ALESGündemManşet Haber

2013 Pedagojik Formasyon Eğitimi Başvuruları

2013 Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı: Adaylardan Tercih Alınması

2013 Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programlarına yerleştirme işlemleri ÖSYM tarafından yapılacaktır. Programlara yerleştirme için adaylardan tercih alınacaktır. Adaylar tercihlerini, 28 Kasım-6 Aralık 2013 tarihleri arasında, kılavuzlarda yer alan kurallara göre, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Tercih süresi uzatılmayacaktır.

Bu amaçla hazırlanan kılavuzlara aşağıdaki bağlantılardan erişilebilecektir. Yerleştirme için tercih yapacak adayların kılavuzları dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ALES yüzde 60 etkili olacak

Yerleştirmede kullanılacak “Formasyon Yerleştirme Puanı”nın hesaplanmasında ALES puanının yüzde 60’ı, akademik not ortalamasının ise yüzde 40’ı alınacak.

Bu yerleştirme işlemlerinde ALES puanı ile akademik not ortalaması için herhangi bir alt sınır uygulanmayacak.

Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin internet sayfasında yayımlanacak, adaylara belge gönderilmeyecek. Programlara yerleşen adayların sonuçları, adayların yerleştirildikleri programların bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine ÖSYM tarafından elektronik ortamda gönderilecek. Üniversiteler tarafından kayıtlar yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra 5 iş günü içerisinde yapılacak. Yerleşen adayların kayıt hakları yalnız 2013-2014 öğretim yılı için geçerli olacak. Yerleşen adaylar kayıt işlemleri için ilgili üniversiteye başvuracak.

Programlardan alınacak ücret 2 bin 54 lirayı geçmeyecek. 2013-2014 öğretim yılında ek yerleştirme yapılmayacak.

2013-Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Tercih Kılavuzu (YÖK)

2013-Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Tercih Kılavuzu (ÖSYM)

İlgili Makaleler

54 Yorum

 1. İyi günler. Ya ben de bir yil uzattım.tabiki şartlar olacak ama bu uzatanlari ne kadar etkileyecek bilgisi olan var mi? Üstelik iki ders falan da değil toplam yedi dersım kaldı. Acaba üçüncü sınıflarla birlikte alma şansım var mi? Yoksa dördüncü siniflarla mi alcam?

 2. Merhabalar, 17 nisan 2014 pedagojik formasyonla ilgili açıklanan duyurda son sınıf öğrenciler için ”yani 8. dönem” olarak belirtilmiş, okulu uzatıp 10. döneminde olanlar hangi sınıfa giriyor bu durumda lisans mezunu mu yoksa lisans öğrencisi kategorisine mi girer? yoksa uzatanlar için formasyon verilmemesi gibi bir durum olabilir mi 🙁

 3. ben mezun olduğum üniversiteyi aradım,tercih ekranında yalnız 4 lük sistemde görünüyo akademik ortalamam.dedim kendi dönüşüm tablonuzu yolladınız mı ösym ye dedim.yoksa yök ün dönüşüm tablosu uygulanacakmış dedim.biz işlem yapamıyoruz deyip çıkıştı öğrenci işleri.çok tedirginim ne yapmalıyım.tercih de yapmadım.ösym yi aradım dün ayrıca bugün düzeltileceğini ve ekranda görebileceğimizi söylledi.ama hala değişmemiş.ekran aynısını gösteriyor.lütfen bilgilendirir misiniz

  1. Bakın şurada yazıyor: http://www.osym.gov.tr/dosya/1-71229/h/2013-pedagojik-formasyon-egitimi-sertifika-programi-ter-.pdf

   Tercih ücreti 10,00 TL olacaktır. Tercih yapılmadan önce ücretin yatırılmış olması gerekmektedir.

   TERCİH ÜCRETİNİN YATIRILMASI
   Adayların, tercih ücretini yatırırken banka görevlisine; Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı tercih
   ücretini yatıracağını, T.C. Kimlik Numarasını, ad ve soyadı bilgilerini söylemeleri yeterlidir. Tercih ücreti
   bankaya yatırılmadan tercih işlemi yapılamaz. Tercih ücretini yatıran adayların banka şubesinden ayrılmadan
   önce, kendilerine verilen banka dekontunu dikkatle incelemeleri, bilgilerinde yanlışlık yoksa bankadan
   ayrılmaları, yanlışlık varsa mutlaka düzelttirerek bankadan ayrılmaları gerekmektedir.

   BANKALAR*
   T.C. Ziraat Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
   VakıfBankın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
   T. Halk Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
   Akbankın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
   Kuveyt Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak
   adaylar hariç)
   Türk Ekonomi Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
   Denizbank’ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
   Tüm PTT İş Yerleri (KKTC’den başvuracak adaylar ASPOS-Gazi Magusa)

   *Tercih ücreti ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi
   kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

 4. ya birşey sormak istiyorum , birisi bu formasyona başvurup sonra ,alma hakkı kazandğında gitmek zorunda mıı ??

 5. Bu 10tl denilen ücreti her üniversite tercihi için yatırıyor muyuz, yoksa bir keremi yatırılıyor?

  Bir de sertifika programı için üniversitelerin istedikleri ucetleri nasıl ogrenebilirim. Bazı fakülteleri aradım ama ulaşamadım. Bilgisi olanlar paylasabilir mi?

 6. ben bu tablolarda bir tek koca anadolu üniversitesini göremedim şakamı bu ayrıca görselsanatlar/resimi sadece mimarsinana açmışlar geçen yıl böyle değildi mebe atanmak için değil bazı kurumlarda ders verebilirim bu yüzden bulunmasını istemiştim formasyonun neticede önceki yıllarda mezun oldum hakkım var benim ve öyp atanamıyoruz bi türlü,ama bu nedir ya bir insanın yüzüne her kapımı kapanır çok şeymi istedim sanki bedava………….biriniz görmemişsin atlamışsın öle değil desin bana………

 7. Hocam normalde Selçuk üniversitesinin kendi dönüşüm tablosu var, göndermişlerde fakat sistemde 4 lük olarak gözüküyor hala. 100 lük sistemde gözükme gibi bir zorunluluğu var mı?

 8. Merhabalar Ben, Gıda Mühendisliği mezunuyum, formasyon almak istiyorum.
  Aslında bölüm olarak meb in yayınladığı yönetmelikte gıda teknolojisi öğretmeni olarak yer alıyoruz fakat; bu sene için açıklanan kontenjanlarda bize yer verilmedi 🙁
  Ne yapabilirim?
  Teşekkür ederim

 9. geleneksel türk el sanatları bölümü bu yıl alım yapmıyormu acaba hocam klavuzda göremedim her yıl oluyordu normalde

  1. teşekkür ederim hocam bişey daha sorucam klavuzda hem geleneksel türk el sanatları hemde geleneksel türk sanatları alanları var ben atatürk ünv tercih edicemde acaba ikisinide yazmalımıyım tek tercih yapıcam çünkü bu arada ben geleneksel türk el sanatları mezunuyum çok teşekkürler

    1. her sene oluyodu çok arkadaşım aldı şuan izmirdeyim eş durumundan erzuruma gideceğim için burayıda tercih edemiyicem çok kötü oldu bu 🙁 başka bahara kaldı çok teşekkürler hocam.

 10. hocam benim mezun oldugum üni.de not ortalama 100 lük sistemde yök’ünkine göre daha az ben sadece 4 lük sisteme gore yazsam acaba yök’un listesini geçerli olur?

  1. İlgili maddeye göre:
   Adayların akademik not ortalamaları, 100’lük sistem üzerinden değerlendirmeye alınacaktır. Mezun olduğu yükseköğretim kurumunun 100’lük sistemine göre akademik not ortalaması bildirilemeyen 4’lük sisteme göre bildirilen adayların, akademik not ortalamalarının 4’lük sistemden 100’lük sisteme dönüştürme işlemlerinde Yükseköğretim Kurulu tarafından hazırlanan dönüşüm tablosu kullanılacaktır. Yükseköğretim Kurulu tarafından hazırlanan dönüşüm tablosu, Tablo-3 olarak ekte yer almaktadır.

   1. hocam üniversitelerin bu kendi tablosunu ösym ye bildirmesi zorunlu değil mi? herkesin puanı düşecek yoksa.bu bir hakkın kaybıdır.ne zaman gönderirler ayrıca?

  1. Tercih ücreti 10,00 TL olacaktır. Tercih yapılmadan önce ücretin yatırılmış olması gerekmektedir.

 11. merhaba, ben basın yayın ve sosyoloji bölümlerinden mezunum. gazetecilik formasyon programından(ege üniversitesi) sertifika almam durumunda atanmam mümkün mü? sosyolojiden felsefe grubu olarak az da olsa atama var ama gazetecilik branşında atama var mı bilmiyorum.

   1. hocam ben parayı yatırdım ama mezuniyet tarihim ve diploma not yeri boş,onu üniversiteden düzelteceksiniz diyor ama nasıl yapacam…

 12. ilahiyatları din kültürü ve imam hatip meslek dersleri diye ayırmışlar. Formasyon tercihi yaparken bunu neye göre değerlendirmemiz gerekiyor? Din kültürü formasyonu alanlar imam hatipte, imam hatip meslek dersleri seçenler din kültürü öğretmeni olarak görev alamıyor mu? Bu konuyla alakalı kılavuzda herhangii bir açıklama yok?

 13. Hocam bu formasyınların süresi ne kadar olacak bir bilginiz var mı? Ayrıca devam zorunluluğu hakkında bir sıkıntı çıkarırlar mı. Evli olanlar için bayağı bir problem demek çünkü. Teşekkürler.

   1. yok hocam benim sormak istediğim formasyonun eğitim süreci nasıl devam ediyor. Yani dersler ne kadar sürecek. Devam zorunluluğu gibi durum var mı.

 14. uluslararası ilişkiler mezunuyum. AİS’de tercih yapabilir diyor ama bizim bölümden formasyon olmuyomuş sanırım. Neden tercih yapabilir diyor o zaman? Bi bilgisi olan var mı?

  1. Evet formasyon alabilecek bölümler belli aslında ama tüm bölümlere tercihi açmışlar sistemde. Yapsanız bile bir işe yaramaz ama.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu