Akademik Personel | 10 Nisan 2020, Cuma

2020 Avukat Maaşları Ne Kadar? (Hizmet Yıllarına Göre Güncel Maaşlar)

2020 Avukat Maaşları Ne Kadar? (Hizmet Yıllarına Göre Güncel Maaşlar)
       

2020 yılı avukat maaşları kamuda ve özel sektörde görev yapan avukatlara göre değişkenlik göstermektedir. Buna göre kamuda 2020 avukat maaşları özel sektöre göre bir hayli yüksektir. Özel sektörde çalışan avukatlar hizmet yıllarına ve deneyimlerine göre ücrete tabii tutulmaktadır. Ancak özel hukuk bürosunda göreve başlayan yeni bir avukat için ücretler asgari ücretin bir nebze yukarısında tutulmaktadır.

Yoğun iş tempolarına, duruşmaların streslerine karşılık 2020 yılında avukat maaşlarında beklenen artış sağlanamamıştır. Özellikle kamuda çalışanlar özlük haklarının iyileştirilmesini talep etmektedirler.

Avukat Nasıl Olunur?

Avukatlık, insanlık tarihinin çok eski dönemlerinden beri icra edilen ve adaletin sağlanması için gerekli bilgiye yeterli olmayan kimselerin tercih ettiği, ilgili mevzuatlar genelinde davranan ve bu şekilde keyfi uygulamaların da önlenmesini sağlayan meslek gurubudur. Avukat olmak için üniversitelerin Hukuk Fakültesi bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Dört yıllık eğitim veren Hukuk Fakültesi, bu süre içerisinde öğrencileri ileride olacakları avukatlık mesleğine hazırlamaktadır. Aynı zamanda Hukuk Fakültesi mezunları talepleri halinde hakim ve savcı da olabilmektedirler.

Hukuk Fakültesindeki eğitim yılı boyunca öğrenciler hukukun tüm alanlarıyla ilgili temel dersleri alırlar. Bu derslerin yanında Türkçe, yabancı dil gibi kendilerine beceri katacak dersleri de almakla sorumludurlar. Hukuk bölümü  dersleri oldukça zor olup öğrencilik yaşamı boyunca disiplinli bir çalışmayı gerektirmektedir. Bunu sağlayamayan öğrencilerin eğitim süreleri uzamakta, aynı zamanda da meslekleri konusunda yeterli deneyime sahip olamamaktadırlar. Hukuk Fakültesi başarı ile bitirildikten sonra mezun olanların avukatlık için devlet ve serbest avukatı olmak için iki imkânları bulunmaktadır.

Devlet Avukatı Nasıl Olunur?

Devleti avukatı olmak için adayların şu şartları sağlaması gerekmektedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Hukuk Fakültesi mezunu olmak,
 • Avukatlık stajının bitmiş olması,
 • Avukatlık için herhangi bir sağlık sorununun bulunmaması,
 • Kayıtlı olunan baronun sınırları içerisinde bulunmak.

Bu şartları sağlayan adaylar kamu avukatı olmak için KPSS’ye girmeleri gerekmektedir. Her yıl yapılan KPSS’den alacakları B puan türüne göre tercihte bulunabilirler. B düzeyinde yapılan sınavın KPSS P3 puan türüne göre kamu avukatı alımı yapılmaktadır. Bakanlığın belirlediği puan şartlarını taşıyan avukat adayı tercihte bulunurlar ve ardından yapılacak sıralamaya göre mülakat sınavına girmeye hak kazanırlar. Mülakat sınavından sonra da başarılı olan adaylar kamu avukatı olarak göreve başlayabilirler. Kadrolara başvuru yapmak için KPSS’nin ilgili puan türünden en az 70 puan alınması gerekmektedir.

Devlet ya da kamu avukatının görev tanımı ise devlet kurumlarının müdahil olduğu ya da onlar hakkında açılmış her türlü davanın yürütülmesidir. Genelde kamu avukatları kamu hastaneleri, devlet üniversiteleri, SGK ve DSİ davalarına bakmaktadırlar. Bu tür davalarda kurumları lehine savunma yapmakta, davanın lehte sonuçlanmasına çaba göstermektedirler. Bu noktada savcıdan farkı, genel kamu yararı için değil, sadece dahil olduğu davalarda, kurumun savunmasını yapmasıdır.

Serbest Avukat Nasıl Olunur?

Serbest avukat olmak için yapılması gereken kişinin kendi ofisini, başka bir deyişle hukuk bürosunu açmasıdır. Serbest avukatlar aynı zamanda bir hukuk bürosuna bağlı olarak da çalışabilecekleri gibi tamamen kendi başlarına da hareket edebilirler. Hukuk bürosunda çalışmak ya da kendi ofisinizi açmak için ilave şartlar bulunmamaktadır. Sadece hukuk fakültesi mezunu olmak yeterlidir. Hukuk bürosunda çalışıldığında öncelikli olarak daha kolay davalara bakılmaktadır. Bu süre içerisinde aynı zamanda işleyişin nasıl olduğunu, müvekkil ile nasıl ilgilenilmesi gerektiğini de yeni avukatlar öğrenmektedir. Bu bakımdan bir süre hukuk bürosunda çalışıp daha sonra kendi ofisini açmak tavsiye edilmektedir.

Özel sektörde avukat olmak belirli avantajları beraberinde getiriyor olsa da pek çok olumsuzluk ile de karşılaşılabilmektedir. Hukuk bürolarında çalışan avukatların çoğu fazla mesailerden yakınmaktadırlar. Bu durumdaki çoğu avukat haftada sadece 1 gün izin yapmaktadır. Aynı zamanda gün içerisinde ise sabahtan akşama kadar yoğun bir tempoda çalışmaktadırlar. Üstelik müvekkilleri ile tam olarak ilgilenmekte ve dosyalarına kısa süreler içerisinde hakim olmaları gerekmektedir.

2020 Yılı Avukatları Maaşları Ne Kadar Oldu?

2020 avukat maaşları kamu ve özel sektörde çalışan avukatlara göre değişkenlik göstermektedir. Buna göre 2020 yılında kamuda çalışan avukatlar için aylık maaş en düşük 5224 TL olmuştur. Bunun yanı sıra kamu avukatları hizmet yıllarına göre farklı tutarlarda aylıklar almaktadır.

Özel sektör avukat maaşları ise çalışılan hukuk bürosuna göre belirlenmektedir. Ancak bir hukuk bürosunda yeni işe başlayan, deneyimsiz bir avukat asgari ücretin biraz üstünde bir meblağ ile işine başlamaktadır.

Hizmet Yıllarına Göre Avukatların Ücretleri

Kamuda çalışanların hizmet yıllarına göre avukat maaşları şu şekildedir;

 • Hizmet süresi 1 yıl olanlar; 5457 TL,
 • Hizmet süresi 2 yıl olanlar; 5461 TL,
 • Hizmet süresi 3 yıl olanlar; 5465 TL,
 • Hizmet süresi 4 yıl olanlar; 5482 TL,
 • Hizmet süresi 5 yıl olanlar; 5506 TL,
 • Hizmet süresi 6 yıl olanlar; 5513 TL,
 • Hizmet süresi 7 yıl olanlar; 5528 TL,
 • Hizmet süresi 8 yıl olanlar; 5536 TL,
 • Hizmet süresi 9 yıl olanlar; 5541 TL,
 • Hizmet süresi 10 yıl olanlar; 5775 TL,
 • Hizmet süresi 11 yıl olanlar; 5781 TL,
 • Hizmet süresi 12 yıl olanlar; 5860 TL,
 • Hizmet süresi 12 yıl ve 25 arası olanlar ise 5860 – 6176 TL arası aylık maaş almaktadırlar.