GündemSlayt Haber

2014 Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Tercihleri

2014 Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı: Adaylardan Tercihlerinin Alınması

2014 Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programlarına yerleştirme işlemleri ÖSYM tarafından yapılacaktır. Programlara yerleştirme için adaylardan tercih alınacaktır. Adaylar tercihlerini, 28 Mayıs-3 Haziran 2014 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Tercih süresi uzatılmayacaktır.

Adayların eğitim bilgileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde adaya ait kayıt bilgilerinde yer almaktadır. Tercih işlemlerinde ve yerleştirmede Merkezimiz tarafından bu bilgiler kullanılacaktır. Adaylar ais.osym.gov.tr adresinden lisans eğitimi bilgilerini kontrol edebilirler. Lisans eğitimi bilgilerinde eksiklik ve/veya hata olan adaylar, lisans eğitimi bilgilerini tercih süresi içinde (3 Haziran 2014 günü saat 17.00’ye kadar) ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinde yenileyebilirler. Bu bilgilerin sisteme işlenebilmesi için adayların ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine giderken mezuniyet belgesinin aslını veya onaylı bir örneğini yanlarında bulundurmaları zorunludur. Birden fazla lisans mezuniyeti olan adaylar bu bilgilerinin sisteme kaydını yaptırabilecektir. ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinin adresi ÖSYM’nin internet sayfasında yer almaktadır.

Bu amaçla hazırlanan kılavuza aşağıdaki bağlantılardan erişilebilecektir. Yerleştirme için tercih yapacak adayların kılavuza dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

2014-PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA  PROGRAMI TERCİH KILAVUZU

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. Merhaba, Ingilizce Çeviribilim yüksek lisans programı mezunuyum. Lisansım başka bir dil bölümünden. Acaba ingilizce üstüne formasyon alabilir miyim?

 2. Hocam birşey sormak istiyorum ben mezun olduğum bölümden formasyon almak için başvurdum fakat aynı zamanda aöf den edebiyat okuyorum burdan alacağım formasyonu mezun olduktan sonra edebiyat içinde kullanabilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Tahminimce formasyon dersleride aynı bir daha almam gerekeceğini zannetmiyorum

  1. Merhaba Admin değilim ama yine cevap vermek istedim. Mezun olunan bölüm farkı gözetilmeksizin bütün alanlarda ortak olarak alınması gereken Öğretmenlik Meslek Bilgisi dersleri vardır. Ancak bu derslerin dışında, mezun olunan her bölümün kendine özgü dersleri de vardır ve bunlar alan eğitimine ve öğretimine (yani hangi alanda öğretmenlik yapacaksanız o alana) özgü derslerdir. Dolayısıyla mezun olunan her bölüm için ayrı formasyon belgesi/sertifikası almak gerekiyor.

  1. Yükseköğretim Kurulu’nun 14/11/2013 tarihli Genel Kurul toplantısında Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından ücret alınıp alınmamasının üniversiteler tarafından karara bağlanmasına, ücret alınacak ise devlet ve vakıf üniversiteleri tarafından belirlenecek miktarın 31 Ağustos 2013 tarih ve 28751 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ”2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları Ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair Karar” da yer alan devlet üniversiteleri eğitim fakültelerinin ikinci öğretim programları için belirlenen ikinci öğretim ücretinin iki katını (2.054-TL) geçmemesine karar verilmiştir.

 3. Öğrenimine devam edenler (özellikle son sınıfta olanlar) için gerekli duyuru Haziran ayı içerisinde yapılacak diye biliyorum arkadaşlar. Yani biraz daha beklenmesi gerekiyor.

 4. Merhaba haziran ayında bitirecek olanlar uzaktan eğitim yoluyla alabilecekmiş. peki biz mezunlar da açıköğretm-uzaktaneğitim yoluyla alabilecek miyiz acaba?

  1. Merhaba Tarık Bey. YÖK’ün bu yıl içerisinde yapmış olduğu açıklamanın sizin sorunuzu ilgilendiren kısmı şöyle:

   Hâlihazırdaki İlgili Lisans Mezunları

   Mezunlar için pedagojik formasyon eğitimi programı açmalarına izin verilen üniversitelerde, kontenjanlar dahilinde Mayıs 2014’te ÖSYM tarafından hazırlanacak kılavuza dayalı olarak, Şubat 2014’te yapılan yerleştirmede herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen, yerleştiği halde kayıt yaptıramayanlar, başvurularını ve tercihlerini yenileyeceklerdir. Bu yerleştirmede kayıt hakkı kazanan öğrenciler, ilgili üniversitelere başvurarak 2014-2015 öğretim yılı yaz döneminden itibaren iki dönem olarak düzenlenecek bu programlara başlayacaklardır. Yaz dönemi açılamayan ilgili üniversitelerde programın ilk döneminde yer alan teorik dersler, ilgili üniversiteler ya da işbirliği yapacakları birimler ve kurumlar tarafından uzaktan ve açık öğretim yoluyla sunulacaktır.

 5. Merhaba,
  Çince mezunuyum ama formasyon almak için sadece çince bölüm açan yere mi başvurmak zorundayım? Ingilizceden almak istiyorum formasyonu olabilir mi?

  1. Merhaba. Bazı bölüm (örneğin Bahçe Bitkileri, Ebelik, İlahiyat, Mühendislik vs) mezunları birden fazla alanda formasyon dersleri alabilirken, dil ile ilgili (örneğin İtalyanca, İngilizce, Arapça, Çince vs) bölüm mezunları ise maalesef sadece kendi mezun oldukları bölümle ilgili formasyon dersleri alabiliyorlar.

 6. Merhaba ben 4.sinif ogrencisiyim. Bu basvuru bizim için de gecerli mi ? Bilgilendirme için şimdiden teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu