Akademik Personel | 18 Eylül 2019, Çarşamba

2 saatlik eğitimle ‘kayak’ yapılabilir

28 Ocak 2017
2 saatlik eğitimle ‘kayak’ yapılabilir
       

Türkiye’de kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ’da tatil yapmayı tercih edenler, 2 saat eğitimle kayak yapmanın keyfini yaşıyor.

Kış turizminin gözde merkezlerinden biri olan Uludağ’da turistler 2 saat kayak eğitimi alarak tatilin keyfini çıkarıyorlar.

Bu kış, Bursa Uludağ kayak merkezi yapılan yeni düzenlemeler ve etkinlikler ile turist akınına uğruyor. Alternatif ulaşım olanağı olarak teleferiğin bulunması, yeni inşa edilen otoparkların hizmete açıklaması ve düzenlenen festivallerin etkisiyle Uludağ’da bu kış sezonunda çok sayıda yerli ve yabancı turistin tercihi oldu.

2016-2017 kış sezonunda özellikle hafta sonu, sömestir tatilinin de araya girmesinden dolayı otellerde yer kalmıyor. 8.000’in üzerinde kapasitesi olan konaklama merkezlerinde %100’e varan doluluk oranları ile Uludağ’da yoğun bir kış tatil sezonu yaşanıyor. Yerli ve yabancı turistler, günü birlik tatil yapamaya gelenler ile kış turizminin gözde merkezlerinden olan Uludağ her gün çok sayıda ziyaretçi alıyor.

Uludağ’da daha önce hiç kayak yapmamış olanlar için verilen iki saatlik eğitimle kayak yapmayı öğrenerek tatilin keyfini çıkarabiliyor. İki saatlik kayak eğitimi 340 liradan başlıyor. Tatilciler, randevu alarak iki saatlik kayak ve snowboard eğitiminin ardından yetmiş lira ödeyerek ekipmanları da satın aldıktan sonra pistlere çıkıyorlar.

Türkiye Kayak ve Snowboard Öğretmenleri Derneği Başkanı Yahya Usta, Ocak ayındaki yoğun kar yağışı son zamanların en yoğun kar yağışı olduğunu, bu sayede çok verimli bir kış sezonu geçirdiklerini aktardı.

Usta, kış tatili için Uludağ’a gelen turistlerin kayak ve snowboard yapmak için derneklerinin ilk durakları oldukları vurgulayarak, randevu usulü çalıştıklarını ekledi. Randevu aldıktan sonra verilen 2 saatlik kayak eğitimi ile turistler pistlere çıkabiliyor.

Usta, kayak eğitimi almak için turistlerin öncelikle ekipman kiralaması gerektiğini belirterek, ardından randevu saatinde kayak eğitiminin verildiğini anlattı.

AA