla kadrolara aktarımının yapılacağını belirtti. Her yıl belirlenen bütçe oranında kadro açarak öğretmen alımlarının devam edeceğini, bu bilgilerin zaten daha önce kamuoyuyla paylaşıldığını, yeni bir duyuru olmadığı, bu çalışmaların öğretmen istihdamına yönelik olduğu bilgisini verdi.

Tekin, YÖK tarafından eğitim fakültelerini taban puan uygulamasının getirildiği anımsatarak, eğitim fakültelerine alınacak öğrenci sayısı hakkında YÖK ile istişare ettiklerini aktardı.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu’nun ortak bir çalışma yürüterek öğretmen ihtiyacına yönelik düzenlemeler yapıldığının altını çizerek, YÖK’ün bu yönde eğitim fakültelerine girecek öğrenci sayısı ile ilgili düzenlemeler yaptığını, bu sayede daha sağlıklı sonuçlar alınabildiği, son olarak da üniversitelerdeki kontenjan belirleme olayının YÖK’ün inisiyatifinde olan bir konu olduğu, öğretmen kadrosu için yıllık ayrılan bütçe ölçüsünce öğretmen alımlarının devam edeceği bilgisini verdi.

AA