Akademik Personel | 26 Nisan 2019, Cuma

“1 aylık elektrik faturası bedavaya getirilebilir”

“1 aylık elektrik faturası bedavaya getirilebilir”
       

Aylık 82 lira üzerinde elektrik faturası ödeyen tüketicilere elektrik dağıtım şirketini seçme hakkı verilmesi ile tüketiciler artık istediği dağıtım şirketini seçerek elektrik faturasında bir yılda 1 ay bedavaya getirebilecek.

EPDK (Enerji piyasası düzenleme kurumu) yıllık serbest tüketici sınırını 2.400 kW-h’e düşürmesi ile birlikte serbest tüketici sayısı artarak 8.4 milyon oldu. Tüketici sınırının aşağıya çekilmesi ile 82 lira üzerinde fatura ödeyen tüketicilere kendi elektrik dağıtım şirketini seçme hakkı verildi. Böylece Konya’da yaşayan bir kullanıcı, Bursa’daki bir elektrik dağıtım şirketinin abonesi olabilecek.

2017 itibariyle tüketicilere verilen bu hakkın ardından elektrik dağıtım şirketleri abonelerini artırmak için tüketicilere mesaj ya da e-mail yoluyla indirimli fiyatlar sunarak kampanya yapma yoluna gidiyor.

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, tüketicilerin faturalara yansıyan tutara değil de harcadıkları elektrik tüketim miktarına göre değerlendirme yapmaları gerektiğini vurguladı.

“1 aylık elektrik faturasını bedavaya getirme imkanı var”

Ağaoğlu, elektrik şirketlerinin abone sayısını artırmak için farklı reklam ve kampanyalar yürüttüğünü belirterek, bu seçimin doğru ve bilinçi bir şekilde yapılması durumunda yıllık elektrik faturasında %8’e varan indirim alabileceklerini, bu da bir yıllık elektrik faturasında 1 aylık elektrik faturasının bedavaya getirilmesi demektir, dedi.

“Yıllık indirime değil, birim fiyata dikkat edilmesi gerekiyor.”

Ağaoğlu, elektrik dağıtım şirketlerinin yaptıkları kampanyalar ve tarifeler konusunda dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Bazı elektrik şirketlerinin tarifelerdeki birim fiyatları artırarak ve ardından büyük indirimler yapıyorlarmış gibi yansıttıklarını vurguladı. Bu yüzden elektrik şirketi seçiminde birim fiyatlar üzerinden değerlendirme yapılması gerektiğini, bu tarz elektrik şirketlerinin yaptıkları kampanyalarda mevcut ödenen bedelden daha az ödeyecekleri yanılgısına düşmemeleri, bu yıllık bazda yapılan indirimler yerine birim fiyat üzerinden karşılaştırma yapılması gerektiğinin altını çizdi.

AA

       

BENZER HABERLER