Bulunan 1 den 2 - Toplam 2

YÖK Başkanı: Öğretim Üyeleri ve Asistanların Özlük Haklarına Önem Vermeliyiz

Anasayfa Haberleri Forumunda YÖK Başkanı: Öğretim Üyeleri ve Asistanların Özlük Haklarına Önem Vermeliyiz Konusunu İncelemektesiniz

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, “Eğer öğretim üyeleri, yardımcı doçentler ve özellikle asistanların özlük ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  YÖK Başkanı: Öğretim Üyeleri ve Asistanların Özlük Haklarına Önem Vermeliyiz

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, “Eğer öğretim üyeleri, yardımcı doçentler ve özellikle asistanların özlük haklarını dünyada karşılaştırılabilir seviyelere getirebilirsek, ülkemiz yüksek öğretim sistemi ve uluslararasılaşması anlamında büyük bir üstünlüğe sahip olabilir. Türkiye olarak 21. yüzyılda rekabet edeceksek ve 2023 hedeflerini tutturabileceksek mutlaka nitelikli doktora ve öğretim üyesi kazanmaya, doğal olarak özlük haklarına önem vermeliyiz ”diye konuştu.

  Çin Burs Konseyi’nin düzenlediği Lisansüstü Bursları Fuarı nedeniyle Pekin’de bulunan YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Türkiye’de yükseköğretimde özlük haklarının iyileştirilmesinin önemine değindi. YÖK Başkanı, diğer ülkelerdeki temaslarda yaptıkları kıyaslamalarda ön plana çıkan unsurun “özlük hakları meselesi” olduğunu dile getirdi. Çetinsaya, Türkiye’deki yükseköğretimin, diğer iş kolları ya da Çin gibi dünyanın yüksek öğretim anlamında önde gelen ülkeleriyle kıyaslandığında, öğretim üyelerinin özlük hakları anlamında bir dezavantaj görüldüğü belirterek şöyle konuştu:

  “Bu durum tabii parlak ve idealist, nitelikli doktora yapmaya yöneltmemiz gereken gençlerin bu alana ilgisi azaltıyor. Biz eğer Türkiye olarak 21. yüzyılda rekabet edeceksek ve 2023 hedeflerini tutturabileceksek mutlaka bu nitelikli doktora ve öğretim üyesi kazanmaya, doğal olarak özlük haklarına önem vermeliyiz. Eğer öğretim üyelerin, yardımcı doçentlerin ve özellikle asistanların özlük haklarını dünyadaki karşılaştırılabilir seviyelere getirebilirsek, en parlak beyinleri üniversitelere çekebilirsek ülkemizin hem yüksek öğretim sistemi hem de uluslararasılaşması anlamında büyük bir üstünlüğe sahip olabiliriz diye düşünüyorum. Aksi takdirde bu dezavantajlı durum bütün politikalarımızı etkileyecek negatif bir yola doğru gidecektir”

  Toplantılarda en çok ön plana çıkan konunun “kalite” meselesi olduğunu anlatan Çetinsaya, “Türkiye’de son 10 yılda özellikle çok büyük bir gelişme katettik ama bunu kalite süreçleriyle taçlandırmamız lazım. Uluslararası alanda rekabet edebilmemiz için kalite süreçlerini yüksek öğretim sistemimizin temel taşı yapmamız lazım” ifadelerini kullandı. Çetinsaya, bir diğer konunun ise “nitelikli doktora” olduğunu belirterek, birçok ülkenin 21. yüzyılda rekabet edebilmek için nitelikli doktoraya çok önem verdiğini söyledi.

  Özlük haklarıyla ilgili çalışmalar yapılacak

  Özlük haklarının iyileştirilmesi meselesinde olumlu gelişmeler olacağına inandığını anlatan Çetinsaya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda yüksek öğretimin nasıl bir yol yürümesi gerektiğini anlattıklarını belirtti.
  Çetinsaya, meselenin önemini de bütün boyutlarıyla anlatma imkanı bulduklarını belirterek, Başbakan Erdoğan’ın konuya çok olumlu yaklaştığını ve ilgililere konunun çözüme kavuşturulması için gerekli direktifleri verdiğini söyledi. “Umuyorum gelecek haftalarda bu konuda (özlük hakları) önemli çalışmalar yapılacak” diyen Çetinsaya, yüksek öğretim camiası olarak geleceğe daha umutlu bakabileceklerine inandıklarını belirterek şunları söyledi:
  “Öğretim üyeleri, öğretim elemanları ve genç araştırmacılar için daha iyi bir maaş, daha rekabet edilebilir bir sosyal ve iktisadi bir ortam. Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden birinin bilgisayar mühendisliği bölümünü birincilikle bitirmiş genç bir mezun hayal edin. Özel sektöre giderse ne maaş alacağını bilmiyorum ama kamu sektöründe herhangi bir bakanlığın uzman yardımcılığı kadrosuna girdiği takdirde asistan olarak aldığı maaşın iki katını alabiliyor. Bu durumda bizim mutlaka bu gençleri üniversiteye çekebilmemiz lazım. Zannederim özlük haklarından ne kastedildiği hakkında bu örnek açıklayıcı olmuştur.”

  Çin temasları

  Türkiye’nin yüksek öğretim siyasetinde uluslararasılaşmanın çok önemli olduğunu belirten YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, dünyada en önemli konunun üniversiteler arası işbirliği, öğrenci ve öğretim görevlileri değişimi gibi programlar bulunduğunu dile getirdi. Çetinsaya, Çin’in bu konuda dünyanın en önemli ülkelerinden biri olduğunu belirterek, başka ülkelere lisans ve lisans üstü düzeyinde öğrenci gönderen bir numaralı ülke olduğunu söyledi.

  Türkiye için yükseköğretim anlamında ilişki kurmak için Çin’in önemine değinen Çetinsaya, Çin Burs Konseyi’nin düzenlediği Lisansüstü Bursları Fuarı vesilesiyle temaslarda bulunmak üzere bu ülkeye geldiklerini anlattı. Çetinsaya, DEİK Eğitim İş Konseyi Başkanı Dr. Mustafa Aydın ve heyetiyle hem Çin Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, hem de üniversitelerle görüştüklerini, toplantılarda denklik ve tanıma, iki ülke arasındaki öğrenci değişimi gibi konularda temaslarda bulunduklarını söyledi.

  Tanınma, denklik ve yüksek öğretimdeki diğer işbirliklerinde bunların mevzuat ve altyapılarını hazırlamanın gerekliliğini anlatan Çetinsaya, gelecek dönemde kısa ve uzun vadede hem işbirliği anlaşması imzalayarak hem de uluslararası anlaşmalar imzalayarak iki ülke arasında bu ilişkileri en yüksek seviyeye çıkarmak için mekanizma belirlediklerini aktardı.
  Çetinsaya, Türkiye’nin “Türkiye bursları” adlı bir markasının bulunduğunu belirterek, Türkiye burslarının Çinli öğrencilerine ayrılan sayısının artırılmasını ve burs verilecek öğrencilerin tespitinde kendileriyle işbirliği yapılmasını edilmesini istediklerini söyledi.
  Çin’in başkenti Pekin’de yapılan Lisansüstü Bursları Fuarı’na Türkiye’den 7 üniversite katılıyor. Dünyanın birçok ülke bölgesinden katılımın yapıldığı fuarda üniversiteler karşılıklı olarak öğrenci ve öğretim görevlisi değişimi başta olmak üzere birçok alanda değişimler üzerine tanıtım faaliyetleri yürütecek.

  Kaynak: Hürriyet
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Ayrıca Akademik Zam Konusunda Ortak Çalışma başlığında buluşarak yeni adımlar atabiliriz.

Benzer Konular

 1. Akademisyenlerin Özlük Haklarının Mevcut Durumu ve Özlük Haklarının İyileştirilmesi Raporu
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 22-08-2013, 19:54
 2. Öğretim Görevlisi Özlük Hakları Nelerdir?
  Öğretim Görevlisi forum içinde, yazan butterfly_355
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 19-08-2013, 13:09
 3. YÖK Talimatı İle Öğretim Üyeleri Hastanelere Dönüyor
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01-08-2013, 14:15
 4. YÖK Başkanı ve Üyeleri Hakkında Suç Duyurusu
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 25-06-2013, 21:30
 5. Akademik personelin özlük haklarına ilişkin SORU ÖNERGESİ
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan VeK
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 21-12-2012, 17:14

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git