Akademik Personel | 09 Ağustos 2020, Pazar

2020 İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir?

2020 İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir?
       

İşsizlik maaşı koşulları, İŞKUR tarafından ilgili yasal düzenleme kapsamında belirlenmiştir. İşsizlik maaşı, sigortalı çalışanların işsiz kalması durumunda iş aradıkları süreçte mağduriyet yaşamalarını önlemek için hazırlanan yasal bir ödenektir. İşsizlik ödeneğinden faydalanabilmek için düzenlemede belirlenen şartların taşınması gerekmektedir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • İŞKUR işsizlik ödeneğinden faydalanmak isteyen kişilerin İŞKUR sistemine kayıtlı olmaları gerekmektedir. Kayıt işlemleri online olarak internet üzerinden veya başvuru sırasında gerçekleştirilebilmektedir. İŞKUR sistemine kaydı bulunan kişilerin, kayıtlarını güncelleştirilmesi gerekmektedir.
 • İşsizlik maaşından faydalanmak isteyen kişilerin işten kendi istekleri nedeniyle ayrılmamış olmaları gerekmektedir.
 • Kişilerin iş akitlerinin feshedilmesinin nedeninin kendi kusurları olmamış olması gerekmektedir.
 • Kişinin işten ayrılmadan önceki son üç yılda, en az 120 gün iş akdine bağlı olarak çalışmış olması gerekmektedir.
 • Kişinin işsizlik ödeneğine iş akdi sona erdikten sonraki 30 gün içerisinde başvuru yapmış olması gerekmektedir. Bu konunun tek istisnası mücbir sebeplerdir. Doğal afet gibi mücbir bir sebep nedeniyle başvuru imkanı bulunamamışsa, başvuruya engel olan mücbir sebep ortadan kalktıktan hemen sonra başvuru işlemleri gerçekleştirilirse, bu şart aranmamaktadır.

İşsizlik Maaşı Miktarı Ne Kadar?

İşsizlik maaşı miktarı için belirleme yapılırken sabit bir ücret belirlemesi yapmak tercih edilmemiştir. İşsizlik maaşı miktarı belirlenirken kişinin son 4 aylık maaşı göz önünde bulundurulacak ve hesaplamalar bu miktar üzerinden yapılacaktır. İşsizlik maaşı süresi, günlük olarak belirlenmektedir. İşsizlik ödeneğini hesaplamak için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • İşsizlik ödeneğinde dikkate alınan maaş kişinin prime esas kazancıdır. Yani brüt kazanç dikkate alınacaktır.
 • İşsizlik maaşı günlük olarak kişinin günlük brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanacaktır.
 • İşsizlik maaşı alacağınız süreyi belirdikten sonra günlük miktar ile çarparak alacağınız toplam işsizlik ödeneği miktarına ulaşabilirsiniz.

İşsizlik ödeneğini belirlerken dikkate almanız gereken en önemli husus, kurum tarafından yapılan tavan belirlemedir. Bu belirlemeye alınabilecek maksimum tutar brüt asgari ücretin %80’i kadar olacaktır. Yani daha yüksek bir miktar hesaplansa dahi alınabilecek maksimum miktar brüt asgari ücretin %80’i olacaktır.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre Bağlanır?

İşsizlik ödeneği bağlanma süresi, kişinin işsizlik primleri dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Kişinin yatırmış olduğu işsizlik prim süresine göre bir süre belirlenecektir. İŞKUR tarafından tespit edilen işsizlik maaşı süreleri şu şekildedir:

 • İşsizlik ödeneği talep eden kişinin son 3 yıl içerisinde 600 gün sigortalı çalışması ve işsizlik primi yatırması halinde işsizlik ödeneği alma süresi 180 gündür.
 • İşsizlik ödeneği talep eden kişinin son 3 yıl içerisinde 900 gün sigortalı çalışması ve işsizlik primlerini yatırması halinde işsizlik ödeneği alma süresi 240 gündür.
 • İşsizlik ödeneği talep eden kişinin son 3 yıl içerisinde 1080 gün sigortalı çalışması ve işsizlik primi yatırması halinde işsizlik ödeneği alma süresi 300 gündür.

İşsizlik Maaşına Nasıl Başvuru Yapılır?

İşsizlik maaşı başvuruları, İŞKUR kurumu tarafından alınmaktadır. Bilindiği gibi işsizlik maaşı, İŞKUR tarafından sağlanmaktadır. Bu nedenle başvuru için yetkili merci olarak da İŞKUR kurumu belirlenmiştir. Kurum başvuruları farklı kanallar aracılığıyla almaktadır. Bu kanallar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • İŞKUR Resmi İnternet Sitesi Online Şubesi
 • İŞKUR İl Müdürlükleri
 • E-Devlet Kapısı Sistemi

E-Devletten İşsizlik Maaşı Başvurusu

E-Devlet sisteminden işsizlik ödeneği başvurusu için gerçekleştirilmesi gereken ilk adım e-Devlet sistemine giriş yapmaktır. Bilindiği gibi elektronik imza, mobil imza, internet bankacılığı ve e-Devlet şifresi gibi farklı giriş seçenekleri bulunmaktadır. Diğer seçenekler ile sisteme giriş yapma şansı olmayan kişilerin PTT kurumuna müracaat ederek e-Devlet şifresi alması gerekmektedir. Ardından şifre ve T.C. kimlik numarası girerek sisteme giriş yaptıktan sonra başvuru için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • E-Devlet Kapısı sisteminin ana sayfasında sistemi kullanarak hizmet alabileceğiniz kurum ve kuruluşları görebilmeniz için “Kurumlar” sekmesi bulunmaktadır.
 • Bu sekmeye tıklayarak “Türkiye İş Kurumu” nu seçmeniz gerekmektedir.
 • Ardından İŞKUR kurumundan alabileceğiniz hizmetler listelenecektir.
 • “İşsizlik Ödeneği / İş Kaybı Tazminatı Başvurusu” hizmeti üzerinden başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu hizmetten faydalanabilmek için İŞKUR kaydınız olması gerekecektir. Başvuru sırasında yapılan sorgulamada İŞKUR kaydınız olmadığının anlaşılması halinde, e-Devlet sistemi tarafınızı İŞKUR kaydını gerçekleştirebileceğiniz hizmete yönlendirecektir. Yönlendirme yapılmaması halinde kaydınızı İŞKUR hizmetleri arasından kayıt hizmetini bularak da gerçekleştirebilirsiniz.

İŞKUR kaydı bulunan kişiler herhangi bir ek işleme gerek kalmaksızın başvurularını gerçekleştirebilmektedir.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Başvurularında Talep Edilen Belgeler

İşsizlik ödeneği başvurusunda talep edilen evraklar, kişinin başvuru işlemini online olarak değil, bizzat il müdürlüklerine giderek yapmak istemesi halinde yanında bulundurması gereken evraklardır. İşsizlik maaşı başvurusunu kuruma giderek gerçekleştirmek isteyen kişilerin de 30 günlük süre şartına uymaları gerektiğini unutmamak gerekmektedir. Başvuru sırasında yanınızda bulundurmanız gereken evraklar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Kimlik belgesi (T.C. kimlik belgesi, kimlik kartı veya pasaport kabul edilmektedir.)
 • İşten ayrılış bildirgesi
 • İşsizlik ödeneği talep edildiğinde dair dilekçe
 • İşsizlik ödeneğine başvuru formu

İşsizlik ödeneği başvuru formu, kuruma giderken mutlaka yanınızda olması gereken bir belge değildir. Bu belge başvuru sırasında İŞKUR kurumu yetkilileri tarafından da tedarik edilebilmektedir. Bu noktada önem arz eden husus kimlik belgesi ve işten ayrılış bildirgesini teslim etmeniz olacaktır.