Akademik Personel | 05 Haziran 2020, Cuma

2020 Doğum Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

2020 Doğum Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?
       

Doğum parası, yeni doğum gerçekleştirmiş anneler tarafından sıklıkla araştırılan konulardan bir tanesidir. Doğrum parası devletin sosyal devlet ilkesi ve güttüğü nüfus politikaları dahilinde sunmuş olduğu nakdi para yardımlarından bir tanesidir. Devlet sosyal politikaları kapsamında yeni doğum yapmış annenin hem iş bulması konusunda hem de mevcut işine devam etmesi konusunda kolaylıklar sunmaktadır.

Devlet çalışan ve doğum yapan annenin mevcut işine devam edebilmesi için anneye ilk çocuk için 2 ay, ikinci doğum için 4 ay, 3 ve daha fazlası doğumlar için 6 ay yarım gün çalışma hakkı tanımıştır. Annenin bu süreçlerdeki çalışma süresinin azalmasından dolayı doğan maddi kayıplar devlet tarafından karşılamaktadır. Yani anne çalıştığı süreler için işverenden geriye kalan saatler için yani çalışmadığı yarım gün için ödenecek parayı devletten alabilmektedir.

Devlet bu hakkı sadece doğum yapan annelere değil aynı zamanda evlat edinen annelere de diğer şartları sağlaması halinde sunmaktadır. Bu hakların yanında devletin sunduğu nakdi yardımlardan bir tanesi olan doğum parası ilgililer tarafından talep edilmelidir. İlgili kimseler doğum parası için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine, Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine ya da kaymakamlık binalarında bulunan Dayanışma Vakıflarına taleplerini gerekli evraklarla birlikte iletmeleri gerekmektedir.

Doğum Parası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Doğum parası için gerekli belgeler, doğum parası almak isteyen kimseler tarafından çokça merak edilmektedir. Doğum parası talebinde bulunacak kimselerin gerekli belgeleri ve doldurulması gereken belgeleri tam ve doğru bir şekilde doldurmaları şartı ile başvuruda ibraz etmeleri gerekmektedir. Doğum parası talebinde bulunacak kimselerin belgelerin eksik olması durumunda başvuru mercii tarafından ilgililere belgeleri tamamlamaları için zaman verilmesi gündeme gelmektedir. Bu belgelerin zamanında tamamlanmaması halinde ise başvuru yapılmamış sayılmaktadır. Doğrum parası için gerekli olan belgeler şu şekildedir:

 • Doğum parası talebinde bulunulacak çocuğun tam ve sağ doğduğunu gösterir belge gerekmektedir. Bu belge genellikle bebeğin T.C kimlik kartıdır.
 • Doğum parası başvurusunda bulunacak kimsenin kimliği gösterir belge gerekmektedir. Bu belge de genellikle anne ya da babanın T.C kimlik kartıdır.
 • Doğum parası başvurusu için başvuru merciinden alınan belgelerin tam ve doğru bir şekilde doldurulmuş hali gerekmektedir.

Doğum Parası Şartları Nelerdir?

Doğum parası koşulları, ilgili kimselerin sağlamaları gereken koşullardır. Bu koşulların sağlanmaması halinde başvuru kabul edilse bile başvuru olumsuz sonuçlanacaktır. Doğum parası için ilgililerin sağlaması gereken şartlar şu şekildedir:

 • Doğum yapan annenin doğumu gerçekleştirdiği tarihin 15 Mayıs 2015 ya da sonrası olması gerekmektedir. Bu başvuru yapılacak çocuk için aranan şarttır. Çocuk bu tarihten sonra doğmuş ve 2. çocuk ise ikinci çocuk olarak kabul edilmesinde bu şart aranmamaktadır. Yani çocuk bu tarihten sonra doğmuş ise ve ikinci çocuk ise ikinci çocuklara ödenen miktar kadar para ödenecektir.
 • Doğum parası yardımı alınabilmesi için annenin sosyal güvenlik kapsamında olması yani SGK’lı olarak bir işte çalışıyor olması gerekmektedir.
 • Doğum parası talebinde bulunan kimsenin T.C Devleti vatandaşı olması ya da mavi kart sahibi olması gerekmektedir. Mavi kart sahibi kimseler yani gurbetçi vatandaşlar da doğum parası talebinde bulunabilmektedir.

Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Doğum parası sorgulama işlemleri e-Devlet sisteminden ve Bakanlıkların çağrı merkezleri üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Doğum parası sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden gerçekleştirmek isteyen kimseler e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Doğum Parası” yazarak arama yapmalıdır. Daha sonra arama sonuçlarında çıkan “Doğum parası sorgulama” seçeneğine tıklayarak doğum parasını sorgulayabilmektedir. Doğum parası sorgulamanın bir diğer yöntemi de ilgili Bakanlıkların 183 ve 144 numaralı çağrı merkezlerini arayarak gerekli bilgiler verilmesidir. Verilen bilgiler sonucunda çağrı merkezi doğum parası sorgulama işlemini gerçekleştirmektedir.

E-Devlete Nasıl Giriş Yapılır?

E-Devlet’e giriş yöntemleri, doğum parası sorgulama işlemlerini e-Devlet üzerinden gerçekleştirmek isteyen aileler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. E-Devlet sistemine giriş için kullanabileceğiniz yöntemler şu şekildedir:

 • E-Devlet şifresi ile e-Devlet’e giriş
 • Mobil imza ile e-Devlet sistemine giriş
 • Elektronik imza ile e-devlet sistemine giriş
 • İnternet bankacılığı yolu ile e-devlet sistemine giriş
 • TC kimlik kartı ile e-devlet sistemine giriş

Doğum Parası Hangi Bankaya Yatar?

Doğum parasının yatacağı banka olarak belirlenen kurum PTT şubesidir. Devlet sosyal gereklilikleri düşündüğünden para yatırma işlemini annenin adına yapmaktadır. Para yatırma işlemleri annenin adına, annenin yerleşim adresinin bulunduğu yer PTT şubesine, PTT şubesi yoksa yerleşim yerine en yakın PTT şubesine yatmaktadır. Anne maaşın yatacağı günlerde T.C kimlik kartı ile doğum parasını alabilmektedir.

Doğum Parası Ne Kadar?

Doğum parası miktarı aileler arasında merak edilen bir diğer önemli konudur. Doğum parası ailedeki çocuk sayısına göre farklılık göstermektedir. Devlet tıpkı annenin adına paranın yatması gibi bu konuda da sosyal zorunlulukları düşünerek böyle bir politika gütmektedir. Devletin çocuk sayısına göre ödeyeceği doğum parası miktarı ise şu şekildedir:

 • İlk doğumda ya da ailede tek çocuk olması halinde devlet tarafından ödenecek para miktarı: 300 TL.
 • Ailede 2 çocuk olması halinde ikinci doğum ile birlikte anneye ödenecek para miktarı: 400 TL.
 • Ailede 3 çocuk olması ya da 3 çocuktan fazla olması halinde ya üçüncü çocuktan ya da her doğum ile birlikte aileye ödenecek doğum parası miktarı: 600 TL.