GündemSlayt Haber

2014 Senesinin Fakülteler Bazında En Başarılı Üniversiteleri

ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP Laboratuvarı (University Ranking by Academic Performance), tercih yapacak adaylara Türk üniversitelerinin dünya sıralamalarındaki durumlarını inceleyebilmeleri için bir rapor hazırladı.

 

Tercih yapacak adaylar, URAP’ın internet adresinden etkileşimli raporlara ulaşabilecek. URAP Başkanı Prof. Dr. Akbulut, üniversite tercih maratonunun başladığını hatırlatarak, adaylara yardımcı olmak için Türk üniversitelerinin dünya sıralamalarındaki yerini gösteren etkileşimli bir web sitesi hazırladıklarını bildirdi.

Tercih yapacak adayların bu sıralamaları tek tek araştırmasının uzun zaman alacağını vurgulayan Akbulut, hazırladıkları etkileşimli rapor sayesinde tüm Türk üniversitelerinin dünyadaki yerini toplu bir şekilde görebileceklerini belirtti.

Bu sıralamaların üniversite adayları için kendilerine en uygun üniversite ve bölümü tercih etmesi için yol göstereceğine işaret eden Akbulut, üniversiteler için de akademik performanslarını diğerleriyle karşılaştırabilmesine olanak sağlayacağını vurguladı.

Akbulut, dünya üniversite sıralamalarının 2003’te Çin’de Jiao Tong Üniversitesi’nde başladığını ve bu sıralamayı yapan kurumların sayısının zamanla 8’e ulaştığını belirterek İngiltere’den, İspanya’dan, Tayvan’dan, Hollanda’dan çeşitli kuruluşlar tarafından yapılan bu sıralamaların yanı sıra URAP’ın da Türkiye’deki üniversiteleri ve dünyanın ilk 2 bin üniversitesinin sıralamaya başladığını belirtti.

 

İlk 500’de bulunan üniversiteler

Prof. Dr. Akbulut, hazırladıkları rapora göre, 8 sıralama sisteminin yayımladığı son listelerden en az birinde bu yıl 9 Türk üniversitesinin en iyi ilk 500 listesine girdiğini bildirdi.

Rapora göre, ODTÜ 5 sıralamada, İstanbul Üniversitesi 4 sıralamada, Hacettepe Üniversitesi 3 sıralamada, Ege Üniversitesi 2 sıralamada, Boğaziçi Üniversitesi 2 sıralamada, Bilkent Üniversitesi 2 sıralamada, İTÜ, Gazi ve Koç Üniversitesi 1 sıralamada ilk 500’e giren üniversiteler oldu.

 

Dünya bilim alanları sıralamasında İlk 500’de 23 Türk üniversitesi

URAP Laboratuvarı 2014’te 23 bilim alanında dünya üniversitelerini 6 farklı kategoride sıraladı. Dünya alan sıralamasında ilk 500 arasında 23 Türk üniversitesi en az bir alanda yer aldı.

Bu üniversitelerden ODTÜ 15 sıralamada; Bilkent 9 sıralamada; Boğaziçi 7 sıralamada; İTÜ 7 sıralamada; İstanbul 5 sıralamada; Ege 5 sıralamada; Gazi 4 sıralamada; Hacettepe 3 sıralamada; İzmir Ekonomi 3 sıralamada; Ankara 2 sıralamada; Koç 2 sıralamada; Anadolu 2 sıralamada; Dokuz Eylül 2 sıralamada; Yıldız Teknik 2 sıralamada; Sakarya 2 sıralamada; Atatürk, Dumlupınar, Erciyes, Eskişehir Osmangazi, Marmara, KTÜ, Gaziantep ve Kadir Has üniversiteleri ilk 500’e girme başarısını gösterdi.

23 bilim alanına göre sıralama da yayımlandı

URAP, bu yıl ilk defa Türk ve dünya üniversitelerini 23 bilim alanına göre sıraladı. Buna göre bazı bilim dallarına göre en iyi olan üniversiteler şöyle:

1- Mühendislik

Sıra Üniversite DünyaSıralamasındaki Yeri
1 ODTÜ 303
2 İTÜ 349
3 EGE ÜNİVERSİTESİ 510
4 İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİ 533
5 HACETTEPE 572
6 GAZİ 607
7 ATATÜRK 642
8 ERCİYES 657
9 YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 668
10 FIRAT 689

 

2- Tıp ve Sağlık Bilimleri

Sıra Üniversite DünyaSıralamasındaki Yeri
1 İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ 309
2 HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ 346
3 ANKARA ÜNİVERSİTESİ 565
4 EGE ÜNİVERSİTESİ 633
5 MARMARA ÜNİVERSİTESİ 655
6 GAZİ ÜNİVERSİTESİ 676
7 GATA 682
8 DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ 779
9 BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ 788
10 ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ 798

 

3- İktisat

Sıra Üniversite DünyaSıralamasındaki Yeri
1 ODTÜ 405
2 İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİ 456
3 BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ 486
4 KOÇ ÜNİVERSİTESİ 503
5 DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ 627
6 GAZİ ÜNİVERSİTESİ 651
7 SABANCI ÜNİVERSİTESİ 657
8 İTÜ 662
9 DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ 703
10 HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ 706

URAP’ın bu yıl üniversite adayları için hazırladığı etkileşimli raporda, adaylar üniversitelerin dünya genel sıralamalarındaki ve 23 bilim alanındaki durumunu da inceleyebilecek.

Editörden: Etkileşimli Raporda, Hukuk Bilimi Seçildiği Zaman ilk 3’ün Bilkent, Sabancı ve ODTÜ’den oluştuğu görülmektedir. Ancak, Bilkent’te Hukuk Fakültesi bulunsa da, Sabancı ve ODTÜ’de hukuk fakültesi bulunmamaktadır. Bu açıdan etkileşimli raporun “Hukuk Biliminde” bir problem olduğu düşünülmektedir. URAP Yetkililerine Bildirilir.

Etkileşimli raporlara ulaşmak için Linki inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Hürriyet

İlgili Makaleler

16 Yorum

  1. fırat unv muh fak turkıyede kurulan ılk 6 veya 7 .fakultedır (1967 yılında ).karşılaştıgım muhendısler ıyı yetışmış.araştırmacı yapıdaydı.

  2. Arkadaşlar bu sıralamalar öğrenci , eğitim veya başarı sıralamalarına göre düzenlenmiyor.Bunlar tamamen akademik olarak makaleler , bildirimler , sempozyumlar ve çalışmalara göre puanlar verilerek bir sıralama yapılıyor bildiğim kadarıyla.Bunu ölçüm dersinde sınıfa alet getirilmiyor diye eliştirmen çok tuhaf.Bende Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden mezunum.Evet eminim Boğaziçi , YDÜ v.s gibi okullardaki öğrenciler kadar başarılı öğrenciler veya orada ki eğitimden daha üstün eğitim olduğu söyleyemeyiz.Ancak akademik olarak başarılı olacak ki sıralamaya girmeyi başarmış.

  3. ölçme tekniği ve değerlendirme dersinde ölçüm aletlerini slayttan anlatıp bunlardan bir tanesini bile sınıfa getirip öğrencilerine göstermeyen ölçüm yaptırmayan bir üniversite nasıl oluyor da 7. sırada hayret…

    1. senin ders hocanın gudümsüzlüğü dostum o 🙂 ben o dersi bütün ölçüm aletleriyle arazide görüp kaldım 🙂

    1. @Taner Erciyes’i bilmiyorum fakat Fırat üniversitesi mühendislik fakültesindeki hocaların bir çoğu gerçekten çok kaliteli ve pek çok isim yapmış üniversiteden çok daha iyi eğitim veriliyor..etkisi olabilir

  4. Fu hersey degisebilir, bunlarin hepsinin gercek oldugunu nereden biliyoruz ki,objektiflik 0.

  5. Mühendislik alanındaki sıralamada bir yanlışlık var sanırım YTÜ ve FÜ dünya sıralamasında daha ileride olmalarına rağmen listenin sonunda er alıyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu