GündemSlayt HaberYurtiçi ve Yurtdışı Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi Bursları

2014 Yılı Tersine Beyin Göçü Programı

Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB)’nca yurt dışındaki başarılı Türk araştırmacıların Türkiye’ye dönmelerini teşvik etmek ve çalışmalarını yurt içinde sürdürebilmeleri için destek vermek amacıyla yürütülen “2232 Yurda Dönüş Araştırma Burs Programı”nda 2013 yılında 172 araştırmacı geri dönüş için başvuru yaptı. Bir önceki yıla göre başvuruların 5 kat arttığı programda 83 araştırmacı desteklenerek geri dönüşü sağlanmış olup, 42 başvurunun değerlendirmesi halen devam etmektedir.

Yurt dışındaki Türk bilim insanlarının/araştırmacıların ülkemizde Bilim ve Teknoloji alanında yapılan çalışmalara katkılarını desteklemek, tersine beyin göçünü sağlayarak ülkemizin nitelikli Ar-Ge personeli sayısını artırmak amacıyla 2014 yılından itibaren bir takım yenilikler getirilmiştir.

2014Yılında Yurda Dönüş Araştırma Burs Program kapsamında yapılan revizyonlar;

  • Program kapsamında hak kazandırma sistemi getirilmiş olup, programa başvuru yapabilmek için Türkiye’de Ar-Ge faaliyeti yürüten kurum/kuruluşlardan kabul alma şartı kaldırılmıştır.  Başvurusu desteklenen adaylar 12 ay içerisinde Türkiye’de Üniversiteler, Araştırma Enstitüleri ve/veya Ar-Ge faaliyeti yürüten Özel Sektör Kuruluşlarının herhangi birinden kabul mektubu alarak burslarını başlatabilecekler.
  • Yurt dışında ikamet etme süre şartı değiştirilmiştir. Programa başvuru yapabilmek için başvuru döneminin ilk günü itibariyle son 36 ay içinde en az 30 ay yurt dışında ikamet edenler programa başvuru yapabilecekler.  (Türkiye’de zorunlu geçirilen uzun süreler -askerlik vb. ile bilimsel etkinliklere katılım, tatil vb. için geçirilen kısa süreli ikametler bu süre içerisinde dikkate alınmaz.)
  • Program kapsamında sunulan araştırma destek miktarı artırılmıştır. Araştırmalarını Üniversite ve/veya Kamu Ar-Ge birimlerinde yürütecek araştırmacılara 30.000 TL’ye kadar araştırma desteği verilecektir.
  • Araştırmacıların bilim ve teknoloji alanındaki katkılarını artırmak adına program kapsamında desteklenen araştırmacıların TÜBİTAK’ın diğer destek programlarına başvuru yapabilmesine imkân tanınmıştır.

Geri Dönüş Bursuna Kimler Başvurabilir?

Yurda Dönüş Araştırma Burs Programına doktora dereceli yurt dışı Ar-ge çalışma deneyimine sahip Türk araştırmacıların yanı sıra, lisans mezunu en az 6 yıl yurt dışı Ar-ge çalışma deneyimine sahip Türk araştırmacılar ile yüksek lisans mezunu en az 4 yıl yurt dışı Ar-ge çalışma deneyimine sahip Türk araştırmacılar başvuru yapabiliyor. Programa her ay online başvuru alınmaktadır. Program ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://tubitak.gov.tr/bideb/2232 adresinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. gelenlerin aklına tüküreyim 🙂 orda dikiş tuturamadılar ya da kesin nişan söz falan var, teknisyenle aynı paranın alındığı 3. dünya ülkesinden biz kaçmaya çalışıyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu