Akademik Personel | 26 Mart 2019, Salı

2015 İçin Elektrikte Serbest Tüketici Limiti Belirlendi

17 Ocak 2015
2015 İçin Elektrikte Serbest Tüketici Limiti Belirlendi
       

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), önceki gün 2015 yılında geçerli olacak elektrikte serbest tüketici limitini belirledi.

Kurul, 2014 yılı için 4 bin 500 kilovatsaat olan serbest tüketici limitini, 4 bin kilovatsaate düşürdü. Buna göre aylık 130 TL faturası olan abone, elektriğini istediği satıcıdan ve yüzde 10’a kadar daha ucuz temin edebilecek. Bu kararla birlikte 500 bin abone daha serbest tüketici olabilecek.

Gerek doğalgaz gerekse de elektrikte, belirli bir miktarın üzerinde tüketimi olan aboneler, ihtiyaç duydukları enerjiyi sadece bölgesindeki dağıtıcıdan değil, istediği tedarikçiden satın alabiliyor.

EPDK kaynakları, doğalgazın tersine elektrikte abonelerin, özellikle toplu konutlarda ve sitelerde talep birleştirme yoluyla serbest tüketici olabileceğine işaret etti.

Serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen abonenin, toptan satış şirketlerine ya da bulundukları bölgedeki elektrik perakende satış şirketine başvurması gerekiyor. Abone ile şirket oturuyor, elektrik fiyatıyla ilgili pazarlık yapıyor. Abone, diğer tüketicilere göre yüzde 10’a kadar daha ucuza elektrik alabiliyor.

Kaynak: Habertürk

       

BENZER HABERLER