Akademik Personel | 20 Ağustos 2019, Salı

2019 DGS Başvurularında Son Günler! Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

2019 DGS Başvurularında Son Günler! Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?
       

2019 DGS başvurularında son gün ne zaman?

2019 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) başvuruları, 26 Nisan 2019 tarihinde başladı. Bugün (8 Mayıs 2019) sona eriyor. DGS geç başvuru tarihi ise 21 Mayıs 2019.

 

DGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

DGS’ye başvuru yapacak adayların ÖSYM’nin osym.gov.tr adresinden ‘Aday İşlemleri Sistemi’ne aday şifresi ve T.C. kimlik numarası kullanarak giriş yapmaları gerekmekte. Şifresini unutanlar ise E Devlet bilgilerini kullanarak sisteme giriş yapabilirler.

– ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adayların, başvurularını başvuru merkezinden yapmaları gerekiyor. DGS kılavuzunda ‘geçerli fotoğraf’ ve ‘geçerli eğitim bilgisi’ şu şekilde anlatılmıştır;

* Geçerli Fotoğraf: Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraf, geçerli fotoğraftır.

* Geçerli Eğitim Bilgisi: Eğitim bilgileri, Yükseköğretim Bilgi Sistemi (YÖKSİS) veya ÖSYM arşivi kaynaklı olup bu bilgileri geçerli olanlar.

– Adaylar, başvuru bilgileri sisteme kaydedildikten sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayabilecekler.

 

DGS Sınav Ücreti Nereye Yatırılır?

DGS sınav başvurusu yaparken ücret ödemesini https://odeme.osym.gov.tr/ adresi üzerinden yapabilirsiniz. Eğer online ödeme yapmak istemiyorsanız ÖSYM’nin DGS kılavuzunda belirtilen bankalardan ödeme yapabilirsiniz. Sınav ücretini süresi içinde yatırmadığınız takdirde başvurunuzun kabul edilmeyeceğini unutmayın.

BANKADA ÖDEME: Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gereklidir.

ONLİNE ÖDEME: ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’ bölümünde yeralan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı veya banka kartı ile TL olarak ödeme yapabilirsiniz.

 

       

BENZER HABERLER