Akademik Personel | 09 Nisan 2020, Perşembe

2020 KMH Limiti Ne Kadar, Faizi Nasıl Hesaplanır? (Güncel Bilgiler)

2020 KMH Limiti Ne Kadar, Faizi Nasıl Hesaplanır? (Güncel Bilgiler)
       

2020 yılı kredili mevduat hesabı limiti bankaların uyguladıkları politikalara göre değişiklik gösterse de ortalama tüketicinin maaş tutarının maksimum 3 katına kadar çıkabilmektedir. Bilindiği üzere kredili mevduat hesabı (KMH) banka müşterisinin vadesiz mevduat hesabına tanımlanan ve tüketicini acil nakit ihtiyaçlarında kullanabileceği bir kredi türüdür. Bu sebeple KMH limiti de banka müşterileri tarafından en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Kredili mevduat hesabı, bazı özellikleri sebebiyle tüketicilerin yoğun talep gösterdiği bankaların ihtiyaç kredisi ürününden farklılaşmaktadır. Limiti daha önceden belirlenmiş ve tüketicinin hesabına tanımlı olan kredili mevduat hesabı, banka müşterisinin sahip olduğu ATM kartı ile 7 gün 24 saat boyunca dilediği zaman bankamatiklerden çekebileceği bir çeşit hızlı kredi olarak adlandırılmaktadır.

Kredili Mevduat Hesabının Özellikleri

Kredili mevduat hesabının avantajları, özellikle acil nakit ihtiyaçlarını kolay ve hızlı bir şekilde karşılamak isteyenlerin yararlandığı özelliklerden oluşmaktadır. Eğer kredili mevduat hesabına sahipseniz, bu hesabınızda limiti önceden belirlenmiş bir krediniz bulunmaktadır. Hesabınıza tanımlı olan bu krediyi dilediğiniz zaman kullanma imkanına sahip olabilirsiniz. Öte yandan kredili mevduat hesabınızdaki limiti belirlenen krediyi kullanmadığınız takdirde de herhangi bir masrafı söz konusu olmadığı için faiz ödemek durumunda kalmazsınız.

Bankalarda uygulanan ihtiyaç kredisi kullandırma prosedürlerinin ve kredi başvuru değerlendirme süreçlerinin aksine kredili mevduat hesabınızda önceden tanımlanmış bir limit olması sebebiyle acil nakit ihtiyacı duymanız halinde kredinizi hemen kullanabilirsiniz. Ayrıca bu bankacılık ürününde kredi çekme işlemleri gibi şubeden işlem yapmanızı gerektirecek bir durum bulunmamaktadır. Bu yüzden bankaların mesai saatleri dışında da 7 gün 24 saat boyunca ne zaman isterseniz o zaman hesabınıza tanımlı kredinizi çekebilirsiniz.

Kredili mevduat hesabınızdan nakit çekim işlemleri dışında hesabınızda nakit para olmaması halinde, otomatik ödeme talimatı vermiş olduğunuz faturalarınızın, kredi kartı borcu ödeme işlemlerinizin veya düzenli havale talimatlarınızın gerçekleşmesi de mümkün olmaktadır. Bu ödemeler kullanabileceğiniz krediniz üzerinden tahsis edilmektedir.

Kredili Mevduat Hesabı Limiti Nedir?

Kredili mevduat hesabı kredi limiti, en kısa tanımıyla hesabınıza tanımlanan ve acil nakit ihtiyacınızda kullanabileceğiniz kredi tutarının sınırı anlamına gelmektedir. Bu kredi 7 gün 24 saat boyunca kullanabilmeniz için hesabınıza tanımlı olmasının yanı sıra hazır bir şekilde bekletilmektedir. Bankalar müşterilerinin kredili mevduat hesaplarındaki limiti, tüketicilerin kredi sicilini göz önünde bulundurarak belirlemektedir.

Kredili mevduat hesabı limiti bankaların kendi politikalarına göre uyguladıkları inisiyatiflere bağlıdır. Dolayısıyla bazı bankalar müşterilerine kredili mevduat hesaplarında maaşlarının 2 katı kadar kredi limiti sunsa da çoğu bankada bu tutar maaşlarının 3 katına kadar çıkabilmektedir. Öte yandan bazı bankalar kredi çeken müşterilerine en az bir maaşları kadar kredi ile mevduat hesabı açmayı da zorunlu tutabilmektedir. Maaş müşterisi olan tüketicilerde kredili mevduat hesabı limiti genel olarak müşterinin maaşının maksimum 3 katına kadar yükseltilebilmektedir.

Kredili Mevduat Hesabı Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredili mevduat hesabı faiz oranı hesaplama işlemleri, özellikle KMH bulunan banka müşterilerinin en çok merak ettikleri konuların başında gelmektedir. Türkiye bankacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren bütün kamu ve özel bankaları, müşterilerinin kullanımına sundukları kredili mevduat hesabı ürünlerinde uygulanan faiz oranını, aylık faiz olarak ilan etmektedir. Aylık faiz de bankaların politikalarına göre belirlenmektedir.

Kredili mevduat hesabınızdan kredi çekmeniz durumunda geri ödemeleriniz günlük faiz üzerinden hesaplanmaktadır. Örnek kredili mevduat hesabı faiz oranı hesaplamasında şu şekilde bir akıl yürütme yapılabilir: Aylık faiz oranının yüzde 2 olduğunu farz ederek ayın başında kredili mevduat hesabınızdan 1000 TL tutarında nakit kredi çekimi yaptığınızı düşünelim. Bu durumda ay sonunda hesabınıza 20 TL gibi bir faiz yansıtılacaktır. Eğer 15 gün sonra kredili mevduat hesabınıza para yatırmışsanız sadece 15 günlük faiz ödeyeceğiniz için yüzde 1 oranında bir geri ödemeniz olacaktır. Bu durumda 10 TL faiz ödersiniz. Dolayısıyla kredili mevduat hesabı faiz hesaplamasında kullandığınız kredi miktarı ve ödeme süresi kadar faiz ödemeniz mümkündür.

Kredili Mevduat Hesabı Limit Belirleme Nasıl Yapılır?

Kredili mevduat hesabı maksimum kredi limiti belirleme işlemleri, banka müşterileri ile bankalar arasında görüşülerek talep edilen tutar üzerinde netleştirilebilmektedir. Bankacılık sektöründe bu tür kredili mevduat hesabı faiz oranı değerlendirmelerinde genellikle banka müşterisinin gelir durumu ve mevcut kredi notu üzerinden bir hesaplama yapılmaktadır. Kredili mevduat hesabında üst limit genellikle müşterinin aylık gelirinin en fazla 3 katı olacak şekilde limitlendirilmiştir.

Bu sınır hem bankaların kredi ödemelerini güvenli bir şekilde geri alabilmelerini hem de tüketicilerin ödemeyecekleri kadar yüksek kredi borçları altına girmemesini sağlamada önem teşkil etmektedir. Öte yandan daha düşük kredili mevduat hesabı limiti belirlemek isteyen müşterileri de bankaya müracaat ederek hesaplarına tanımlı kredi limitini değiştirebilme imkanına sahiptir.

Kredili Mevduat Hesabı Avantajlı Mıdır?

Kredili mevduat hesabı kullanmanın avantajları, müşterilerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Kredi kullanımında ön başvuru ve değerlendirme gibi prosedürleri barındırmadığı için kredili mevduat hesabı kullanmak tüketiciler açısından dikkatli hareket edilmesi gereken bir bankacılık işlemidir. Kısa süreli ve kredi çekmek için ufak meblağlarda nakit paraya ihtiyacınız olması halinde kredili mevduat hesabı oldukça avantajlıdır. Eğer 3 aydan kısa vadeli kredi çekmek istiyorsanız da KMH limiti sınırları içinde kredi çekip borcunuzu kısa vadede kapatabilirsiniz.