Akademik Personel | 15 Haziran 2021, Salı

2020 Devlet Destekli Hayvan Kredisi Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Nelerdir?

2020 Devlet Destekli Hayvan Kredisi Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Nelerdir?
       

2020 yılı devlet destekli hayvan kredi desteği, Tarım ve Orman Bakanlığı kontrolünde Ziraat Bankası aracılığıyla vatandaşlara verilmektedir. TKDK tarafından IPARD ve IPARD2 projeleri içinde hayvancılıkla geçimini sağlayan kişilere geri ödemesiz finansal destekler sunulmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı her yıl hayvan alımı için hak sahiplerine 30 bin TL değerinde hibe veya devlet destekli hayvan kredisi vermektedir.

Hayvan kredisi veren bankalarda olduğu gibi Türkiye’nin en çiftçi dostu kamu bankası olan Ziraat Bankası, çiftçilere de uygun faiz oranlarıyla hayvan kredisi sunmaktadır. Bu bankanın avantajı devlet bankası olması ve bu sayede devlet destekli finansman paketlerini uygulamaya koyabilmesidir. Ziraat Bankası’ndan gerekli şartları sağlayıp alınacak hayvan kredisi ile şu hayvanların yetiştiriciliğinde finansman desteği alabilirsiniz:

 • Arı, bıldırcın, ördek, devekuşu, kaz, tavuk ve benzeri kanatlı hayvan yetiştiriciliği,
 • Koyun, kuzu, keçi ve benzeri küçükbaş hayvan yetiştiriciliği,
 • İnek, dana, düve, manda gibi büyükbaş hayvan yetiştiriciliği

Ziraat Bankası, çiftçilerin kullanımına sunduğu zirai devlet destekli hayvancılık kredisi ürünlerinde hemen hemen yüzde sıfır oranında faizlerde kredi imkanı vermektedir. Bu kredilerle hayvan, yem, traktör, mazot, alet ve ekipman alımları çiftçilerin yararlanabildiği avantajlar arasında yer almaktadır.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Detayları

Ziraat Bankası’nın hayvan kredisi kampanyası, çiftçilerin yararlanabileceği finansman desteklerinden biridir. ÇKS kaydı bulunan çiftçilerin yararlanabileceği devlet destekli hayvan kredilerinde ayrıca Ziraat Bankası tarafından belirtilen başvuru şartları bulunmaktadır. Bu şartların sağlanması durumunda yıllık yüzde 4 gibi çok düşük faizlerde hayvancılık kredisi imkanlarından yararlanabilmek de mümkündür.

Ziraat Bankası’nın yanı sıra KOSGEB bünyesinde büyükbaş hayvancılık kredisi verilmektedir. Ancak bu kredi hayvan alımı için olmayıp sadece yetiştiriciliğin yapılacağı tesisin kurulması için vatandaşlara sunulmaktadır. Dolayısıyla hayvanların barınağından yemleme sistemlerine kadar tesis kurulumunda bu kurumun vermiş olduğu hibe ya da düşük faizli kredilerden yararlanarak da tesisinizi oluşturabilirsiniz.

Hayvancılık kredisi ve hibeleri ise TKDK tarafından hayvan alımları için çiftçilere verilmektedir. Tarım ve hayvancılık kredisi adı altında hazırlanan bu kredilerde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın katkıları bulunmaktadır. Bu sayede çiftçiler satın aldıkları ve yetiştiriciliğe başladıkları hayvan başına belirli oranda ödeme alabilmektedir.

Ziraat Bankası Devlet Destekli Hayvancılık Kredileri

Ziraat Bankası devlet destekli hayvancılık kredisi çeşitleri, Tarım Kredi Kooperatifleri (TKK) aracılığıyla verilmektedir. Bu krediler 3 yıllık dönem itibarıyla verilmektedir. Ziraat Bankası’ndan yüzde 0 faiz oranlı hayvancılık kredisi çekmek isteyen vatandaşların başvuruları 31 Aralık 2020 tarihine kadar kabul edilecektir. Ziraat Bankası tarafından verilen devlet destekli hayvancılık kredileri ve kredi miktarları şu şekilde belirlenmiştir:

 • Sütçü, etçi veya kombine sığır yetiştiriciliğinde kredi üst limitleri 25 milyon TL olarak belirlenmiştir. Hak sahiplerinden yatırım ve işletme dönemlerinde faiz alınmamaktadır.
 • Hayvansal üretim kredilerinin üst limitleri 1 buçuk milyon TL olarak belirlenmiştir.
 • Su ürünleri alanında verilen hayvancılık kredilerinin üst limiti 10 milyon TL’dir.
 • Damızlık düve yetiştiriciliğinde hayvancılık kredisi üst limiti 10 milyon TL’dir.
 • Büyükbaş hayvan besiciliğinde yatırım yüzde 90, işletme döneminde ise yüzde 100 faiz indirimli kredi kullanılabilmektedir. Üst limit 10 milyon TL’dir.
 • Küçükbaş hayvancılık kredilerinde üst limitler 15 milyon TL olup, hak sahiplerinin yatırım döneminde ve işetme dönemlerinde yüzde 0 faiz avantajı bulunmaktadır.
 • Arıcılık sektörü kapsamında verilen kredilerin üst limiti 2 milyon 500 bin TL olarak belirlenmiştir. İşletme döneminde yüzde 80 oranında, yatırım döneminde ise yüzde 70 oranında faiz indirimi uygulanmaktadır.

Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi Başvuru Şartları

Devlet destekli tarım ve hayvancılık kredisi başvuru koşulları da çiftçileri yakından ilgilendirmektedir. Pek çok bankada olduğu gibi Ziraat Bankası da çiftçilerin kullanımına sunacağı kredi kampanyalarında çiftçilere vermiş olduğu parayı güvenle geri alabilmek için birtakım teminat şartlarını öne sürmektedir. Çiftçilerin Ziraat Bankası’ndan hayvancılık kredisi alabilmeleri için şu başvuru şartlarını da yerine getirmeleri gerekmektedir:

 • Talep edilen hayvancılık kredisi tutarı kadar gayrimenkul ipoteği,
 • Çalışan ve maaş bordrosunu bankaya beyan edebilecek iki kefil,
 • Çiftçinin halihazırda hayvancılıkla uğraşması durumunda hayvan küpe numaraları,
 • Başvuru sahibinin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kaydının bulunması,
 • Başvuruların Ziraat Bankası şubesinden şahsen müracaat yoluyla yapılması,
 • Bankaya teminat ve 3 yıllık bilanço sunulması

Daha önceden Ziraat Bankası bünyesinde devlet destekli tarım kredisi kullanmış olan kişiler bu kredi kampanyasından yararlanamamaktadır. Ayrıca banka dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarından hibe almış olanların başvuruları da geçersiz sayılmaktadır.

Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi Başvuru Süreci

Devlet destekli hayvancılık kredisi başvuru süreci, Ziraat Bankası tarafından başlatılmaktadır. Yüzde 0 faizli hayvan kredisi çekmek isteyen ve hayvancılıkla geçimini sağlayan çiftçilerin hayvan küpeleri üzerinden gerçekleştirdikleri kredi başvuru işlemleri sonrasında, başvurunun onay aşamasında banka tarafından hayvanları ve bakım tesisini incelemek üzerine bilirkişi atanmaktadır.

Bilirkişi raporu kapsamında başvuru sahibinin Ziraat Bankası’ndan devlet destekli hayvancılık kredisi alma şartlarına uygun olmasının tespit edilmesi halinde en kısa sürede kredi başvurusu onaylanarak çiftçinin mevduat hesabına aktarılmaktadır. Hayvan kredisi geri ödemeleri tamamen başvuru yapan çiftçinin talebine göre belirlenmektedir. Dolayısıyla devlet destekli hayvancılık kredisi alan çiftçinin dilerse aylık, 3 aylık veya 9 ay sonra geri ödeme yapması mümkün olabilmektedir.

       

Kolay Hobiler