Bulunan 1 den 1 - Toplam 1

ÖSYM Soruları Yine Açıklamayacak

Anasayfa Haberleri Forumunda ÖSYM Soruları Yine Açıklamayacak Konusunu İncelemektesiniz

ÖSYM, bir bilgi edinme başvurusuna verdiği cevapta, soruları, Anayasa Mahkemesinin iptal ettiği maddeden dolayı değil, ...

 1. #1
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2014
  Mesaj
  144

  ÖSYM Soruları Yine Açıklamayacak

  ÖSYM, bir bilgi edinme başvurusuna verdiği cevapta, soruları, Anayasa Mahkemesinin iptal ettiği maddeden dolayı değil, kanunda yer alan başka bir maddeden dolayı yine yayınlamayacağını belirtti.

  ÖSYM tarafından verilen cevapta şu hususlar yer aldı.

  1- Soruları, AYM'nin iptal ettiği hükümden dolayı değil Kanunda yer alan başka bir maddeden dolayı yine yayınlanmayacak. Bu madde, 6114 sayılı Kanunun 9 uncu maddesi ikinci fıkrasıdır.

  2- Ancak sınava giren adaylar ÖSYM başvuru yaparsa, ÖSYM soru ve cevapları adayların incelemesine sunacaktır. Muhtemelen bu inceleme "gel burada incele" şeklinde olacaktır.

  İşte Açıklamanın tamamı :

  Bilgi edinme başvurusuna yanıt:

  İlgi:25.12.2014 tarih ve 120751 sayılı ÖSYM Bilgi Edinme başvurunuz.

  Bilindiği üzere Anayasa Mahkemesinin 4 Nisan 2014 tarihli ve 2013/114 E. 2014/22 K. sayılı 12.7.2013 günlü kararı ile 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun; 33. maddesiyle, "4982 sayılı Kanunun 2. maddesine eklenen Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından uygulanan sınavlara ait soru ve cevaplar bu Kanun kapsamı dışındadır" şeklindeki fıkranın Anayasa'ya aykırı olduğu ve iptali, kararın Resmi Gazete'de yayımlanacağı güne kadar yürürlüğünün durdurulması kararı verilmiştir.

  Anayasa Mahkemesi kararı soruların açıklanmasını zorunlu kılan bir karar olmayıp Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında bilgi verme ile ilgilidir. Soruların açıklanmaması uygulamasının dayanağı, Anayasa Mahkemesinin iptal kararı vermiş olduğu düzenleme değil 6114 sayılı Kanunun 9 uncu maddesi ikinci fıkrasında yer alan 'sorular ve cevapların, yapılan sınav sona erdikten sonra Yönetim Kurulu kararına istinaden açıklanabileceği' hükmüdür. Bu düzenleme de bir Kanun maddesidir.

  Dolayısıyla sınavlarda sorulan soruların ve cevapların internet sitemizden yayımlanmaması uygulamasına devam edilecektir. Ancak Anayasa Mahkemesinin kararı doğrultusunda; 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde, sınava girmiş olan adayların başvuru yapmaları halinde kendilerine ait soru kitapçıkları, cevap kağıdı ve cevap anahtarı ile birlikte incelemesine sunulacaktır. Sınava hazırlanan adayların bilgi edinmeleri ve sınava girmeleri halinde kendi sınavlarını cevap kağıtları ile birlikte fiili olarak değerlendirebilmeleri için sınav sonuçları açıklandığında sınav sorularının % 10'u sayısınca soruların resmi internet sitesinde yayınlanmasına devam edilecek, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında bedelli veya bedelsiz olarak süreli veya süresiz hiçbir basın yayın kuruluş veya organına telif hakkı devri yapılmamasına ve başka bir yolla da yayımlanmasına izin verilmeyecektir.

  Bilgilerinize rica ederiz.
  ÖSYM BAŞKANLIĞI

  kaynak : ÖSYM: O maddeden dolayı değil, bu maddeden dolayı açıklamayacağım - Memurlar.Net
  Son düzenleyen Okeanos, 30-12-2014 saat 17:08.

Benzer Konular

 1. ÖSYM Tarzında Ales Soruları
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan klimanjero
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 15-01-2015, 10:48
 2. ÖSYM Artık Soruları Açıklamak Zorunda
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan dunyaliadam
  Cevap: 18
  Son Mesaj: 03-01-2015, 10:23
 3. Yine ÖSYM, Yine Mağduriyet! Av. Kemal Batur
  IELTS - International English Language Testing System forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 15-02-2014, 12:21
 4. ÖSYM Soruları Yayınlamayacak
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 14
  Son Mesaj: 17-05-2013, 09:55

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git