Akademik Personel | 26 Kasım 2020, Perşembe

2020 Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? (E-Devlet veya T.C. İle Sorgulama)

2020 Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? (E-Devlet veya T.C. İle Sorgulama)
       

İş göremezlik ödeneği sorgulaması işlemi, sigortalı çalışanlar için önem arz eden hususlardan birisidir. Rapor parası sorgulama işlemi için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen farklı sorgulama kanalları bulunmaktadır. Bu kanallar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • E-Devlet Kapısı
 • Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri
 • Alo 170 Destek Hattı

E-Devlet Kapısı sistemi, rapor parası sorgulaması yapmak için tercih edilebilecek ilk kanaldır. Ancak bilindiği gibi e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapmak için giriş seçeneklerinden birisine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer e-Devlet sistemine giriş yapamıyorsanız, internet üzerinden rapor parası sorgulaması yapamayacaksınız demektir. Bu durumda telefon ile irtibat kurmanız veya SGK İl Müdürlüklerini ziyaret etmeniz gerekecektir.

E-Devletten Rapor Parası Nasıl Sorgulanır?

E-Devlet Kapısı sistemi rapor parası sorgulaması işlemi için tercih edilebilecek işlem kanallarından ilkidir. Sosyal Güvenlik Kurumu, e-Devlet Kapısı sistemi içerisinde online hizmet sunan kurumlardan birisidir. Bu sayede rapor parası sorgulama işlemi, e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. E-Devlet Kapısı sisteminden rapor parası sorgulaması yapmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra ana sayfada “Kurumlar” sekmesi görüntülenecektir. Öncelikle bu sekmeye tıklayarak, e-Devlet Kapısı sisteminde hizmet alabileceğiniz kurumları görüntülemeniz gerekmektedir.
 • Ardından listelenen kurumlar arasından “Sosyal Güvenlik Kurumu”nu seçmeniz gerekecektir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na tıkladığınızda karşınıza kurumun sunmuş olduğu online hizmetler çıkacaktır. Bu hizmetler arasından “4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme” hizmetine tıklayarak rapor parası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

TC ile Rapor Parası Nasıl Sorgulanır?

T.C. kimlik numarası ile rapor parası sorgulama işlemi yapmak için kullanabileceğiniz ilk yöntem Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine bizzat gitmek olacaktır. Ancak bu zahmetli yolu kullanma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu Alo 170 destek hattı ile irtibat kurarak da rapor parası sorgulaması gerçekleştirebilirsiniz. İşlemi telefonla değil, internet üzerinden online olarak gerçekleştirmek isteyenlere destek hattı için oluşturulmuş bir internet sitesi de bulunmaktadır. Bu platform üzerinden müşteri temsilcileri ile irtibata geçerek de işleminizi gerçekleştirilebilirsiniz. Online olarak Sosyal Güvenlik Kurumu destek hattını kullanmak isteyen kişilerin izlemesi gereken adımlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • http://www.alo170.gov.tr/ linkine giderek Sosyal Güvenlik Kurumu destek hattı online internet sitesine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Sitede müşteri hizmetleri ile irtibat kurabileceğiniz ve işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz “Online İşlemler” sekmesi bulunmaktadır. Bu sekmeye tıklamanız gerekmektedir.
 • Ardından görüntülenen sayfada bulunan “Canlı Destek” hattına tıklamanız ve talep edilen kişisel bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir.
 • Bilgilerinizi tamamladıktan sonra canlı destek başlatılacaktır. İrtibat kurduğunuz müşteri temsilcisinden rapor parası sorgulaması talep edebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu canlı destek hizmetinden faydalanmak isteyen kişilerden talep edilecek bilgiler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • İsim – Soyisim
 • Kimlik Numarası
 • İletişim Bilgisi
 • Talep Edilen İşlem

Rapor Parası Nedir?

Geçici iş göremezlik ödeneği olarak da bilinen rapor parası, ilgili kanun kapsamında belirlenen durumlar nedeniyle işe gidemeyecek kişiler için sağlanan ödenektir. Ödeme miktarı tedavinin şekline göre değişiklik gösterecektir. Tedavi şekline göre ödeme miktarları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Yatarak tedavi durumlarında ödenecek miktar, rapor sahibinin günlük kazancının yarısı kadardır.
 • Ayakta tedavi durumlarında ödenecek miktar, rapor sahibinin günlük kazancının üçte ikisi kadar olacaktır.
 • Her iki durumda da kişinin kanun kapsamında rapor parası alınabilecek durumlardan birkaçını taşıması halinde en yüksek oran üzerinden ödeme gerçekleştirilecektir.

Rapor sahibi kişi tedavisini bilinçli olarak uzatırsa, bu durumda yapılacak ödemenin dörtte biri kesilmektedir. Aynı durum rapor alındığı halde tedavinin uygulanmadığı durumlarda da geçerlidir.

Rapor Parası Almak için Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Rapor parası alabilmek için sağlanması gereken şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Rapor parası geçici olarak iş göremezlik durumunda olan kişilere sağlanmaktadır. Bu nedenle ilk şart geçici olarak iş göremez durumunda olmanızdır.
 • Geçici iş göremezlik durumunun SGK anlaşmalı bir sağlık kurumundan belgelenmiş olması gerekmektedir.
 • Sağlık raporu süresinin en az 3 gün olması gerekmektedir.
 • Rapor parası talep eden kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sunulan 4A veya 4B güvencesine sahip olması gerekmektedir.

Rapor parası alınabilmesi için sağlanması gereken şartlar 5510 sayılı Kanun kapsamında belirlenmiştir. Yukarıdaki şartları sağlayan kişilerin rapor parası alabilmesi için geçici işgöremezlik durumunun da belirli sebeplerden meydana gelmesi gerekmektedir. Bu sebepler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Hastalık
 • Hamilelik
 • İş Kazası
 • Meslek Hastalığı

Bu durumların dışında meydana gelen geçici iş göremezlik durumları için rapor parası verilmemektedir.

Rapor Parası Ne Zaman Yatırılır?

Rapor parası yatırma zamanı, kurum tarafından azami olarak belirlenmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan belirlemeye göre rapor parası işlemler başlatıldıktan sonra maksimum 15 gün içerisinde yatırılacaktır. İşlemler ise kişinin gerekli belgeleri kuruma ibraz etmesiyle başlatılacaktır. Bu noktada işçinin yapması gereken herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Rapor işçi tarafından işverene iletildikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu başvurusu işveren tarafından gerçekleştirilecektir. Paranız yattıktan sonra 2 ay içerisinde çekmeniz gerekmektedir.

Rapor Parası Nereye Yatırılır?

Rapor parası yatırılacak hesap, kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda kayıtlı olan hesabıdır. Tanımlı hesabınız bulunmuyor ise rapor parası, isim – soyisim ve T.C. kimlik numaranızla çekebilmeniz için PTT kurumuna yatırılacaktır. Eğer hesap tanımlamak veya tanımlı hesabınızı değiştirmek istiyorsanız e-Devlet sistemi üzerinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

       

Kolay Hobiler