GündemSlayt Haber

100/2000 YÖK Doktora Bursları Detayları Belli Oldu

100/2000 YÖK Doktora Bursları Detayları Belli Oldu

 

1)   100 / 2000 YÖK Doktora Bursları nedir?

Ülkemizin 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisinden birisi olma hedefi dikkate alındığında, bu hedefe ulaşabilmesi ancak nitelikli bilgi üretimi ve özellikle de nitelikli insan faktörü ile mümkün olabilecektir.

100 / 2000 YÖK Doktora Bursları Projesi kapsamında ülkemiz için öncelikli alanlarında nitelikli bilgi üretmek amaçlı doktoralı insan kaynağına olan ihtiyacını karşılamak üzere, devlet üniversitelerindeki doktora programlarında öğrenim gören öğrencileri desteklemek için, Başkanlığımız tarafından Yükseköğretim tarihinde ilk kez “Doktora Bursları” verilecektir.

Küresel rekabet ortamında ülkelerin pozisyonlarının belirlenmesinde yükseköğretim odaklı süreçlerindeki performanslarının etkisi oldukça önemlidir. Bu kapsamda birçok ülkede yükseköğretim odaklı rekabete açık ve özellikle araştırmacı insan kaynağının geliştirilmesine yönelik programlar başlatılmıştır, bunlardan bazıları :

  • Almanya Excellence Initiative
  • Çin Project 985 ve Project 865
  • Kore Brain Korea 21 programme
  • Japonya Global 30
  • Tayvan Top Universities Project
  • Rusya 5-100 Project

 

2)   Bu projenin Türkiye’deki doktora eğitimindeki önemi nedir?

Ülkemizin bilim, teknoloji ve yenilik politikalarında yükseköğretim odaklı hedeflerinin arasında “Doktora Derecesine Sahip İnsan Kaynağının Nicelik ve Nitelik Olarak Artırılmasına Yönelik Çalışmalar Yapılması” yer almaktadır.

Ülkemiz bu kapsamda durum analizi yapıldığında doktoralı insan kaynağı oranında 1000 kişiye 0.4 doktoralı insan kaynağı düşmektedir. Bu oran Çin’de, 2.2, ABD’de 1.7, Avrupa Birliğinde 1.5, Güney Kore’de 1.4, Kanada’da 1.2, Japonya’da 1.1’dir.

100 / 2000 YÖK Doktora Bursları Projesi bu amaca yönelik olarak ülkemizin ihtiyaçları ve gelişim alanları dikkate alınarak uzun ve katılımcı bir yaklaşımla tasarlanmıştır. Bu program kapsamında ülkemizin öncelikli alanlarına yönelik 100 alanda 2000 doktoralı insan kaynağı yetiştirilecektir. Bu insan kaynaklarının istihdamı ise sadece akademiye yönelik olmayıp, özellikle kamunun ve özel sektörün de gelişimi odaklı süreçlerine de yöneliktir.

3)   100/2000 YÖK Doktora Bursları ne zaman verilmeye başlayacak?

100/2000 YÖK Doktora Bursları projesi, 2017 yılı itibariyle başlayacak olup, bu kapsamda öğrencilerin Bahar döneminden itibaren eğitim almaları sağlanacaktır. Öğrencilere 4 yıl süreyle yılda 12 ay burs verilecektir.

4)   Proje kapsamında verilecek burs miktarı nedir?

 Burs miktarı: Aylık 1550 TL.

Her yıl enflasyon oranı miktarınca artırılacaktır.

5)   Kimler, hangi şartlarda başvurabilecek?

 Burada önemli süreç ve mevcut destek programlarından farklılık, YÖK bu tematik alanlarda çağrı açacak, üniversiteler bu alanlar için yetiştirecekleri öğrenci sayılarını belirterek YÖK’e başvuracak, bu şekilde, YÖK yetkin ve başarılı üniversiteleri destekleyecektir.

Buradaki amaç üniversitelerimizde ihtisaslaşma alanları odaklı bir rekabet ortamının oluşması ve üniversitelerimizin bu kapsamda desteklenmesidir.

Öğrenci başvuruları ve seçimi, YÖK tarafından desteklenmesi uygun bulunan üniversiteler tarafından gerçekleştirilecektir.

100/2000 YÖK Doktora Burslarına; T.C. vatandaşı olup da herhangi bir işte çalışmayan, doktora yapmaya hak edenler başvurabileceklerdir.

Aday eğer doktora eğitimine devam ediyorsa tez aşamasına geçmemiş olması da gerekmektedir.

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın toplantıdaki konuşma metni için tıklayınız.

Başkan Vekili Prof. Dr. Hasan Mandal’ın 100/2000 YÖK Doktora Burslarına ilişkin sunumu için tıklayınız.

100/2000 YÖK Doktora Burslarına ilişkin bilgi notu için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Doktora yapacak, hiçbir yerde çalışmayacak ve 1550 tl para alacak. İnşaat Mühendisliği Bölümünde böyle biri bulmak imkansız gibi birşey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu