GündemSlayt Haber

142 Bin Akademisyen Zam Müjdesi Bekliyor

Türkiye, akademisyenlik mesleğine giriş seviyesindeki maaşlar bakımından Suudi Arabistan, Nijerya, Malezya, Arjantin ve Hindistan’ın da gerisinde kalarak 17. sırada yer alıyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin (OMÜ) yeni akademik yılı açılışında yaptığı konuşmada sayıları 142 bini bulan akademisyenlerin özlük haklarının iyileştirilmesi için çalışma yürüttüklerini söylemişti. Bu açıklama, maaşlarının düşüklüğünden yakınan ve uzun süredir zam bekleyen araştırma görevlileri ile öğretim üyelerinde büyük bir heyecanla karşılandı. Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından geçen yıl yayınlanan araştırmaya göre; mesleğe yeni başlayan bir araştırma görevlisi bin 638 dolar maaş alıyor. Kanadalı meslektaşının cebine bunun tam 3.5 katı, 5 bin 733 dolar giriyor. En az maaş veren ülke ise 299 dolarla Çin… Türkiye, mesleğe giriş seviyesindeki maaşlar bakımından Suudi Arabistan, Nijerya, Malezya, Arjantin ve Hindistan’ın da gerisinde kalarak 17. sırada yer alıyor. Kıdemli öğretim üyesi maaşı açısından durum daha da kötü. Türkiye, kıdemli akademisyenlerin aldığı maaşta 28 ülke arasından 21 sırada. Türkiye’de kıdemli bir öğretim üyesi ortalama 3 bin 988 dolar maaş alırken, bu rakam İsrail’de 6 bin 377 dolar, Malezya’da 7 bin 864 dolar, Kanada’da ise 9 bin 485 dolar…

Davutoğlu: Mesleklerin En Şereflisi Hocalıktır

SONDAN 8’İNCİYİZ

Kıdemli öğretim üyesi maaşı açısından durum daha da kötü. Yine Satınalma Gücü Paritesi (SGP) baz alınarak yapılan hesaplamaya göre Türkiye, kıdemli akademisyenlerin aldığı maaşta 28 ülke arasından 21 sırada, başka bir ifadeyle 28 ülke arasında en az maaşı veren 8. ülke konumunda. Durumu Türkiye’den daha kötü olan ülkeler ise sırasıyla Meksika, Letonya, Kazakistan, Etiyopya, Çin, Rusya ve 665 dolarla liste başı olan Ermenistan. Türkiye’de kıdemli bir öğretim üyesi ortalama 3 bin 988 dolar maaş alırken, bu rakam İsrail’de 6 bin 377 dolar, Malezya’da 7 bin 864 dolar Kanada’da ise 9 bin 485 dolar. Ortalama maaşlar milli gelire oranlandığında 28 ülkenin sıralamasında Türkiye 14. sıraya yükselmesine rağmen gelişmekte olan birçok ülkeden daha düşük bir konumda kalıyor. Türk öğretim üyeleri bu sıralamada ise Nijerya, Hindistan, Malezya, Güney Afrika, Brezilya ve Arjantinli meslektaşlarının gerisinde bulunuyor.

blankblankblank

Kaynak: Türkiye Gazetesi

 

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Ben doçentim aldığım maaş 1700 usd. Bu hesabı kim yapmış. Bu zam bile bizi en dipten çıkaramıyor. Maaş bu zamla 2050 usd olacak. Bu nasıl iş. Ben zam istemiyorum 3898 usd’ye razıyım.

  2. Ben doçentim maaşım 1320 usd. Bu nasıl liste anlamadım. Ek dersiniz var diyelere hemen cevabını vereyim. Yılda toplasan maksimum 2000 tl gelir ek dersten, fazlasını görmedim. Girdiğin ilave haftalık 20 saatte yapabileceğin araştırmaya yanman ve yüzlerce sınav kağıdı okumanda cabası.

  3. Ar.Gör 1638$demiş. 1638*2.2=3603.6TL eder böyle bir maaşım olduğunu düşünmüyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu