Merhaba,
Akademik Teşvik sisteminde "sanatçı öğretim üyeleri"nin yapmış olduğu çalışmalar "YOK" hükmündedir. Ben kendimden örnek vereyim. Ben bir "kompozitör"üm. Yani "besteci"yim. Çoksesli Müzik Bestecisiyim. Senfonik Orkestra için bestelemiş olduğum "Senfoni" biçiminde olup, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından seslendirilmiş "Senfoni"m var. Ancak, Akademik Teşvik sistemindeki puanlama sisteminde dünyada ve ülkemizde "sayılı kişilerin yapabildiği" bu önemli beceri için hiç bir değer yok.

Yani bugün eğer Beethoven Türkiye'de bir Üniversite'de Profesör olarak çalışıyor olsa idi, isterse 20 Senfoni yazsın. Bunun hiç bir "kıymet-i harbiye"si olmayacak idi.

Zaten YÖK sistemi "sanatı" ve "sanatçıları" sistemin neresine eklemleyeceğine karar vermekte çok zorlanıyor.

Eğer alanınız "Fen Bilimleri" ve "Sağlık Bilimleri" ise Akademik Teşvik Puanlaması'nda çok şanslısınız. "Sosyal Bilimler" alanındakilerin işi de bıraz sıkıntılı ancak eğer "Güzel Sanatlar" alanında iseniz Akademik Teşvik Puanlama sisteminde hiç şansınız yok.

Tübitak'a bir "sanatçı"nın proje yapması da çok zor. Bu açıdan "Sanatçı Öğretim Üyeleri" ve "Sanatçı Öğretim Elemanları"nın Akademik Teşvik Ödeneği'nden yararlanabil meleri çok çok zor. Sanatçı Öğretim Üyesi ve Sanatçı Öğretim Elemanları'na kolaylıklar diliyorum.