Akademik Personel | 19 Aralık 2020, Cumartesi

18. TUBİTAK Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği Başladı

21 Ağustos 2015
Resim bulunamadı
       

Antalya’da bu yıl 18’incisi düzenlenen TÜBİTAK Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği, Türkiye’nin farklı illerinden yaklaşık 350 gökyüzü meraklısının katılımıyla başladı.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü Halil Kırbıyık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şenliğe müracaatların açılmasından birkaç saat sonra binin üzerinde başvuru geldiğini, fiziki koşullar nedeniyle yaklaşık 350 başvuruyu kabul edebildiklerini belirterek, “Yaklaşık 350 katılımcıya 50 uzman tarafından gökyüzü hakkında bilgiler verilecek. Geceleri güneş sistemindeki gezegenler, dünyamızın ayı, galaksiler, bulutsular gözlenecek. Katılımcıların aklına gelen sorular buradaki bilim insanları tarafından cevaplanacak” dedi.

Bu tür etkinliklerin birçok ülkede bilime ilgiyi artırmak ve farkındalık yaratmak amacıyla düzenlendiğini anlatan Kırbıyık, “Burada katılımcılarımız 3 gün çadırlarda konaklayarak, hem kamp yapmış olacaklar hem de bilim insanlarından doğru bilgileri edinerek evlerine dönecekler. Ulusal Gözlemevi olarak şenliğe gösterilen ilgiden büyük mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Saklıkent Kayak Merkezi’nin bulunduğu alanda düzenlenen şenlikte katılımcıların büyük bölümü kurdukları çadır ve karavanlarda konaklıyor.

Gündüz seminerler düzenlenecek etkinlikte, gece geç saatlere kadar teleskop ve çıplak gözle gökyüzü gözlemi yapılacak.

Gözlemlerde gök bilimciler tarafından katılımcılara gök cisimleri hakkında bilgi verilecek.

Şenlik, 23 Ağustos’ta sona erecek.

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

       

Kolay Hobiler