Akademik Personel | 22 Nisan 2019, Pazartesi

12 milyon liraya kurulan sera ile domates ihraç edilecek

12 milyon liraya kurulan sera ile domates ihraç edilecek
       

Van, Çaldıran’da sıcaklığın -40 dereceye düşmesi sebebiyle jeotermal kaynaklar ile sıcaklığı sağlanan serada yetiştirilen domatesler yurtdışına satılacak.

Çaldıran’da 34.000m2 alana kurulu serada, sıcaklığın -40lara kadar düşmesi nedeniyle jeotermal su kaynakları ile ısıtılarak domates yetiştiriliyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı desteği ile kurulan serada yetiştirilen domatesler ihraç edilecek.

Serada jeotermal ısıtma sağlamak amacıyla 7 noktadan çıkarılan su borular yardımıyla seraya ulaştırılıyor, bu sayede normalden 4 kat daha verim elde edilebiliyor.

12 milyon liraya mal edildi

On farklı türde domates yetiştirilen sera toplamda 12 milyon TL’ye mal edilmiş, Rusya ve İspanya olmak üzere farklı ülkelere bu domatesler ihraç edilerek ilçe ekonomisine de katkıda bulunulmuş olunacak.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Birimi Proje Koordinatörü Yusuf Taşkın tarafından yapılan açıklamada projenin 2010 yılında başlatılarak bakanlıktan destek almak için gerekli çalışmalarda bulunduklarını aktardı. Proje kabul aldıktan sonra, hayata geçirme çalışmaları yedi sene sürdüğünü aktaran Taşkın, sekiz aydan beri üretim yapıldığını anlattı.

Taşkın, civarda jeotermal su kaynaklarından yararlanılarak kurulan seraların az sayıda olduğunu, jeotermal kaynaklar ile -40 derecede bile üretim yapabildiklerini, kullanılan enerji ile 2.000 civarında konutun da ısıtılabileceğini aktardı.

Serada elli kişinin çalıştığını ekleyen Taşkın, bunların otuzunun kadın olduğunu, ilçe halkına istihdam sağlayarak ekonomiye katkıda bulunduğunu belirtti.

Yıllık üretim kapasitesi 1500 ton

Kuruluşundan bu yana yaklaşık 350 ton üretim yapıldığını aktaran Taşkın, yıllık üretim miktarının 1.500 ton olduğunu, yurtiçinde talebin yoğun olduğunu, ilerleyen zamanlarda yurtdışına da domates ihraç etmeyi planladıklarını anlattı.

Seranın üretim müdürü Mehmet Davşan, başlangıçta seraya karşı önyargılar bulunsa da daha sonra bu sera halka gelir kaynağı olduğunu belirtti.

Sera sayesinde bir işi olduğunu aktaran Bahar Tamçınar, bu sayede hem çeyizini hazırladığını hem de ailesine katkıda bulunduğunu anlattı. Ayrıca kardeşlerinin eğitim giderlerini karşıladığını aktaran Tamçınar, kendisi gibi birçok gencin buradan gelir sağladığını belirtti..

AA

       

BENZER HABERLER