GündemSlayt Haber

2014 KPSS Lisans Başvuruları Başladı

2014 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans, 2014 Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT), 2014 Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi Lisans Düzeyi (DHBT-Lisans): Başvurular

2014 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) lisans düzeyinde, 05-06 Temmuz 2014 tarihlerinde yapılacaktır. 2014-KPSS kapsamında; Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) 20 Temmuz 2014 tarihinde, Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) ise 18 Ekim 2014 tarihinde yapılacaktır.

2014-KPSS’ye lisans mezunları ile bir lisans programından mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabileceklerdir. Bir lisans programından mezun olan veya mezun olabilecek durumda olan adaylardan Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlik kadrolarına atanmak isteyenler ile Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev almak isteyenlerin de 2014-KPSS’ye başvuru yapmaları gerekmektedir. Tüm adayların 2014-KPSS’nin Cumartesi Sabah oturumuna katılmaları zorunludur.

2014-KPSS’ye (ÖABT/DHBT dâhil) başvurma işlemleri, 05 Mayıs 2014 başlayacak, 14 Mayıs 2014 tarihinde sona erecektir. Başvuru süresi uzatılmayacaktır. Başvuru süresi içinde başvurusunu tamamlamayan adayların 05-06 Temmuz 2014 tarihlerinde yapılacak 2014-KPSS’ye, 20 Temmuz 2014 tarihinde yapılacak ÖABT’ye ve 18 Ekim 2014 tarihinde yapılacak Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testine (DHBT-Lisans) katılmaları mümkün değildir.

 2014-KPSS Lisans Kılavuzunda başvurma, sınav, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınmış diplomaların denklik işlemlerinde uyulacak usul ve esasları belirleyen 6 Kasım 2010 tarih ve 27751 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği” ile Yükseköğretim Genel Kurulunun 01.03.2013 tarihli kararı uyarınca, yurt dışında alınan diplomaların denkliğinin kabul edilebilmesi için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına Öğretmenlik Meslek Bilgisi alanında başvuran adaylardan, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca haklarında sınava girme kararı alınanların KPSS Eğitim Bilimleri Sınavına girmeleri gerekmektedir. Bu durumdaki adayların da 2014-KPSS’ye kılavuzdaki kurallara uygun olarak başvuru yapmaları gerekmektedir.

Adayların başvurularını tamamladıktan sonra başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden başvuru bilgilerini kontrol etmeleri gerekmektedir.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. merhaba
  üniversite mezunuyum, ösymde lise mezunu görünüyorum
  başvuru merkezine gittiğimde üniversite diploması+ transkript istediler
  şehir dışı bir okulda okudum, transkript aslı olmaksızın da kabul etmiyorlar
  ne yapmalıyım?
  diploma geçerli değil mi tek başına?

 2. Hocam merhaba ben öyp kapsamında aralık ta atandım ancak kpss ye başvurucam başvururken kamu kurumunda çalışıyorum seçeneği mi işaretlenmeli yoksa kpss de sonra tercih yapmak istersek istifa ettikten sonra yapacağımız için boş mu bırakacagız alanı?

  1. Şu an ki mevcut durumunuz ne ise onu belirtmeniz gerekir. Yani çalışyorsanız şu an kamu da evet çalışıyorum demelisiniz..

  2. Hiç bir sorun teşkil etmez o sadece anket çalışması puanınızı vs. etkilemez.

 3. Cvp icin Teşekkürler.klavuzu okudum ama sunu anlamadim.eğitim bilgisinde ilköğretim mezunu yazıyo eğitim bilgilerimi sınava girdikten sora yada internetde basvuru yaptiktan sora başvuru merkezlerinde değiştirsem olur mu?

 4. merhaba,
  pedagojik formasyonu henüz almayanlar öabt’ye girebilirler mi,
  girdikten sonra formasyon alırlarsa atamaları olur mu,

  1. Formasyonu ne zaman alırsanız alın atamanız olur, yani şimdi puanı alıp sonra da formasyon alırsanız ve aldıktan sonra da alım olursa atanırsınız (puan hala geçerliyse)

 5. Ales, yds vb sınava her sene girdim. Ama kpss ye ilk kez gircem. Bu durumda internetten başvurabilir miyim yoksa başvuru merkezlerine mi gitmem gerek??

  1. Son iki yıl içinde fotoğrafınız çekildiyse KPSS’ye de internetten başvurabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu