Akademik Personel | 03 Temmuz 2020, Cuma

2020 Emekli Maaşı Ne Kadar, Ödemeler Ne Zaman Yapılıyor?

2020 Emekli Maaşı Ne Kadar, Ödemeler Ne Zaman Yapılıyor?
       

2020 yılı emekli maaşları, Bağ-Kur emeklisinde en düşük bin 784 TL, SSK emeklisinde en düşük bin 256 TL olarak belirlenmiştir. İşçi emeklileri 2020 yılı itibarıyla maaşlarına en düşük maaş tutarlarında 77 TL zam yapılmıştır. 2020 Emekli maaşı yüzde 6,5 oranında zam almıştır. Zamlı memur ve memur emeklilerinin maaşları da 15 Ocak Çarşamba gününden itibaren hesaplara yatırılmaya başlanmıştır.

Çalışma hayatına devam eden kişilerin ileriki dönemlerde ve yaşlılığında temel güvence görevi gören emeklilik, devlet tarafından pek çok düzenlemenin gerçekleştirildiği bir kurumdu. Çalışan iş ve sektör durumuna, mezuniyet niteliklerine, hizmet yılına ve kesinti yapılan emeklilik primlerine göre emekli maaşlarının tutarı da birbirinden farklılaşmaktadır. En düşük emekli maaşı alan kişiler, lise mezunu emekliler arasında yer almaktadır.

En Düşük Emekli Maaşları 2020

2020 yılında en düşük emekli maaşlarına belirli oranda zam yapılmıştır. Türkiye’de yaklaşık 12.3 milyon emekli bulunmaktadır. Emekli vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) aldıkları emekli maaşları 2020 yılı Ocak ayından itibaren zamlı olarak hak sahiplerinin hesaplarına yatırılmıştır. Yeni yılda emeklilerin maaşlarının yanı sıra emeklilere sunulan ek ödemelere de zam yapılmıştır. Toplu Sözleşme ile belirlenen memur maaş zam oranının üzerine geçtiğimiz yılın aralık enflasyon rakamları da eklendiğinde emeklilerin maaşları da artış göstermiştir.

2020 yılında SSK ve Bağkur yani yeni sistemde 4A ve 4B emeklilerinin maaşlarına yüzde 6,49 oranında zam yapılmıştır. Bu açıdan bakıldığında emekli vatandaşların 2020 yılı Ocak ayı itibarıyla alacakları zamlı maaşları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • En düşük memur emeklisi maaşı aylık 3 bin 510 TL olmuştur.
 • En düşük emekli memur aylığı 2 bin 522 liradan, 2 bin 660 liraya yükselmiştir.
 • En düşük Bağkur (4B) emeklisi maaşı aylık bin 784 TL olmuştur.
 • En düşük SSK (4A) emeklisi maaşı aylık bin 256 TL olmuştur.

Emekli Maaşlarına Ne Kadar Zam Yapıldı?

Emekli maaşlarına yapılan zam oranı, memur ve işçi emeklilerinde farklılık göstermektedir. SSK ve Bağkur sosyal güvenlik statülerine bağlı olan emeklilerin maaşları yeni yılda yüzde 6,5 oranında zamlanmıştır. 15 Ocak Çarşamba gününden itibaren hak sahibi emekli vatandaşların banka hesaplarına yatırılan zamlı emekli maaşlarında şu şekilde artış yaşanmıştır:

 • En düşük işçi emeklisi (SSK) maaşı 77 TL zamlanmıştır. Bununla birlikte en düşük işçi emeklisinin aylığı yüzde 6.5 oranındaki zamla birlikte bin 186 TL’den bin 263 TL’ye çıkmıştır.
 • En düşük esnaf emeklisi (Bağkur) maaşı yeni yılda 94 TL zamlanmıştır. Böylece en düşük esnaf emeklisinin aylığı yüzde 6.5 oranındaki zamla birlikte bin 445 TL’den bin 451 TL’ye çıkmıştır.
 • En düşük çiftçi emeklisi(Çiftçi Bağkuru) maaşlarına da yeni yılda 88 TL zam yapılmıştır. En düşük çiftçi emeklisinin aylığı yüzde 6.5 oranındaki zamla birlikte bin 363 TL’den bin 451 TL’ye çıkmıştır.

Emekli Maaş Ödemeleri Ne Zaman?

Emekli maaş ödemeleri zamanı ilk olarak SSK emeklilerinden başladı. SSK emeklileri tahsis numaralarının son rakamına göre 17 ile 27 Ocak tarihleri, Bağkur emeklileri 24 ile 28 Ocak tarihleri arasında yeni maaş ödemelerini aldı. Maaşlarda yüzde 6.5 oranında artış ile 76 TL ile 382 TL arasında artış yaşandı.

Memur emeklileri ile birlikte görevlerine devam eden memurlar maaşlarına 2020 yılı Ocak ayında yüzde 5.5 oranında zam aldı. Memur maaşlarına yüzde 1.5 oranında enflasyon farkı daha sonra yansıtılacağı için memur emeklileri ocak ayında yüzde 4 oranında zamlanmış aylıklarını çekti. En düşük memur maaşı ocak ayı itibarıyla 3 bin 878 TL’ye yükselmiştir.

Emekliye Ek Ödeme

Emekli vatandaşlara ek ödeme ile kazanç kapısını sunulmuştur. Ocak ayı itibarıyla zamlı maaşlarını alan emekli vatandaşlar için ek ödeme hizmeti sayesinde ek gelir imkanı sağlanmaktadır. Türkiye’de milyonlarca kişi emekli maaşı ile birlikte ek ödemeden de faydalandığı için emekliye sunulan ek ödeme ile ilgili konular araştırılmaya devam etmektedir.

Türkiye’de bulunan yaklaşık 13 milyon emekli vatandaş için hesaplarına her ay net maaşları ve ek ödemeleri yatırılmaktadır. Ancak bunların yanı sıra emekli doktorlar üçüncü bir ek ödemeden daha yararlanabilmektedir. Bu ek ödeme temmuz ayında artarak 2 bin 582 TL’ye çıkacaktır. Emekli maaşları ile birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış olan vatandaşlar bu fırsattan yararlanabilmektedir. Ayrıca vefat eden hak sahiplerinde ise hak sahiplerinin yakınlarına hissesi oranında ödeme yapılmaktadır.

2020 yılı ocak ayı itibarıyla maaşlarında artış yaşanan emeklilerin hem maaşları hem de maaş tutarının yüzde 4 ile 5’i arasında bir oranda verilen ek ödemelerin tutarı da yükselmiştir. Emekli doktorlara yapılan üçüncü ek ödeme tutarlarına da zam yapılmıştır. Böylelikle Emekli Sandığı kapsamındaki doktorlar için 1 yıl önce başlatılan ilave ek ödeme uygulamasında tutarlar yükselmiştir. Uzman olanların ek ödemeleri bin 898 TL’ye uzman olmayan emekli doktorların ek ödemeleri ise 2 bin 496 TL’ye yükselmiştir.

Emekli Memur Aylıkları

Emekli memur maaşları 2020 yılında bazı memurlarda şu şekilde güncellenmiştir:

 • Öğretmen (1-4) – 3 bin 272 TL
 • Mühendis (1-4) – 3 bin 990 TL
 • Profesör (1-4) – 7 bin 589 TL
 • Avukat (1-4) – 3 bin 272 TL
 • Polis Memuru (1-4) – 3 bin 384 TL
 • Başkomiser (1-4) – 3 384 TL

2020 Emekli maaşları memur ve işçi emeklilerinde artış göstermiştir.