Akademik Personel | 07 Temmuz 2020, Salı

2020 Komiser Maaşları Ne Kadar? (Dereceye Göre Maaşlar)

2020 Komiser Maaşları Ne Kadar? (Dereceye Göre Maaşlar)
       

2020 yılı komiser maaşı 8/1 derecesinde mesleğe yeni başlamış memur olarak 5 bin 675 TL civarındadır. Bu tutara ek ödemeler dahil değildir. Dolayısıyla komiserin görev yaptığı sınıf ve çalıştığı ile göre komiser maaşları tutarını etkileyen faktörler hesaplamaya dahil edilmemiştir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bünyesinde görev yapan komiser maaşlarının belirlenmesinde hükümet ile sendikalar arasından imzalanan toplu sözleşme faktörü dışında enflasyon farkı da etkili olmaktadır.

2020 yılı memur maaşlarının saptanmasında hakem heyetinin toplanıp memurlar ve memur emeklilerinin maaşlarına 2020 yılında yüzde 4+4 oranında ve 2021 yılında yüzde 3+3 zam ile oluşması halinde enflasyon farkı verilmesine yönelik kararını açıklamasının ardından polis memurlarında olduğu gibi komiserlerin de aldığı maaşlar netleşmiştir.

2020 Komiser Maaşları Tutarı

2020 yılı komiser aylıklarının tutarı, ülkemizin asayiş ve güvenliğinden sorumlu olan kamu birimlerinden emniyet teşkilatında görev yapan personel hakkında en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Diğer kamu görevlileri yani memurlarda olduğu gibi memur maaşları da 2020 yılı memur maaş zammından doğrudan etkilenmiştir.

Polis memurlarının aldığı aylıklar mesleklerindeki memurluk dereceleri ile kıdemlerine göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla mesleğe yeni başlayan bir polis memuru ile meslekte 25 yılını dolduran bir polis memurunun alacakları aylıkların tutarında da illaki farklılıklar görülecektir. 2020 yılının ilk yarısında polis ve komiser maaşlarında her derece ve kademedeki net maaşlarının ne kadar olacağı belirlenmiştir. Aile yardımı hariç belirlenen polis memuru maaş tutarlarında derece ile kıdem yılı belirleyici olmaktadır.

2020 yılı Polis Memuru Maaşları

2020 yılında polis memuru aylıkları da memurun görev yaptığı yere göre değişmekle birlikte genel olarak memurluk derecesi ile mesleğindeki kıdem yılına göre farklılaşmaktadır. Buna göre memur maaşlarına yapılan zammın ardından 2020 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bünyesinde polis memuru olarak çalışan personelin aldığı maaşlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • 1/4 memurluk derecesinde, mesleğinde 25 yıl ve üstü kıdemi bulunan polis memurunun aylık net maaşı 5 bin 681 TL olarak belirlenmiştir.
 • 1/4 memurluk derecesinde, mesleğinde 24 yıl kıdemi bulunan polis memurunun aylık net maaşı 5 bin 679 TL olarak belirlenmiştir.
 • 1/4 memurluk derecesinde, mesleğinde 21 yıl kıdemi bulunan polis memurunun aylık net maaşı 5 bin 672 TL olarak belirlenmiştir.
 • 1/3 memurluk derecesinde, mesleğinde 20 yıl kıdemi bulunan polis memurunun aylık net maaşı 5 bin 664 TL olarak belirlenmiştir.
 • 1/2 memurluk derecesinde, mesleğinde 19 yıl kıdemi bulunan polis memurunun aylık net maaşı 5 bin 656 TL olarak belirlenmiştir.
 • 1/1 memurluk derecesinde, mesleğinde 18 yıl kıdemi bulunan polis memurunun aylık net maaşı 5 bin 648 TL olarak belirlenmiştir.
 • 2/3 memurluk derecesinde, mesleğinde 17 yıl kıdemi bulunan polis memurunun aylık net maaşı 5 bin 557 TL olarak belirlenmiştir.
 • 2/2 memurluk derecesinde, mesleğinde 16 yıl kıdemi bulunan polis memurunun aylık net maaşı 5 bin 550 TL olarak belirlenmiştir.
 • 2/1 memurluk derecesinde, mesleğinde 15 yıl kıdemi bulunan polis memurunun aylık net maaşı 5 bin 542 TL olarak belirlenmiştir.
 • 3/3 memurluk derecesinde, mesleğinde 14 yıl kıdemi bulunan polis memurunun aylık net maaşı 5 bin 530 TL olarak belirlenmiştir.
 • 3/2 memurluk derecesinde, mesleğinde 13 yıl kıdemi bulunan polis memurunun aylık net maaşı 5 bin 523 TL olarak belirlenmiştir.

Mesleğe Yeni Başlayan Polis Maaşları

Görevine yeni başlayan polis maaşları da en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Mesleğinde kıdemi olmayan ve ataması gerçekleşip Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde yeni görev yapmaya başlayan 8/1 memurluk statüsüne sahip polis memuru 4 bin 995 TL ortalama maaş almaktadır. Meslekteki yıllık kıdemine göre polis memurunun maaşı şu şekilde artmaktadır:

 • 8/2 memurluk derecesinde, mesleğinde 2 yıl kıdemi bulunan polis memurunun aylık net maaşı 4 bin 498 TL olarak belirlenmiştir.
 • 8/3 memurluk derecesinde, mesleğinde 3 yıl kıdemi bulunan polis memurunun aylık net maaşı 5 bin 135 TL olarak belirlenmiştir.
 • 7/3 memurluk derecesinde, mesleğinde 3 yıl kıdemi bulunan polis memurunun aylık net maaşı 5 bin 144 TL olarak belirlenmiştir.
 • 6/3 memurluk derecesinde, mesleğinde 5 yıl kıdemi bulunan polis memurunun aylık net maaşı 5 bin 191 TL olarak belirlenmiştir.
 • 5/1 memurluk derecesinde, mesleğinde 6 yıl kıdemi bulunan polis memurunun aylık net maaşı 5 bin 207 TL olarak belirlenmiştir.
 • 5/2 memurluk derecesinde, mesleğinde 7 yıl kıdemi bulunan polis memurunun aylık net maaşı 5 bin 212 TL olarak belirlenmiştir.
 • 5/3 memurluk derecesinde, mesleğinde 8 yıl kıdemi bulunan polis memurunun aylık net maaşı 5 bin 217 TL olarak belirlenmiştir.

Görüldüğü gibi polis memurlarının maaşları geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2020 yılında da bazı kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Bu tabloda sıralaması yapılan ücretler ek ödemeler dahil edilerek hesaplanmıştır. Bu yüzden AGİ (Asgari Geçim İndirimi), aile yardımı, çocuk yardımı, görev yerine göre değişen ücretler, çalışılan bölge ve birime göre farklılaşan ücretler ve görev tazminatı gibi değişkenlere göre komiser maaşları tutarında farklılık görülebilmektedir.