Akademik Personel | 09 Ağustos 2020, Pazar

2020 Diyetisyen Maaşları Ne Kadar? (Devlette ve Özelde)

2020 Diyetisyen Maaşları Ne Kadar? (Devlette ve Özelde)
       

2020 yılında diyetisyen maaşları, çalışanın devlet kurumlarında mı yoksa özel sektörde mi görev yaptığına göre değişiklik gösterebilmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında diyetisyen olarak çalışanların maaşları 4 bin TL ile 6 bin TL arasında değişmektedir. Bunun yanı sıra özel sektör kuruluşlarında diyetisyen maaşları ise 2 bin 500 TL’den başlayıp çalışanın uzmanlığına göre 10 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Diyetisyen maaşlarının hem devlet kurum ve kuruluşlarında hem de özel sektörde faaliyetlerini sürdüren şirketlerin bünyesinde çalışanlar için ortalamanın bir tık üzerinde olduğu bilinmektedir. Bu sebeple pek çok kişi tarafından merak edilen diyetisyen maaşlarını araştıran kişiler aynı zamanda bu meslekle ilgili de detaylı bilgilere ulaşmak istemektedir. İçinde bulunduğumuz çağda önemi giderek artan mesleklerden biri haline gelen diyetisyenlikte bu sebeple mesleki gelişim ve uzmanlık da ciddi bir önem taşımaktadır. Çünkü diyetisyenlere ödenen aylık ücretler de çalışanın uzmanlık ve deneyimi ile paralel olarak artış göstermektedir.

Devlette Çalışan Diyetisyen Maaşları Ne Kadar?

Kamu kuruluşlarında çalışan diyetisyen maaşları da tüm memurların maaşlarında olduğu gibi 2020 yılında yapılan 4+4 oranında artıştan etkilenmiştir. Bu nedenle kamuya bağlı sağlık kuruluşlarında görevlerine devam eden memur statüsündeki diyetisyenler de 2020 yılında geçtiğimiz yıla kıyasla zamlı maaşlarını almıştır.

Diyetisyen maaşları devlette çalışan memur statüsündeki personelde derecelerine, kıdemlerine, meslekteki tecrübelerine ve hizmet yıllarına göre farklılık göstermektedir. Tüm kamu çalışanlarında olduğu gibi devlet hastanelerinde ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı diğer kamu sağlık kuruluşlarında diyetisyen olarak çalışan personel de 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olarak görev yapmaktadır. Bu yüzden 2020 yılında kamuda çalışan diyetisyenlerin maaşlarına da zam yapılmıştır. Memurluk derecesi ve hizmet yıllarına göre kamu kurumlarında diyetisyen maaşları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • 8/1 derecesinde, mesleğine yeni başlamış diyetisyen memurun maaşı 4 bin 450 TL,
 • 6/3 derecesinde, mesleğinde 5 yıl deneyimli diyetisyen memurun maaşı 4 bin 550 TL,
 • 4/2 derecesinde, mesleğinde 10 yıl deneyimli diyetisyen memurun maaşı 4 bin 800 TL,
 • 2/1 derecesinde, mesleğinde 15 yıl deneyimli diyetisyen memurun maaşı 4 bin 950 TL,
 • 1/3 derecesinde, mesleğinde 20 yıl deneyimli diyetisyen memurun maaşı 5 bin 50 TL,
 • 1/4 derecesinde, mesleğinde 25 yıl deneyimli diyetisyen memurun maaşı 5 bin 150 TL’dir.

Söz konusu 2020 yılı diyetisyen maaşları en az orandan sıralanmıştır. Bu maaşlar ortalama olup, diyetisyen memurların durumlarına göre değişen aile yardımı, çocuk yardımı, enflasyon farkının yansıtılması, AGİ, BES, görev yerine göre ek tazminat faktörü gibi değişkenler dahil edilmeden hesaplama yapılmıştır.

Devletteki Diyetisyenlerin Maaşlarını Etkileyen Faktörler

Kamuda görev yapan diyetisyenlerin maaşlarını etkileyen değişkenler, diyetisyen memurların aynı memuriyet derecesine sahip olmalarına rağmen birbirlerinden farklı tutarlarda maaş almalarına neden olmaktadır. Devlette genellikle devlet hastanelerinde çalışma imkanı bulunan diyetisyenler, diğer memurlarda olduğu gibi görevlerine 8/1 derecesinde “mesleğe yeni başlayan” statüsünde başlayıp maaşlarını buna göre almaktadır. Devlette çalışan diyetisyenlerin maaşlarında etkisi olan faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Çalışanın memuriyet derecesi,
 • Diyetisyenin meslekteki deneyimi,
 • Diyetisyenin görev yaptığı bölge ve devlet kurumu,
 • Ek tazminatlar,
 • Diyetisyenin medeni durumu, çocuk sahibi olup olmaması,
 • Asgari Geçim İndirimi (AGİ),
 • Diyetisyenin eğitim durumu ve yabancı dil bilgisi

Özel Sektörde Çalışan Diyetisyen Maaşları Ne Kadar?

Özel sektör sağlık kuruluşlarında diyetisyen maaşları, çalışılan şirketin belirlemiş olduğu maaş politikasına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra diyetisyenlerin uzmanlık dereceleri ve mesleki yeterlilikleri de bu konuda en çok belirleyici rol üstlenen unsurlar arasında yer almaktadır. Diyetisyenlerin deneyimleri, başarıları, çalıştıkları kurumun maaş uygulaması gibi değişkenlere bağlı olarak diyetisyenlerin maaşlarında yükselme görüldüğü bilinmektedir.

Özel sektörde faaliyet gösterene hemen hemen bütün şirketlerde ve işletmelerde olduğu gibi diyetisyen mesleğini icra eden ve mesleklerinde deneyimsiz olarak çalışmaya yeni başlayan diyetisyenlere verilen maaşlar oldukça düşüktür. Özel sektörde deneyimsiz diyetisyenler 2020 yılı itibarıyla 2 bin 500 TL ile 3 bin TL arasında maaşla işe başlamaktadır. Zamanla deneyimli ve eğitimli hale gelen diyetisyenlerin mesleğinde uzmanlaşması halinde çalıştığı yere de bağlı olarak aldıkları maaşlar 5 bin TL ile 10 bin TL arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Diyetisyenlerin Çalışma Alanları Nelerdir?

Diyetisyenlerin iş alanları, kamu ve özel hastanelerin yanı sıra özel sektörde faaliyet gösteren pek çok sağlık kuruluşundan oluşmaktadır. Kilo almak isteyen ya da fazla kilolarından kurtulmayı düşünen kişilerin başvurduğu diyetisyen sağlıklı yaşamın hedeflendiği tüm hizmet alanlarında çalışabilmektedir. Kendilerine ait özel ofislerde de çalışma imkanı bulan diyetisyenler genellikle;

 • Kamu ve özel hastanelerde,
 • Spor merkezlerinde,
 • Fitness salonlarında,
 • Spor kulüplerinde,
 • Sağlık tesislerinde,
 • Özel kliniklerde,
 • Sağlık ocaklarında,
 • Şirketlerde,
 • Özel muayene merkezlerinde,
 • Spor salonlarında

kendilerine iş bulabilmektedir.

Diyetisyenlerin Çalışma Saatleri Nasıldır?

Diyetisyenlerin mesai saatleri, bu mesleği icra edenlerin çalıştıkları kuruma göre değişiklik gösterebilmektedir. Kendilerine ait bürolarda oldukça hijyenik bir ortamda çalışmalarını sürdüren diyetisyen maaşları konusunda olduğu gibi çalışma saatleri de kurumların politikalarına bağlıdır. Kimi spor salonlarında öğleden sonraki saatlerde iş başı yapan diyetisyenler devlette genel olarak 8.00 – 17.00 saatleri arasında çalışmaktadır.