Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 18
Ağaç Şeklinde Aç12Beğeni

30 Yıldır Öğrenci Yok, Ancak Kadro Tam

Anasayfa Haberleri Forumunda 30 Yıldır Öğrenci Yok, Ancak Kadro Tam Konusunu İncelemektesiniz

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü 30 Yıldır Açık Olmasına Rağmen ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  30 Yıldır Öğrenci Yok, Ancak Kadro Tam

  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü 30 Yıldır Açık Olmasına Rağmen Öğrenci Alamıyor!

  30 yıldır lisans öğrencisi alınmıyor ancak 3 profesör, 2 doçent, 3 yardımcı doçent, 3 asistan ve 1 de misafir profesör görevli. Fizik Bölümü Başkanı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kayhan Ülker “Fizik bölümüne lisans programı için başvurular var ancak reddediliyor.YÖK’ün bu bölümlere karşı genel yaklaşımı da bu” diyor.

  MİMAR Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nin 30 yıldır lisans öğrencisi alınmayan fizik bölümünde 3 profesör, 2 doçent, 3 yardımcı doçent, 3 asistan ve 1 de misafir profesör olmak üzere 12 kişi görev yapıyor. 1928’de kurulan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi’nin, 1982’de üniversite olması kararlaştırıldı. Ancak bunun için bünyesinde en az 3 fakülte olması gerekiyordu. 1983’de Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi’ne ek olarak Fen-Edebiyat Fakültesi kuruldu. O yıldan beri fakültenin arkeoloji, istatistik, eğitim bilimleri, matematik, sanat tarihi, sosyoloji, tarih, Türk dili ve edebiyatı ve felsefe bölümleri binlerce öğrenci yetiştirdi, ancak fizik bölümü hariç.

  ‘BAŞVURULARA RET’

  O bölümdeki öğretim görevlileri, lisans programı kontenjanı için Yüksek Öğretim Kurumu’na (YÖK) başvuru yapıldığını ve reddedildiğini ancak bunun 30 yıllık keyfiyete hiçbir şekilde bir açıklama getiremeyeceğini söyledi. 1.5 yıl önce göreve başlayan Fizik Bölümü Başkanı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kayhan Ülker şu bilgileri verdi: “Fizik Bölümü’ne lisans programı için başvurular var ancak bunlar reddediliyor. YÖK’ün bu bölümlere karşı genel yaklaşımı da bu. Öğrencilerden talep görmediği için Türkiye genelinde fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilimler eğitimi konusunda farklı bir çalışma var. Yani bilim adamı yetiştirmek için yüksek lisans programlarını desteklemek güçlendirmek gibi.

  ‘YATARAK MAAŞ YOK’

  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yalçın Karayağız, son iki yılda fizik bölümünde olumlu gelişmelerin olduğunu, yüksek lisans öğrencilerinin sayısının her yıl arttığını söyledi. Karayağız, bölümün, şu an Türkiye’de hiçbir örneği bulunmayan bir Merkez Araştırma Laboratuvarı’na sahip olduğunu, burada yapılacak çalışmaların ve üretilen bilimin tüm Türkiye’nin hanesine fizik alanında artı puan getireceğini aktardı. Karayağız, “Göreve geldiğimden beri başvurularımızı gerekli yerlere yaptık. Yani öyle arkadaşlarımızın yatma, yatarak maaş alma durumu falan yok. Benden önceki dönemi bilemem. Hesabını ben verecek değilim” dedi.

  Lisans Bölümleri Kapatılabilir

  YÖK’ten üst düzey bir yetkili şu bilgileri verdi: “Üniversite yönetimi başvurularının reddedildiğini söylemişse doğrudur. Tam olarak gerekçe neydi bilemem. Ancak YÖK’ün zaten bu konuyla ilgili genel yaklaşımını da ben size söyleyeyim. Çok açık. Fizik, kimya ve biyoloji bölümlerine son 3, 4 senedir kontenjan verilmiyor. Hatta kurumumuz ve TÜBİTAK’ın bu konuda bir çalışması da var. Temel bilimler alanında çalışan akademisyenlerin enerjilerini daha verimli bir alana kanalize etmek gibi. Belki de bu bölümlerin lisans programları yeterli öğrenci başvurusu olmamasından dolayı kapatılacak. Lisansüstü programlarına daha fazla ağırlık verilmesi üzerinde çalışılıyor. YÖK Başkanımız da zaten bununla ilgili bir röportaj vermişti.”

  Tek Öğrenci Yetiştirmeden Emekli Olan Profesör var

  FİZİK bölümünden adını vermek istemeyen bir öğretim görevlisi şunları söyledi: “Burası aile şirketi gibi yıllarca idare edilmiş bir yer. MSGSÜ gibi Türkiye’de sanat ve mimarlık konusunda öne çıkmış bir kurumda Fizik bölümünde ne olduğunu, neler döndüğünü maalesef bunca yıl kimse sorgulamadı. Düşünün haftada bir servis derslerini saymazsak tek bir öğrenci yetiştirmeden buradan emekli olan profesör var. Her yıl ‘mekan ve bütçe sıkıntısı var’ gerekçesiyle aktif hale getirilmedi bölüm. Sayısız kez rapor sunuldu bölümün açılması için. Şu kadar malzeme şu kadar para gerekiyor diye. Ama bunlar hep rektörlükte takılıp kaldı.”

  MATEMATİK’E GİRDİ

  Prof. Dr. Ender Aktulga, fizik bölümünün eski başkanlarından. Şu an emekli. Bölümdeki diğer hocalar gibi Aktulga da matematik bölümünde Fizik derslerine girdi. Servis dersine girdiği bölümlerden öğrencileri vardı. Okulda da sevilen bir hocaydı. Ancak kendi bölümünde öğrencisi hiç olmadı.

  Kaynak:
  Son düzenleyen Nazmi, 06-08-2013 saat 15:01.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2013
  Mesaj
  81
  Yazık , çok üzücü maalesef. Bunun hesabını kime sormalı bilemiyorum. İnşallah oradaki bu hocalarımız, bunun ızdırabını çekiyorlardır.Yök teki çalışanlar ve bölümü açan hocalar helal midir aldıkları maaş bilemiyorum
  Hayır yolda uğraş ...

 3. #3
  Kısıtlanmış Üyelik
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  133
  Alıntı lansetucu Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Yazık , çok üzücü maalesef. Bunun hesabını kime sormalı bilemiyorum. İnşallah oradaki bu hocalarımız, bunun ızdırabını çekiyorlardır.Yök teki çalışanlar ve bölümü açan hocalar helal midir aldıkları maaş bilemiyorum
  şahsen ;

  Mimar Sinan Üniversitesi Fizik Anabilim dalındakı hocalarla bizzat tanısmıs bırı olarak soyleyebılırım kı, msgü ye fızık lısans acılacak dıye hep bır umutla bekledıler ve bunun ıcınde sureklı cabaladılar.Bu yuzden de kimse maasları harammıdır helalmıdır dıye yargılamasın.Çünkü ordakı hocalar gercektende bunun ıcın cabaladılar.

  fizik lisansta ögrencısı yok dıye, o bolumun hocalarının calısmadıgına daır bır kanı da olusmasın.Çünkü msgü dekı hocalar teorık fizik calısıyorlar, ve bu da hafife alıncak bırsey degıl.Çünkü teorık fızık yogun bır calısma temposu gerektırır.

  Fizik bölümü birçok unıverıstede lisans ögrencısı almasada baska bolumlere fızık derslerı verılebılmesı adına unıversıtelerde olması gerekır.Fizik derslerinın olmadıgı bır muhendıslik ,teknık egıtım , fen edebıyat, tıp fakultesı , dusunulemez.Bu yuzden de fizik bölumleri lisansa ogrencı almıyor lisans ogrencısı yok hocalar bosta dıye dusunulup kapatılamaz.Fizik lisansa talep yok dıye ogrencı alımı durdurulabılır.Ama anabılımdalı unıversıteden kaldırılamaz.kaldırılmamalı,

 4. #4
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2012
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  19
  teorik çalışma yapmak öğrenci almamanın bahanesi olamaz. özür kabahatten büyük olmasın.

 5. #5
  Kısıtlanmış Üyelik
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  133
  Alıntı musekkit Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  teorik çalışma yapmak öğrenci almamanın bahanesi olamaz. özür kabahatten büyük olmasın.
  lisansa ögrencı almamayı bölumun hocaları belırlemıyor, lisansa ogrencı almak ıcın talepte bulunuyorlar,onaylanmıyor.

  Bölumun lisans ogrencısı yok dıye hocalarımızın calısmadıgı dusunulmesın dıye acıklama yaptım ama sız yalnıs anlamıssınız

 6. #6
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  istanbul
  Mesaj
  399
  Tek Öğrenci Yetiştirmeden Emekli Olan Profesör var ne demek yahu

 7. #7
  Kısıtlanmış Üyelik
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  133
  Alıntı fallenangel Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Tek Öğrenci Yetiştirmeden Emekli Olan Profesör var ne demek yahu
  lisans ogrencısı olmayınca halıyle kendı anabılımdalından ogrencı de yetıstıremez.

 8. #8
  ch.accepted
  Misafir
  "3 profesör, 2 doçent, 3 yardımcı doçent, 3 asistan ve 1 de misafir profesör"

  Bölüme öğrenci alınmıyor madem neden bu insanların kadroları halen burada? Başka üniversitelere gönderilsinler. Servis dersleri denen şahsen bizim de aldığımız Mühendislik için fizik 1 ve mühendislik için fizik 2 derslerini o 3 yardımcı doçent yeter zaten. Çünkü bu dersleri vermek için aşırı bir bilgi gerekmiyor. İlerde mühendislik problemlerinde karşılaşılacak temel ilkeleri versinler yeter. Yani bu servis dersleri için yardımcı doçentlerin bilgisi fazla bile gelir.

  Kısacası bence o 3 yardımcı doçent tüm üniversiteye rahatlıkla servis dersi verebilir. Bir yardımcı doçent 1 haftada en az 5 bölüme servis dersi verebilir. (ki bizim ünide günde iki bölüme servis dersi verenler vardı) 3+1 prof ile 2 doçente de pek iş kalmıyordur muhtemelen.

 9. #9
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2013
  Mesaj
  81
  Alıntı ch.accepted Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  "3 profesör, 2 doçent, 3 yardımcı doçent, 3 asistan ve 1 de misafir profesör"

  Bölüme öğrenci alınmıyor madem neden bu insanların kadroları halen burada? Başka üniversitelere gönderilsinler. .

  Hocama katılıyorum , öğrenci alamıyor olmaları aktif çalışmamaları manasına gelmiyor. Memuriyette öyle kadrolar, branşlar varki idareci,yönetici insanlar onları her şekilde çalıştırmasını biliyorlar
  Bir hoca öğrenci yetiştirmelidir. Sadece bilim üretmek değil , hatta şu an sağlam öğrenciler yetiştirmenin Günümüz Türkiye şartlarında bilim üretmenin önünde bir yaklaşım olduğuna inanıyorum. Kadrolar dolacak, öğrenciler yetişecek, belkide bizden sonrakiler asıl bilim üretecek insanlar olacak inşallah.
  Hayır yolda uğraş ...

 10. #10
  Kısıtlanmış Üyelik
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  133
  Baska universitelere gonderilsin demissiniz. Nereye gonderilsin ytu ye mi iu ye mi ankara ya mi ?zaten orda kadrolar dolmus vaziyette.diger illere gonderselerde durum ayni ogrenci yok.Ustelik fizik bolumunun sknts sadece bunlarda degil.disardan yorum yapmak kolay.

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. ÖYP Bütçem Yaklaşık 1 Yıldır Çıkmadı. Ne yapmalıyım?
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan Mthan
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 20-08-2013, 15:29
 2. Cari alım ile atanmaya hak kazandım, ancak...
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan Ind_Eng85
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 29-01-2013, 15:15
 3. 18 Yıldır Öğrencisi Olmayan Fakülte!
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 15-04-2012, 12:24
 4. 27 Yıldır Doktora Öğrencisi
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan Tutatochi
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 15-10-2011, 23:28

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git