Akademik Personel | 06 Nisan 2020, Pazartesi

2020 Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar? (Hizmet Yıllarına Göre Maaşlar)

2020 Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar? (Hizmet Yıllarına Göre Maaşlar)
       

2020 yılında fizyoterapist maaşları, devlet ve özel sektör olarak farklılık göstermektedir. Asgari ücretin artması ile birlikte özelde çalışan fizyoterapist maaşlarında artış yaşanmıştır. 2020 fizyoterapist maaşları aynı zamanda devlette çalışanlar için de yeni yıl ile birlikte zam almıştır.

Fizyoterapist maaşları gerek devlet olsun gerekse özel sektörde, diğer sağlık iş kollarına göre bir nebze daha yukarıdadır. Pek çok kişi tarafından olmak istenilen, maaşlarındaki tatmin edici oranlar yüzünden tercih edilen fizyoterapist mesleği, gün geçtikçe daha yoğun bir iş alanı yaratmakta ve olmak isteyenleri de cezp etmektedir.

Fizyoterapist Nedir, Ne İş Yapar?

Fizyoterapist, yaralanma, hastalık, engel ya da sağlıkla ilgili diğer durumların yarattıkları ağrı ve hareket bozukluklarında, doktor tanımı temel alınarak fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulaması yapan kişiye denilmektedir. Fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulaması doğuştan ya da sonradan farklı sebeplere bağlı olarak hareket kısıtlaması yaşayan, buna bağlı olarak ağrılar yaşayan kimselerin sağlıklarına kavuşmaları için yapılmakta olan bir program türüdür. Bu program sayesinde belirlenen süreler içerisinde hastaların şikayetleri giderilir ya da mevcut ağrılarında azalmalar görülür.

Fizyoterapist Nasıl Olunur?

Fizyoterapist olmak için öncelikli olarak üniversitelerin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümlerinde okumak gerekmektedir. Fizyoterapi bölümleri yaygın bilinen kanının aksine 2 yıl olmayıp eğitim süreleri 4 yıldır, başka bir deyişle lisans bölümüdür. 4 yıllık eğitim süresi boyunca fizyoterapistler hem teorik hem de pratik uygulamaları dersler görmektedirler. Genel tıp eğitimine benzer bir eğitim alan fizyoterapistlerin bölümleri oldukça zor, dersleri ise düzenli çalışma gerektiren bölümlerdir. Ancak fizyoterapistler mezun olduktan sonra gerek kamu gerekse özel sektörde rahatlıkla iş bulabilmektedirler.

Ancak 2 yıllık ön lisans eğitimi görerek fizyoterapist teknikeri olunmaktadır. Fizyoterapist ve fizyoterapi teknikeri arasındaki fark ise tekniker hastalarla doğrudan hareket eden ve onları işlemler sırasında yönlendiren kimsedir. Fizyoterapist ise hastalar için gerekli olan tanıları ve uygulaması gereken programı belirleyen kimsedir. Dilerlerse ön lisans okuyan tekniker öğrencileri eğitim yılları içinde DGS’ye girerek ilgili puanı alarak dört yıllık eğitim veren fizyoterapist bölümüne geçiş yapabilmektedirler.

Devlette fizyoterapist olmak için KPSS’ye girmek gerekmektedir. 2019 yılındaki puanlara göre fizyoterapist puanları 89 ile kapatılmıştır. Bu puanların belirlenmesinde son yıllarda fizyoterapiye yoğun bir ilginin olması da etmendir.

Özel sektörde fizyoterapist olarak çalışmak için ise ilgili sağlık kuruluşların ilanlarına başvuru yapmak yeterlidir.

2020 Fizyoterapist Maaşları Nedir?

2020 yılı fizyoterapist maaşları, kamuda çalışanlar için bir önceki seneye göre yüzde 4 oranında zamlanmıştır. Yüzde 4’lük zamma ilaveten kamu görevlilerin maaşlarına yüzde 1,49 oranında enflasyon farkı zammı da yapılmıştır. Bu bakımdan fizyoterapist maaşları devlette çalışanlar için 3.492 ile 5.024 TL arasında belirlenmiştir.

Özel sektörde çalışanlar için ise yeni başlayanlar en az asgari ücret, en fazla ise 3000 TL ile göreve başlamaktadırlar. Daha sonra ise çalışma performanslarına ve deneyimlerine göre yaklaşık 8000 TL’ye kadar ücret alabilmektedirler.

Hizmet Yıllarına Göre 2020 Fizyoterapist Maaşları

Kamu sektöründe çalışan fizyoterapistler için hizmet yıllarına göre aldıkları maaşlarda değişiklik olmaktadır. Buna göre 2020 yılı için hizmet sürelerine göre fizyoterapist maaşları şu şekildedir;

 • Hizmet süresi 1 yıl olanlar 4.540 TL,
 • Hizmet süresi 2 yıl olanlar 4.544 TL,
 • Hizmet süresi 3 yıl olanlar 4.558 TL,
 • Hizmet süresi 4 yıl olanlar 4.590 TL,
 • Hizmet süresi 5 yıl olanlar 4.595 TL
 • Hizmet süresi 6 yıl olanlar 4.610 TL
 • Hizmet süresi 7 yıl olanlar 4.615 TL
 • Hizmet süresi 8 yıl olanlar 4.621 TL
 • Hizmet süresi 9 yıl olanlar 4.831 TL
 • Hizmet süresi 10 yıl olanlar 4.837 TL
 • Hizmet süresi 11 yıl olanlar 4.842 TL
 • Hizmet süresi 12 yıl olanlar 4.869 TL
 • Hizmet süresi 13 yıl olanlar 4.876 TL
 • Hizmet süresi 15 yıl olanlar 5.032 TL
 • Hizmet süresi 15 yıl ve üstü olanlar ise 5.171 TL’ye kadar aylık almaktadırlar. Belirlenen bu tutarlar Temmuz ayı ile birlikte artış gösterecektir.

Fizyoterapist Çalışma Saatleri Nedir?

Fizyoterapist çalışma saatleri sağlık sektörü içerisinde yer alan diğer çalışanlara kıyasla daha iyi özellikler göstermektedir. Kendilerine ait bir kat ve aynı zamanda odaları bulunmaktadır. İhtiyaç duydukları teknolojik aletler ve donanımlar ise bulundukları oda içerisinde yer alır. Tedavi süresi boyunca kullandıkları bilgisayar, telefon ve yazıcı gibi donanımlara da kolay bir şekilde erişim sağlayabilmektedirler. Hasta sayılarına bağlı olarak çalışma saatleri değişkenlik göstermesine karşılık genelde çalışma saatleri 08.00 – 17.00 arasındadır. Bazı hastanelerde bu saatler 09.00 – 18.00 şeklinde de olabilmektedir. Nöbet sistemine tabiidirler. Nöbet olduğunda 12 – 24 ya da 24 – 48 şeklinde çalışabilmektedirler. Başka bir deyişle nöbet için 12 saat çalıştıklarında 1 gün dinlenme, 24 saat çalıştıklarında ise 2 gün dinlenme süreleri bulunmaktadır.

Fizyoterapist çalışma süreleri ise özel sektörde farklılık göstermektedir. Hasta sayısına ve sağlık kuruluşunun iş yüküne göre belirlenen bu süreler içerisinde fizyoterapistler en az 8 saat mesai yapmaktadırlar. Ama çoğu özel sağlık kuruluşunda bu süre daha fazla olabilmektedir. Ancak deneyime ve hastalar ile yürüttüğü tedavi programlarına bağlı olarak zamana bağlı olarak saatlerinde iyileştirmeler yapılabilmektedir.