Akademik Personel | 25 Mayıs 2019, Cumartesi

2014 ÖYP Başvuru, Tercih, Yerleştirme, Atama Şeması ve Kılavuzu

30 Aralık 2014
2014 ÖYP Başvuru, Tercih, Yerleştirme, Atama Şeması ve Kılavuzu
       

ÖYP Aralık 2014 Kontenjanları Açıklandı, Başvurular 1250 ÖYP araştırma görevlisi kadrosuna tercih işlemleri 30/12/2014 (Saat:14:00) – 05/01/2015 (Saat:17:30) tarihleri arasında yapılacaktır.

Toplam 1250 ÖYP kontenjanı açılmıştır. YÖK Başkanlığınca 30/12/2014-05/01/2015 tarihleri arasında yapılacak olan başvuru işlemlerinde, adaylar 2012 Bahar ve sonrasında alınan ALES sonuçlarından birini kullanabileceklerdir
öyp şema

 

DİKKAT!!

Burada yazılanlar mevcut ÖYP Usul ve Esaslardan Alınmıştır! herhangi bir güncellemede yazı yenilenecektir.


ÖYP Başvuru, Tercih, Yerleştirme ve Atama Kılavuzu


1- YÖK ÖYP kontenjanlarını BURADAN yayınlar, eğer bu yayınlanan ilanların özelliklerine baktığınızda eğitiminizi karşılayan, başvurabileceğiniz ilanlar varsa ve ilgili alandaki ALES puanınız 70 veya üzerinde ise (ÖYP’ye Başvuru Yaparken Hangi ALES Puanımı Kullanmalıyım?aynı zamanda da başvuru tarihleri arasında mezun olabilecek durumda iseniz ve diploma notunuz belirlendiyse o zaman başvuru hakkına sahipsiniz demektir.

*YDS Puanı ÖYP Başvurularında Zorunlu Değildir!

2- Kontenjanlar yayınlandıktan yaklaşık bir hafta sonra 30/12/2014-05/01/2015  tarihleri arasında YÖK’ün resmi sayfasından (BURADAN) Online olarak merkezi tercih sistemi açılır (bkz: ÖYP Başvuru Kılavuzu)

3- Bu süreçte 10 Tercih hakkınız olacaktır ve yanlış tercih yaparsanız bir daha ÖYP’ye asla başvuru yapamayacağınız için bu tercihler esnasında Tercih Kılavuzunu dikkatlice okumanız gerekir.

4- Tercihlerinizi doğru bir şekilde yaptıysanız ve ÖYP Puanınız yeterli (ÖYP Puan Hesaplama) olduysa (Tüm ÖYP Puanları) kadroya yerleşmeye* hak kazanırsınız.

*Yerleşmeye hak kazanmanız atamanızın yapılacağını garanti etmez, evraklarınızda bir eksik varsa veya kadro özelliklerini taşımıyorsanız atamanız yapılmaz.

5- a) Eğer başvuru yaparken yabancı dil puanınız 65’in üzerindeyse atandıktan sonra lisansüstü eğitiminize devam edebilir veya ÖYP lisansüstü tercihlerin açılmasını beklersiniz. (Bknz. madde 6)

b) Eğer başvuru yaparken yabancı dil puanınız 65’in altındaysa ÖYP Dil Merkezlerinde 6 ay yabancı dil* eğitimi alırsınız. Atamanız yapıldıktan sonra 1 yıl içnde 50 puanı, 2 yıl içinde de 65 puanı geçmelisiniz yoksa kadro ile ilişiğiniz kesilir.

*Talebe göre Fransızca, Almanca ve Arapça dillerine ait kurslar da açılmaktadır.

6- a) Eğer hiç bir lisansüstü programına kayıtlı değilseniz ve atandığınız yerde Yüksek Lisans ya da Doktora Programınız yoksa o zaman YÖK tarafından yine aynı sayfadan yapılacak olan ÖYP Lisansüstü yerleştirmelerini bekleyeceksiniz, Ağustosun sonu Eylül’ün başı gibi olur tercihler ve aynı şekilde ÖYP puanı ile yapılır. Eğer atandığınız Üniversitede Yüksek Lisans ve Doktora Programınız varsa orda devam etmenizi isterler ve sizi başka Üniversiteye göndermezler.

b) Özel yetenek sınavıyla lisansüstü eğitime öğrenci kabul eden anabilim dalları için ilgili yükseköğretim kurumunca özel yetenek sınavı yapılır. Değerlendirme ve yerleştirme adayların ÖYP Puanının % 75’i ve ilgili yükseköğretim kurumunca yapılan özel yetenek sınavının % 25’i hesaplanarak yapılır.

c) ÖYP kapsamında atanan ve yabancı dil sınav puanı 65 ve üzeri olan araştırma görevlileri, YÖK tarafından yerleştirildikleri ÖYP lisansüstü programlarına kayıt yaptırdıktan sonra, YÖK Yürütme Kurulu kararı ile 2547 sayılı Kanunun 35 inci maddesi uyarınca ÖYP kapsamındaki diğer yükseköğretim kurumlarında görevlendirilebilirler. Talepleri halinde ÖYP kapsamında atanan ve yabancı dil puanı 65 ve üzeri olan araştırma görevlileri yüksek lisans eğitimlerini atandıkları yükseköğretim kurumlarından da alabilirler. Ancak Doktora eğitimi için, ilgili anabilim dalının ÖYP kapsamında eğitim veren program sayılıp sayılmayacağına, kuruluş tarihinden itibaren 10 yıl geçmeyen yükseköğretim kurumları için, YÖK Yürütme Kurulunca karar verilir. İlgili alanda ÖYP kapsamında eğitim veren programlara sahip yükseköğretim kurumları kendi kadrolarına atanan araştırma görevlilerini YÖK Yürütme Kurulu kararı gerekmeksizin doktora eğitimine başlatabilirler.

d) ÖYP kapsamında atanmış olup, atanma tarihinden önce Yürütme Kurulunca belirlenen lisansüstü eğitim kontenjanları dışında başka bir yükseköğretim kurumu ve/veya bölümde lisansüstü eğitime başlamış araştırma görevlilerine aynı yerde lisansüstü eğitim yaptırmak isteyen yükseköğretim kurumlarının kontenjan talepleri, Yürütme Kurulunca karara bağlanır.

e) ÖYP kapsamında atanmış olup, atanma tarihinden sonra Yürütme Kurulunca belirlenen lisansüstü eğitim kontenjanları dışında başka bir yükseköğretim kurumu ve/veya bölümde lisansüstü eğitime başlamış araştırma görevlilerine aynı yerde lisansüstü eğitim yaptırmak isteyen yükseköğretim kurumlarının kontenjan talepleri değerlendirmeye alınmaz.

f) Halen bir devlet yükseköğretim kurumunda lisansüstü (yüksek lisans, doktora, bütünleşik doktora) eğitimine devam edenÖYP araştırma görevlilerinin devam ettikleri yükseköğretim kurumu/bölüm/anabilim dalı Yükseköğretim Kurulu kararı ile ilan edilen ÖYP kapsamında lisansüstü eğitim yapabilecek yükseköğretim kurumları arasında yer alıyorsa, bu anabilim dalına yerleşen araştırma görevlileri bu yükseköğretim kurumuna tahsis edilen lisansüstü eğitim kontenjanları dışında tutulur. Yükseköğretim kurumunun bu durumdaki araştırma görevlileri için kontenjan talep etmesine gerek yoktur.

Önemli Notlar:

-ÖYP kapsamında yüksek lisans eğitimini tamamlayan araştırma görevlilerinin doktora eğitimlerine bir başka yerde devam etmelerine yükseköğretim kurumunun teklifi üzerine Yürütme Kurulunca karar verilir. Kısacası Yüksek Lisansı bitirdiğiniz yerde doktora programı varsa normal şartlarda başka bir Üniversiteye Doktora eğitimine gidemezsiniz.

ÖYP araştırma görevlilerinin atandıkları anabilim dalında lisansüstü eğitim yapmaları esastır. Aynı bölümde olmak kaydıyla atandıkları anabilim dalı dışındaki bir anabilim dalında lisansüstü eğitim yaptırmak yükseköğretim kurumunun takdirindedir. Ancak, bölüm değişikliği yükseköğretim kurumunun teklifi ve Yürütme Kurul kararı ile yapılabilir. Yani Anabilim Dalınızı Dekanlığınız sizin isteğiniz üzere değiştirme hakkına sahiptir.

ÖYP İçin İhtiyacınız Olan Linkler


ÖYP Tercih Rehberi- Tercih Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı

ÖYP Hakkındaki Sorularınız

ÖYP Sık Sorulan Sorular 

Tüm ÖYP Yerleştirme Puanları EXCEL Sıralı

ÖYP Puan Hesaplama » ÖYP Puan Hesaplama Motoru

ÖYP İle Atandım Ya Sonra? Ataması Sonrası Rehberi ve Soru-Cevap

       

BENZER HABERLER