Akademik Personel | 03 Haziran 2020, Çarşamba

2019 ÖSYM KPSS Başvurularında Son Gün Ne Zaman?

2019 ÖSYM KPSS Başvurularında Son Gün Ne Zaman?
       

2019 KPSS Başvuruları Ne Zaman Sona Erecek?

Kpss başvurusu nasıl yapılır?

Sınav ücreti nereye yatırılır?

Detaylar şu şekilde;

ÖSYM tarafından kamuda personel alımı için düzenlenecek olan KPSS 2019 sınav takvimi, daha önce kurumun internet sayfasında adayların erişimine açılmıştı. Kamuda personel olmak isteyen adayların gireceği sınava sayılı günler kaldı. Peki, 2019 KPSS başvuruları ne zaman bitecek?

KPSS BAŞVURULARI NE ZAMAN SONA ERECEK?

KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri, Alan Bilgisi, ÖABT sınavına başvuru işlemleri, 15 Mayıs 2019 tarihinde sona erecek. Başvuruların kesinleşmesi için ise adayların 15 Mayıs 23.59’a kadar KPSS 2019 sınav ücretini belirtilen bankalara yatırması gerekiyor.

KPSS BAŞVURU ÜCRETLERİ NASIL YATIRILACAK?

Sınav ücreti, kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında eİŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı veya banka kartı ile yatırılacaktır. Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. Kimlik Numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı/oturum bilgilerini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekmektedir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilirler.

Sınav ücreti ödeme işlemleri başvuru süresi içinde ve başvuru süresi bittikten sonraki ilk iş gününde, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin internet sayfasından “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için saat 23.59’da sona erecek.

3-15 Mayıs 2019 tarihleri arasında başvuru yapamayan adaylar, geç başvuru gününde 2019-KPSS başvurularını yapabileceklerdir. Geç başvuru gününde yapılan başvurularda sınav ücreti, geç başvurunun yapıldığı gün ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödenmelidir. Bankalardan ücret ödemesi yapılmamalıdır. Yurt dışından sınava başvuran adaylar ise sınav ücretini, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı veya banka kartı ile TL olarak yatıracaklardır.

 

BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

KPSS’ye girecek olan adaylar, ÖSYM’nin www.osym.gov.tr adresinden başvuru yapabilecekler.