Akademik Personel | 11 Temmuz 2020, Cumartesi

2020 Devlet Destekli Kredi Alma Şartları Nelerdir, Limiti Ne Kadar?

2020 Devlet Destekli Kredi Alma Şartları Nelerdir, Limiti Ne Kadar?
       

2020 yılında devlet destekli kredi alma koşulları, hangi destekten yararlanılacaksa ona göre değişiklik göstermektedir. İşsizlik oranının yüksek olması sebebiyle devletin işsizliği önleme mekanizmaları devreye girerek kendi işini kurarak istihdam yaratacak girişimcilere çok sayıda kredi sunmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2020 yılında da devlet destekli kredi almak için belirli bazı kriterler bulunmaktadır. Devlet destekli kredi alma şartları, başvurulan kredinin özel koşullarına göre değişiklik göstermektedir.

Devlet tarafından girişimcilere yönelik çeşitli krediler verilmektedir. Kamu bankaları aracılığıyla başvuruları onaylanan hak sahiplerine verilen bu krediler sayesinde yeni işletmeler kuran girişimciler, aynı zamanda istihdam yaratıp ekonomiye can vererek işsizliğin önlenmesinde de etkili olmaktadır. Bu amaçlarla devlet tarafından verilen destekli krediler şunlardan oluşmaktadır:

 • Esnaf destek kredileri,
 • Hayvancılık kredisi (Büyükbaş, küçükbaş ve arıcılık ile tavukçuluk kredileri),
 • Girişimcilere yeni işyeri açma kredisi,
 • KOSGEB kadın girişimci desteği kredisi,
 • Mantar yetiştiriciliği kredisi,
 • Sera kredisi

Esnaf Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Esnaf destek kredisi alma koşulları, özellikle kendi işyerini kurmak için devlet destekli finansmanlardan yararlanmak isteyenleri yakından ilgilendirmektedir. Kamu bankaları tarafından küçük ya da büyük işyeri bulunan esnafları desteklemek, esnafların sektörlerindeki rekabet güçlerini yükseltmek amaçlarıyla hak sahibi kişilere faizsiz esnaf kredisi verilmektedir. Küçük esnaflar için devlet 30 bin TL faizsiz kredi sunmaktadır.

Esnaf kredisi desteğinden yararlanmak için birtakım şartlara uygun hareket edilmesi gerekmektedir. Bu krediden yararlanabilmek için daha öncesinde işyeriniz üzerine hibe veya kredi almamış olmanız gerekmektedir. Bu şartları taşıyan kişilerin başvuruları kabul edildikten sonra bu esnaflara 36 ay vade fırsatı ile kredi desteği sunulmaktadır. Finansman desteğinden faydalanan esnaflar kredi ödemelerine 1 yıl ertelemeli olarak başlama hakkına da sahip olabilmektedir.

Ancak esnaf kredisi alma şartları arasında bankalara borcun olmaması koşulu da bulunmaktadır. Borcunu bankalara ödeyen esnaflar eğer bu krediden yararlanma koşullarını yerine getirdiyse başvuruda bulunabilmektedir. Bunun yanı sıra Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinin vermiş olduğu faizsiz krediden daha önce kullanmış olanların başvuruları kabul edilmemektedir.

Hayvancılık Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Devlet destekli hayvancılık kredisi alma koşulları, özellikle çiftlik sahiplerinin araştırdığı bir konudur. KOSGEB tarafından verilen hayvancılık kredisi, girişimcilerin hayvancılıkla ilgili olarak ahır, besi tesisi ve araç gereçler almalarını sağlamaktadır. Ziraat Bankası aracılığıyla verilen bu krediden yararlanmak için ilk etapta KOSGEB belgesine sahip olunması gerekmektedir. Belgenin alınmasının ardından arıcılıkla ilgili olan araç gereçler ve malzemeler tedarik edilebilmektedir. KOSGEB veri tabanında işletmesinin kaydını yapan kişilerin yararlanabileceği arıcılık kredisi şunlardan oluşmaktadır:

 • Bal süzme makinesi kredisi,
 • Arılı ya da boş kovan kredisi,
 • Baraka kurulum kredisi,
 • 200 ve üzeri aracılık kredisi,
 • 50 kovan destek kredisi

Mantar Yetiştiriciliği Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Devlet destekli mantar yetiştiriciliği kredisi alma koşulları, son yıllarda en çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. Mantar yetiştiriciliği işine devletten aldığı finansman destekleri ile başlamayıp belirli cinslerdeki mantarları üretmek isteyen girişimcilerin en az 100 metrekarelik bir üretim alanına ihtiyacı bulunmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı mantar yetiştiriciliği ile ilgilenen kişilere 30 bin TL geri ödemesiz hibe vermektedir. Kamu bankaları aracılığıyla belirli koşulları karşılayan girişimcilere verilen mantar yetiştiriciliği kredisi alma şartları şunlardan oluşmaktadır:

 • En az 100 metrekare üretim tesisine sahip olmak,
 • Yılda en az 15 ya da 20 ton civarında kompost elde etmek,
 • Ranza sistemi ya da teknolojik inovatif mantar yetiştiriciliği sistemlerini uygulamak,
 • Kurulan sistem içinde sırt pompası, aspiratör, vantilatör, termometre gibi malzemeleri hazır bulundurmak,
 • İstiridye ve beyaz şapkalı kültür mantarları cinsi mantarların üretimini yapmak

Görüldüğü üzere bu koşullara sahip olan girişimcilere devlet destekli mantar yetiştiriciliği kredisinden faydalanma imkanı sunulmaktadır. Tüm bu koşullara dikkat ederek tesisini kuran ve devlet destekli 30 bin TL hibe imkanından yararlanmak isteyen girişimcilerin ikamet ettikleri ildeki Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak bu krediden yararlanma imkanı devam etmektedir.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Alma Şartları Nelerdir?

Devlet destekli kadın girişimci kredisi alma koşulları, özellikle kendi işini kurarak çalışma hayatına atılmak isteyen kadınların yakından ilgilendikleri bir konudur. KOSGEB tarafından belirtilmiş olan şartları taşıyan kadın girişimcilere hibenin yanı sıra düşük faiz oranlı kredi de verilmektedir. Bunun için gerekli olan şartlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • KOSGEB tarafından verilen 32 saatlik girişimcilik eğitimine katılmak,
 • Eğitimin sonunda girişimcilik sertifikasını almaya hak kazanmış olmak,
 • İşyeri açabilmek için kapsamlı iş planını hazırlamak,
 • Bu projenin KOSGEB kuruluna sunumunu gerçekleştirmek,
 • İşletmenin kaydını KOSGEB kobi platformuna kaydettirmek

KOSGEB tarafından yalnızca kadın girişimcilere özel verilen devlet destekli düşük faizli kredi ile hibe desteklerinden yararlanabilmek için bu şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Eğer KOSGEB yetkilileri başvuru sahibinin sunmuş olduğu iş planını ve projesini başarılı bulurlarsa bu durumda kadın girişimcilere 50 bin TL değerinde hibe (geri ödemesiz kredi) verilmektedir. Ayrıca devlet destekli kredi alma şartları konusunda tüm koşulları sağlayan ve kendi işletmelerini kuran kadın girişimciler için KOSGEB tarafından 100 bin TL tutarında faizsiz ya da düşük faizli kredi imkanları da sunulmaktadır.