ALESManşet Haber

2014 ALES İlkbahar Dönemi Başvuruları Başladı

2014 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) İlkbahar Dönemi: Başvurular

2014-ALES İlkbahar Dönemi Sınavı, 11 Mayıs 2014 tarihinde yapılacaktır.

Sınava başvurular, 10-19 Mart 2014 tarihleri arasında yapılacaktır.

78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için, ÖSYM tarafından yapılacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (ALES) girmek zorunludur.

ALES’in Süresi Kısaldı Soru Sayısı Azaldı

 

2014 ALES Sıkça Sorulan Sorular

 

Türkiye’de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek isteyenler de ALES’e girmek zorundadırlar.

Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlik öğrencilerinden, ALES’e girmiş olma koşulu aranmaz. Ancak, Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlardaki doktora programlarına başvurularda Üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca ALES puan şartı getirilebilir.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla veya kamu kurum ve kuruluşlar adına lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacaktır. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri zorunludur. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkânlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacaktır.

Sınava, bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler. ALES’e yabancı uyruklular da girebilecektir.

Sınava başvurmak isteyen adaylar, 2014-ALES İlkbahar Dönemi Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru tarihleri içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr İnternetadresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı yapılmayacaktır. Kılavuzda; başvuru, sınav, değerlendirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.    

ÖSYM BAŞKANLIĞI

İlgili Makaleler

39 Yorum

 1. ya admin benim başvuru onaylandı fakat dioki eğitim bilgilriniz bulunmamaktadır bi sorun çıkarmı. iyi akşamlar

 2. Merhaba öncelikle akedemisyen olabilmek için YDS ALES ve MEZUNIYET PUANININ ortlama olarak hesaplanıp Öyp puanının oluştuğunu bılıyorum fakat bununla alakalı olarak Öyp puanımızla üniversiteriln açık kadrolarını takip etmemiz mi gerekıyor yoksa ÖSYM bu tercıhler ıcın bır kıtapcık hazırlıyor mu? Kaç tercih yapabiliyoruz ve özellikle ÖYP alımları hangı terıhlerde yapılıyor cevap için şimdiden teşekkür ediyorum.

 3. ben ycs ile odtu tarihe girdim ve liseyi yurtdisinda bitirdigim duydugum kadariyla aleste lise puanlarida hesaplamaya dahilmis ama bizim lise bize sadece seneyi gecti gecemedi belgesi veriyordu ( puansiz ) sorularim ise su olacak
  1- aleste hangi bolumleri cozmeliyim – tarih yada uluslarasindan devam etmeyi dusunuyorum
  2- puan hesaplama durumu ne olacak ?
  3- yds disinda hangi yabanci dil sinavina girebilirim ?

  1. Lisa puanları ALES2e dahil olmuyor, siz Tarih ile devam etmek isterseniz Söz-1,Söz-2 ve Say-1 çözeceksiniz Uluslararası ilişkiler ile devam etmek isterseniz ise Say-1,Say-2 ve Söz-1 çözeceksiniz. YDS dışında PTE Peterson veya Toefl IBT kabul ediliyor.

 4. Merhaba liseden tm cikisliyim tm-sozel ortak alandan turk dili ve edebiyati okudum formasyon icin aleste hangi alanlari cozmem gerekir lisedeki alan mi yoksa lisans mi baz aliniyor

 5. iyi günler arkadaşlar,bu yıl son senem üniversitede,şimdi errasmus programıyla almanyaya geldim 2 dönemliğine,ales başvurusu için bilgi almak istiyorum.(öncelikle formasyon için başvuru nedenim)posta yoluyla yetiştiremem zaman kalmadı.başvuru tarihleri karıştırmışım bugünde son gün,başvuru formunu doldurdum imzamıda attım tarayaıcıadan taratıp arkadaşa gönderdim,kameraadan çektiğim ve normal fotomla birlikte o benim yerime başvurabilir acaba.2 yıl içinde herhangi bi sınava başvurmadığım için.netten yapamıyorum zaten şifreyide unuttum.bilgisi olan varmı acaba ??? teşekkürler şimdiden

 6. bende aynı ‘eğitim bilgileriniz bulunmamaktadır.’ sorunundan muzdaribim. bunu değiştirmenin şart olmadığını söylemişsiniz ama sonra bir problemle karşılaşır mıyım ? Ayrıca yds başvurumda da eğitim bilgilerimin bir kısmı var sadece. Bu da mı herhangi bir sorun yaratmaz. Yarın son başvuru günü olduğu için acil cevaplarsanız çok sevinirim..

  1. Başvurunuz onaylanıyorsa sorun yok, ancak onaylanmıyorsa ÖSYM merkezlerine gitmelisiniz biz herhangi bir eğitim bilgisi bulunan ama güncel olmayanlar için söylüyoruz.

   1. hiç bir eğitim bilgim olmamasına rağmen başvurum onaylandı. 🙂 oldukça saçma bir durum. Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Beni büyük bir dertten kurtardınız.

 7. Merhaba,
  Benim alanım sayısal ama kendi alanım ve eğitim bilimleri alanı arasında yüksek lisans yapmakta kararsız kaldım. Eğitim bilimlerinde yüksek lisansa başvurmam için Ales’te hangi bölümleri yapmalıyım, hangi puan türünü kullanacağım?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba, eğitim bilimleri anabilim dalında lisansüstü eğitim yapabilmek için kullanılan puan türü Eşit Ağırlıktır. Yani Say1-Say2 ve Söz1 çözeceksiniz.

 8. ınternetten alese basvuru yapmaya calısıyorum fakat egıtım bılgılerınızı güncelleyin diye bir uyarı alıyorum bu nasıl oluyor acaba ?

 9. merhabalar, sınava giriş amacı sorusuna takıldım. lisansüstü de olabilir akademik de. akademik personeli seçersem yüksek lisansta kullanamayacak mıyım puanımı?
  teşekkürler.!

 10. Merhaba, 2008 yılında arkeoloji bölümüne yerleştim. O yıla kadar bölüm sözel ile alıyordu ancak biz eşit ağırlıkla girdik. Bu durumda Öyp için EA puanı zorunlu değil mi? Atıyorum sözel çözüp atandık. Sonraki yaptırımı nedir bu durumun?

  1. Yanlış beyan verip atandığınız için bir daha asla ÖYP’ye başvuru yapamazsınız.

 11. Ya son iki yıl içinde sınav başvusu yapmıştım şimdi ”Eğitim bilgileriniz bulunmamaktadır. Bilgilerinizi başvuru merkezinden giriş yaptırabilirsiniz” diyor. Ne anlama geliyor bu?

  1. Arkadaşlar Aynı Soru Defalarca Soruluyor; ÖSYM Eğitim Bilgilerinizi Güncellemek Zorunda Değilsiniz. Sadece Fotoğraf Sorunu Olanlar ÖSYM Merkezlerinden Başvuru Yapacaktır, Netten Başvurunuz Onaylanıyorsa Boşuna Uğraşıp Zaman Kaybetmeyin Sonucunuz Hiç Bir Şekilde Etkilenmez.

 12. ben şifrremi hatırlamıyorum şifremi unuttum kısmına girdim gizli sorumun cevabına denmediğim şey kalmadı olmuyor benim işlem yapmam için şifreyi tekrar nasıl alabilirim türkiyede değilim internetle ya da tlf la yapabilirim lütfen yardımcı olunuz

 13. Merhaba ben lisede ea bolum okudum fakat sozelden tercih yaptim tarih okuyorm hangi testleri cozmem gerekiyor

 14. Say icin sadece mat1 ve mat2 gerekli degil mi..turkcenin katsayisi varmi acaba..ea icin soz2 gerekli degilmis yukarida okudum

  1. Sayısal için Say-1,Say-2 ve Söz-1 çözmelisiniz Söz-2’nin katsayısı yok EA gibi ama ikisi için de Söz-1’in katsayısı vardır.

 15. eşit ağırlıktan giren bir aday mat1, mat2 ve sözel 1 den sorumludur. sözel 2 de cevaplanan sorular puan getiriyor mu acaba ?

 16. Merhabalar, erasmus öğrencisiyim mayıs ayındaki alese girmek istiyorum fakat yurt dışında olduğumdan ne yapmam gerektiğiyle ilglii kesin birşey bulamadım yardımcı olabilir misiniz?

   1. hem başvurmak hemde girmek için çünkü haziran ortasında bitiyor erasmus sürecim

    1. O zaman mümkün değil ne yazık ki. Sınava yurtdışında giremiyorsunuz (Azerbaycan hariç)

   2. Bende de aynı durum var sınava başvurmak için ne yapmam gerekiyor yurtdışındayım şuan?

    1. Son 2 yıl içinde ÖSYM’den başka bir sınava başvuru yapmışsanız internetten kayıt olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu