Bulunan 1 den 4 - Toplam 4

ÖSYM'den Soruların Yayınlanmamasına Dair Açıklama

Anasayfa Haberleri Forumunda ÖSYM'den Soruların Yayınlanmamasına Dair Açıklama Konusunu İncelemektesiniz

ÖSYM Başkanlığı Tarafından Yapılan Sınavlarda Sorulan Soruların Yayımlanmaması Hakkında Açıklama Her yıl 40’a yakın merkezî ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  ÖSYM'den Soruların Yayınlanmamasına Dair Açıklama

  ÖSYM Başkanlığı Tarafından Yapılan Sınavlarda Sorulan Soruların Yayımlanmaması Hakkında Açıklama

  Her yıl 40’a yakın merkezî sınav yapan ÖSYM, her sınavda sorduğu yaklaşık 100 soru ile yılda ortalama 4000 soru kullanmaktadır. 2012 yılında bu miktar 11.200 olarak gerçekleşmiştir. 39 yıllık geçmişi de göz önüne alındığında hazırlanmış ve sorulmuş soru adedi çok ciddi rakamlara erişmektedir. Ancak, bugüne kadar ÖSYM’nin yaygın uygulaması “bir sınavda sorulmuş sorunun bir başka sınavda sorulmaması” olmuştur. Günümüzde kamuoyunun takdirini toplayan bu yaygın uygulama diğer yandan soru hazırlamada her gün daha uç alanlara daha ince detaylara gitme riskini oluşturmakta ve bazı önemli sınavlarda çok ciddi kısıtlamalar getirebilmektedir. Diğer yandan, soruların kolaylık/zorluk/ölçme kalitesi dereceleri sadece soru yazarlarının belirlemesine bağlı olarak tespit edilebilmekte oysa soruların gerçek kolaylık/zorluk/ölçme kalitesi dereceleri bilimsel anlamda sadece adayların sınav anında verdikleri cevaplar ile belirlenebilmektedir. Bu da soruların, fiilen gerçekleştirilen bir sınavda denenmesi ile mümkün olmaktadır. Ölçme kalitesi yüksek soruların tekrar sorulabilmesi imkanından vazgeçilmesi düşünülemez.

  Bir başka boyut ise, artık modern bilişim çağının bir kaçınılmazı haline gelen “elektronik sınav” uygulamalarıdır. ÖSYM’de en hummalı çalıştığımız alan da budur. Önümüzdeki kısa ve orta zaman diliminde elektronik sınavları gerçekleştirmenin heyecanını yaşıyoruz. Randevu ile belirli bilişim ağı güvenliği sağlanmış sınav merkezlerinde yapılacak bu sınavlar haftanın her günü yapılabileceği gibi günde bir kaç kez de yapılabilir duruma getirilmiştir. Bu sınavlarda sorulmuş olan soruların hemen sınavdan sonra açıklanması gibi bir uygulama sınavların istenilen sayıda yürütülmesini imkansız hale getirmektedir. O nedenlendir ki, dünyada sınav yapan kuruluşlar kesinlikle soruları açıklamamaktadırlar.

  Yukarıdaki tüm bu gerçekler dikkate alınarak, ÖSYM “sınavlarda sorulan soruların sınavdan sonra tamamının yayınlanmaması” kararını almıştır. 6495 sayılı Kanun ile de ÖSYM’nin sınavlarda sorduğu sorular 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunun kapsamı dışına çıkarılmıştır.

  Ancak, tüm iş ve işlemlerinde şeffaflığı ana prensip edinen ve bunu misyonunda da net biçimde belirten ÖSYM, sınava hazırlanan adayların bilgi edinmeleri ve sınava girmeleri halinde kendi sınavlarını cevap kağıtları ile birlikte fiili olarak değerlendirebilmeleri için 29/08/2013 tarihli duyurusu ile sınavlarda sorulan soruların %10’unu sınav sonuçları açıklandığında kamuoyuna açıklama kararı almış ve bu soruların her türlü basın yayın organı ile paylaşılmasına da izin vermiştir.

  Geleneksel olarak, tüm sorularını akademisyen bilim heyetlerine denetlettiren ÖSYM, sınavdan sonra da hiç bir zaman sorularının bilimsel denetiminden kaçınmayacaktır. Gerek bilimsel denetim gerekse sınav sonrası adayların sorulara verdikleri cevapların analizi olan “madde analizi” sonucunda iptal edilmesi gereken soruları iptal edecektir.

  Tüm bunlar ışığında, özellikle son günlerde internet medyası ve sosyal medyayı ticari emellerine alet ederek, yayınlanan soruları yasal olmayan yollarla kullanmak suretiyle şimdiye kadar haksız ticari rant elde eden bir kısım çevrelerin, ÖSYM’nin “sınavda sorulan soruların sınavdan sonra kamuoyuna açıklanmaması” kararını, soruları yargı denetimi dışına çıkarmak gayesi güttüğü şeklinde acımasız ve ithama varan biçimdeki yorumlarının mesnetsiz, yalan ve adayları rahatsız edici olduğunu beyan ederiz.

  Esasen dünya çapında yapılan ve uluslararası geçerliliğe sahip merkezî sınavların tamamına yakınında, sınav sorularının açıklanmadığı gizli tutulduğu da ortadadır.

  Temel misyonu “hak ve adaleti tesis etmek amacıyla bilimsel yöntemler ışığında sınav yapmak” olan ÖSYM bu misyonundan asla vazgeçmeyecektir.

  Kamuoyuna duyurulur.

  ÖSYM
  Son düzenleyen Nazmi, 17-09-2013 saat 20:33.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Mesaj
  25
  okurken uykum geldi artık niyeyse

 3. #3
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  05-2013
  Nerden
  İZMİR
  Mesaj
  4
  herzamanki gibi, Türkiye'nin eğitim sisteminin HAKLI geçerlilikleri duyuruda yeralmış.
  hatırladığım kadarıyla geçerli olan 2 kural vardı; öğretmen herzaman haklıdır, öğretmenin haksız olduğu durumlarda yine 1. kural geçerlidir öğrenci konumundaki bireyler herzaman şikayetçi olabilirler veee bu onların en doğal hakkıdır, haklarını herzaman arayabilirler, haklılıklarını da ispat edebilirler...

 4. #4
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Nerden
  Kayseri
  Mesaj
  5
  gizli saklı işler amaçlı gereksiz bi çalışma ...

Benzer Konular

 1. ÖSYM: E-Sınava Geçebilmek İçin Soruların Yayınlanmaması Lazım
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 22-07-2013, 13:09
 2. F.Bahçelileri Çok Kızdıracak Açıklama
  Futbol forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 03-05-2013, 14:05
 3. Ales çıkmış soruların tamamı,cevapları içinde(2012-2011-2010-2009-2008-2007-2006)
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan acarozgen
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 16-03-2013, 12:16
 4. ÖYP-İşlemlerim Bölümü-Acil Açıklama
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan emut
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 06-02-2011, 16:18
 5. Basında yer alan bazı haberlere ilişkin açıklama
  Üniversite İstatistikleri forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 27-10-2010, 23:44

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git