Akademik Personel | 10 Nisan 2020, Cuma

2020 Engelli Maaşları Ne Kadar, Ne Zaman Ödenir?

2020 Engelli Maaşları Ne Kadar, Ne Zaman Ödenir?
       

2020 yılında engelli maaşları da asgari ücrete yapılan zammın ardından artmıştır. Buna göre yüzde 40 ila 69 arasında engeli olan hak sahiplerine aylık 536 TL, yüzde 70 ve üzerinde engeli bulunan hak sahiplerine ise aylık 804 TL engelli maaşları ödenmektedir. Engelli vatandaşların evlerinde bakımını üstlenen yakınlarına her 3 ayda bir olmak üzere devlet tarafından ödenen engelli maaşı alabilmek için engelli vatandaşların bazı koşulları sağlıyor olabilmesi gerekmektedir.

Sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak ülkemizde hak sahibi durumda olan muhtaç ve engellilere halk arasında genellikle engelli maaşı olarak bilinen yardım yapılmaktadır.  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan bu hizmet engelli maaşı almaya hak kazanan kişilere ve onlara bakmakla yükümlü olan yakınlarına ödenmektedir. 2020 yılında engelli maaşı tutarları, engeli bulunan kişinin tam teşekküllü devlet hastanelerinden aldıkları sağlık heyet raporunda belirtilen engel oranına göre değişiklik göstermektedir.

2020 Engelli Maaşı Şartları Nelerdir?

2020 yılı engelli maaşı koşulları da pek çok vatandaş tarafından merak edilmektedir. 2020 yılında engelli ve 65 yaş üstü maaşından yararlanabilmek için gerekli koşullar belirli mevzuatlarla tespit edilip kamuoyuna duyurulmuştur. Engelli maaşı almak isteyen bir vatandaşın hak sahibi olabilmesi için en az yüzde 40 oranında engelinin bulunması ve ayrıca 65 yaşını doldurmuş olma şartına uygun olması gerekmektedir.

Engelli aylığı 2022 sayılı Kanun hükümleri gereğince hak sahibi kişilerin yakınlarına bağlanmaktadır. Söz konusu kanına göre engelli vatandaşlara üç farklı maaş bağlanmaktadır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • 18 yaşını tamamlamış ve engellilik oranı yüzde 70 ve üzeri olanlar,
  • 18 yaşını tamamlamış ve engellilik oranı yüzde 40 ila yüzde 69 arasında olanlar ve
  • 18 yaşından küçük engelli yakını bulunan kişiler

Evde bakım maaşı yalnızca ağır engelli kategorisinde kabul edilen hasta yakınlarına ödenmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından aylık periyotlar halinde ödenen evde bakım maaşı, bu sosyal yardımdan faydalanabilme hakkına sahip olan hastaların 1. dereceden yakınları tarafından alınabilmektedir. Bu kişiler ikamet ettikleri il veya ilçelerdeki sosyal hizmetler müdürlüğüne ya da toplum merkezlerine başvuruda bulunarak evde bakım maaşlarını başvurularını gerçekleştirdikleri aydan bir sonraki aydan itibaren alabilmektedir.

2020 Engelli Maaşları Ne Kadar Oldu?

2020 yılı engelli maaşları tutarı da yıl başında asgari ücrete yapılan zammın ardından netlik kazanmıştır. Engelli maaşı geçtiğimiz yıllarda 3 ayda bir ödenen muhtarlık maaşı ile birlikte alınan karar doğrultusunda her ay olacak şekilde ödenmeye başlanmıştır. Engelli maaşı, halk arasında evde bakım maaşı olarak da adlandırılmaktadır.

Engelli olan vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması ve bu kişilere bakan kişilerin ekonomik açıdan zorlanmaması amacıyla verilen engelli maaşı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde hak sahibi vatandaşlara verilmektedir. Genellikle engelli maaşı olarak bilinen bu sosyal yardımı alabilmek için bakanlık tarafından belirlenmiş bazı koşulları taşımanız gerekmektedir. Engelli maaşları tutarında 2020 yılında artış meydana gelmiştir. Asgari ücrete yapılan zammın ardından 2020 yılında engelli maaşları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Yüzde 40 ila 69 oranında engeli bulunan hak sahiplerine verilen aylık 509 liradan 530 TL’ye yükselmiştir.
  • Yüzde 70 ve üstü oranda engeli bulunan hak sahiplerine verilen aylık 763 liradan 804 TL’ye yükselmiştir.

2020 Engelli Maaşına Kimler Başvurabilir?

2020 engelli maaşı hakkına başvurular, ilgili mevzuata göre yapılmaktadır. Bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından herhangi bir maaş almayan, isteğe bağlı prim ödemesi bulunmayan ve kanunca belirlenmiş muhtaçlık sınırına ulaşmış her vatandaş engelli maaşı almak için devlete başvuruda bulunabilmektedir. Öte yandan engelli vatandaşlara eşi üzerinden nafaka bağlanmamış olması da gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından hak sahiplerine verilmekte olan engelli maaşı en az yüzde 40 ve üzeri engeli bulunana vatandaşlara bağlanmaktadır. ayrıca hane içinde yaşayan kişi sayısı göz önünde bulundurularak kişi başına düşen gelir miktarının 2022 sayılı Kanunu’nun 1 maddesinde yer alan hükümlere göre belirlenerek hesaplanması gerekmektedir.

Engelli maaşına başvuruda bulunabilmek için, devletin görevlendirdiği ve Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş tam teşekküllü sağlık kuruluşları ve devlet hastanelerinden sağlık heyet raporu alınması gerekmektedir. Sağlık heyet kurulu raporunda yer alan engelli oranının onaylanmasının akabinde bu raporun başvuru işlemleri sırasında Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) ibraz edilmesi gerekmektedir.

2020 Engelli Maaşın Ne Zaman Ödenir?

Engelli maaşı ödeme zamanları 2020 yılında da belirli kurallara göre yapılmaktadır. Tüm ödemeler ülke çapında hizmet veren herhangi bir PTT şubeleri kanalıyla yapılmaktadır. Engelli maaşlarının hak sahiplerine yapılan ödemelerde meydana gelebilecek yığılmaları önlemek için ödemeler şu sıralamaya göre zamanlanmıştır:

  • Hak sahibinin doğum tarihinin son rakamı 0-5 arasındaysa her dönemin 5. günü,
  • Hak sahibinin doğum tarihinin son rakamı 1-6 arasındaysa her dönemin 6. günü,
  • Hak sahibinin doğum tarihinin son rakamı 2-7 arasındaysa her dönemin 7. günü,
  • Hak sahibinin doğum tarihinin son rakamı 3-8 arasındaysa her dönemin 8. günü,
  • Hak sahibinin doğum tarihinin son rakamı 4-9 arasındaysa her dönemin 9. günü

2020 yılı engelli maaşları ödemeleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kontrolünde, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerçekleştirilmektedir.