Akademik Personel | 10 Nisan 2020, Cuma

2020 Bedelli Askerlik Şartları Nelerdir, Başvurusu Nasıl Yapılır?

2020 Bedelli Askerlik Şartları Nelerdir, Başvurusu Nasıl Yapılır?
       

2020 yılı bedelli askerlik şartları yüz binlerce kişiyi yakından ilgilendirmektedir. Milli Savunma Bakanlığı’nın 2020 yılı için açıkladığı bedelli askerlik şartları ile henüz askerliğini yapmamış kimseler yararlanabilmektedir. Bedelli askerlik için en önemli nokta belirtilen ücretin yatırılması olduğu kadar aynı zamanda da diğer bedelli askerlik şartları yerine getirmektir.

Bedelli Askerlik Nedir?

Bedelli askerlik, askerlik yapmamış kimselerin belirli bir bedel ödeyerek, kısa süreler içerisinde askerlik yapılmasına verilen isimdir. Türkiye’de belirli aralıklar ile uygulanmasına karşılık, iş gücünü canlı tutmak adına son yıllarda Türkiye’de her sene uygulanmakta ve yasalar sonucunda düzenli bir program halini almış bulunmaktadır. Bedelli askerlik şartlarının yerine getirilmesinden sonra uzun süreli askerlik yerine kısa süreli askerlik görevi yapılarak terhis olunmaktadır.

2020 Yılı İçin Bedelli Askerlik Ücreti Nedir?

Bedelli askerlik yapmak için en önemli şart bedelli askerlik ücretinin yatırılmasıdır. 2020 yılı için bedelli askerlik ücreti 35 bin 54 lira olarak açıklanmıştır. Bu tutar 30 Haziran’a kadar geçerli olmaktadır. Döviz ile ödeme yapmak isteyenler için ise kur sabitlenerek fiyat 5 bin 261 avro olarak belirlenmiştir. İlgili bankaların hesaplarına yapılacak ödemeden sonra diğer bedelli askerlik şartlı sağlanıyorsa bedelli asker başvurusu kabul edilmektedir.

Bedelli Askerliğe Nasıl Başvuru Yapılır?

Bedelli askerlik başvurusu yapmak için belirtilen yılın son gününe yani 31 Aralık’a kadar başvuruların tamamlanması gerekmektedir. Bedelli askerlik için önemli bir nokta hangi tarihte başvuru yapılırsa, işlemlerin sıradaki celp dönemlerine göre yapılmasıdır. Örneğin 2020 yılı sonunda başvuru işlemlerini tamamlayan bir kişinin bedelli askerlik tarihi 2021 yılının ortasında ya da sonlarında olacaktır. Bu bakımdan bedelli askerlik yapmak isteyenlerin başvuru tarihlerini doğru olarak tespit etmesi gerekmektedir.

Başvuru yaptıktan sonra belirtilmiş askerlik ücretinin 2 ay içerisinde yatırılması gerekmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra ücret yatırılmamış ise bedelli askerlik hizmetinden yararlanılmamaktadır.

Başvuruları yapmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Öncelikli olarak E – Devlet’e giriş yapılması gerekmektedir. E – Devlet şifrenizi bilmiyorsanız herhangi bir PTT’den e – devlet şifresi alabilirsiniz.
 • Giriş yaptıktan sonra arama kısmına Milli Savunma Bakanlığı yazarak ilgili sayfaya gidiniz.
 • MSB sayfasında “Asal Askerlik Hizmet Tercihleri” kısmına tıklayarak “Bedelli Askerlik Yapma İsteği” seçeneğine ulaşırsınız.
 • Bu sayfadan, eğer bedelli başvurunuz olumsuz yanıtlanırsa ücret iadesi alabileceğiniz askerlik şubesini belirtmeniz gerekmektedir.
 • Gereken diğer bilgiler ile birlikte “Kaydet” butonuna tıkladıktan sonra ödeme bilgileriniz ekrana yansıyacaktır.
 • Ödeme işlemlerinizi 2 ay içerisinde ilgili banka hesabına yatırmanız gerekmektedir.
 • Başvuru yaparken önemli olan konu 30 Haziran sonrasında fiyatlarda artış olacağı için, başvuruyu önceden yapmış olsanız bile eğer 30 Haziran sonrasında ödeme yapacaksanız yeni belirlenen ücreti yatırmanız gerekecektir.

Ödeme işlemlerini de yaptıktan sonra askerlik şubesine giderek ya da E – Devlet’in ilgili sayfasındaki “sevk işlemleri” sekmesi altından bedelli askerlik durumunuzu ve gideceğiniz birliği kontrol edebilirsiniz.

2020 Yılı İçin Bedelli Askerlik Şartları Nedir?

2020 yılında bedelli askerlik şartları şu şekilde belirlenmiştir;

 • 2001 doğumlu ve daha yaşlı yükümlüler,
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar,
 • Ücreti ilgili kanallar üzerinden yatırmış kimseler,
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalarına karşılık en az 3 yıl yurt dışında çalışmak zorunda kalmış kimseler de bedelli askerlikten yararlanabilirler,
 • Yoklama yaptırmamış kimseler ilgili hastanelerden “Askerliğe Elverişlidir,” kararı almaları gerekmektedir.
 • Yoklama ve bakaya kaçağı olanların bedelli askerliğe başvuru yapma imkanı bulunmamaktadır.
 • 2020 yılı cep ve sevk dönemleri için sınıflandırılmış asker adayların erteleme hakları bulunmuyorsa bedelli askerlik başvuruları değerlendirilmemektedir.

2020 bedelli askerlik şartları için uygundurlar. Bedelli askerlik artık sürekli bedelli hizmeti altında sunulduğundan, gereken şartlar sadece bunlardır. Yaş şartını ve ücreti yerine getiren herkes bedelli askerlikten yararlanabilmektedir.

Bedelli Askerlik Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Bedelli askerlik için önceden bilinmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Sürecin sorunsuz bir şekilde atlatılması için şu noktalara dikkat edilmelidir;

 • 2020 yılı için yapılan bedelli askerlik için celp ve sevk dönemleri Ocak 2021 yılında e – devlet üzerinden açıklanacaktır.
 • Başvuruların çok fazla olması halinde bedelli askerlik yapmaya hak kazananlar MSB tarafından yapılacak kura ile belirlenecektir.
 • Bedelli askerlik ücretini, başvurunuzdan sonra yatırdığınız gün içerisinde işlemleriniz sıraya alınır. Bir başka deyişle ücreti yatırmadan yaptığınız başvuru tarih için sizi sıraya sokmamaktadır. Ücreti yatırdıktan sonra bedelli askerlik işlemleriniz tamamlanmaktadır.
 • Ödemeler; Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım ve PTT kanalları üzerinden yapılmaktadır. Başvurunuzda herhangi bir sorun çıkmaması için yatırma işleminizi gösteren dekontları muhafaza etmeniz gerekmektedir.
 • Başvuru sonrasında e – devlet üzerinden kayıtları çıkmayan kimselerin işlemleri için en yakın askerlik şubesine gitmeleri gerekmektedir.
 • Bedelli askerlik süresi 30 gündür. En son bedellide süre 21 gün iken, şimdiki bedelli için askerde bulunma süresi 30 gün olarak belirlenmiştir. Bu sürenin yol izinleri ile 1 ya da 2 gün kısaltılması mümkündür. Ancak yükümlüler kışlada, belirtilen tarih aralıklarında askerlik eğitimi alacaklardır.
 • Bedelli askerlik sadece süresi kısaltılmış bir askerliktir. Süreç boyunca hızlandırılmış bir şekilde temel silah eğitimi ve askerlik eğitimleri alınmaktadır.

Bu noktalar göz önünde tutularak bedelli askerlik başvurusu yapmak yükümlüler için yararlı olacaktır.