Akademik Personel | 26 Nisan 2019, Cuma

2013 ALES Sonbahar Sınavı ve Soru Tartışmaları

17 Kasım 2013
2013 ALES Sonbahar Sınavı ve Soru Tartışmaları
       

Artık ÖSYM Soruları Yayınlamıyor!

Bu yüzden aklınızda kalan ALES Sayısal ve Sözel bölümü sorularını altta linkleri bulunan konularda paylaşabilir ve çözüm yollarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca 17 Kasım 2013 tarihinde yapılan 2013-ALES Sonbahar Dönemi Sınavınına ait görüşlerinizi de forumda paylaşabilirsiniz.

Unutmayın!

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için, ÖSYM tarafından yapılacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (ALES) girmek zorunludur.Türkiye’de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek isteyenler de ALES’e girmek zorundadırlar.

Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına (pedagojik formasyon) öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacaktır. Öğretmenlik sertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri zorunludur.

 

17 Kasım ALES Sınavınız Nasıl Geçti?

 

ALES 2013 Puan Hesaplama Motoru

 

ALES Sonbahar Sayısal Soru Tartışmaları

 

ALES Sonbahar Sözel Soru Tartışmaları
       

BENZER HABERLER