Bulunan 1 den 1 - Toplam 1

Beş Akademisyen Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı seçildi

Anasayfa Haberleri Forumunda Beş Akademisyen Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı seçildi Konusunu İncelemektesiniz

Bilim Kahramanları Derneği, bu yıl ilk kez düzenlediği etkinlikte Türkiye’deki üniversitelerden 5 akademisyeni Üstün Başarılı ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Beş Akademisyen Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı seçildi

  Bilim Kahramanları Derneği, bu yıl ilk kez düzenlediği etkinlikte Türkiye’deki üniversitelerden 5 akademisyeni Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı olarak seçti. Amaç, akademisyenlerin çalışmalarında, motivasyonlarını arttırmak.  Gençleri erken yaşta temel bilimlere çekmek amacıyla kurulan Bilim Kahramanları Derneği, 2012 yılının ‘Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanları’nı seçti. 2013’te ilk defa düzenlenen etkinliğin seçici kurulunda Mimar Sinan Güzel Sanatlar, İstanbul Kültür ve Özyeğin Üniversitesi’nden profesör ve doçentler yer aldı. Başvurular arasında 38 yaşını doldurmamış 2012 yılının en başarılı beş genç bilim insanı seçildi. 2010 yılından bu yana Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik programında öğretim görevlisi olarak çalışan, Sabancı Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Murat Çokol, 2008’den bu yana Bilkent Üniversitesi, Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Enstitüsü’nde ve Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi’nde (UNAM) araştırma grubuyla beraber çalışmalarına devam eden Doç. Dr. Mustafa Özgür Güler, Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü’nde çalışmalarına devam eden Yrd. Doç. Dr. Coşkun Kocabaş, sinyal işleme, otomatik öğrenme, kablosuz ve sualtı haberleşme sistemleri alanlarında araştırmalar yapan Yrd. Doç. Dr. Süleyman Serdar Kozat ve ODTÜ Fizik Bölümü Profesörü Prof. Dr. Altuğ Özpineci, 2012 yılının Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanları oldu.

  Üç rektör projeyi tasarladı

  Bilim Kahramanları Derneği Başkanı D. Hakan Habip, projeyi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Yalçın Karayağız, İstanbul Kültür Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir ve Özyeğin Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut ile birlikte tasarladıklarını söyledi. Habip, “Bu sene etkileşim kurduğumuz yaş grubunu genişletecek, temel bilimler ve mühendislik dallarındaki 38 yaş altı bilim insanlarına kamuoyu önünde teşekkür ederek yüreklendirecek, bu arada bilimin çok geniş kitleler tarafından fark edilmesini sağlayacak bir proje daha ürettik: Bilimin Kahramanları Gecesi: Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü. Bu şekilde bir projede hem genç bilim insanları yürekleniyor, hem akranları, hem de geleceğin bilim insanları. Kısaca, ödül vermemizin amacı, “insanlık için adım-adım daha iyi bir geleceğin inşaatı.” Sahiplenmeye odaklı bir dünyada, tamamlayıcılığın öne çıktığı, takım çalışması yapabilmenin kolaylığını herkese göstermek de çok önemli” dedi.
  Hakan Habip’in verdiği bilgiye göre, başvuranların eğitimleri, akademik deneyimleri, yayın listeleri, atıf adetleri, davetli konuşmaları, almış olduğu diğer ödüller, özgeçmiş, ve başvuru metinleri dikkate alındı. Her bir başvuranın bilime katkısı, bilimin yayılmasına katkısı ve bilimin toplum yararına kullanılmasına katkısı değerlendirildi.

  Katılım şartları eylül ayında duyurulacak


  Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü için, 38 yaşının doldurmamış herkes başvuruda bulunabilir. Detaylı katılım şartları Bilim Kahramanları Derneği’nin internet sitesinde eylül ayında duyurulacak. Yaş dışındaki en önemli kriter ise projeyi tasarlayan üç rektörün kurumlarından başvuru kabul edilmemesi.


  Bilim Kahramanları Derneği

  Bilim Kahramanları Derneği gönüllüleri 9 yıldır 9-16 yaş arası gençlerin erken yaşta, içten gelerek temel bilimlerle ilgilenmelerini sağlayan, insanlık olarak çok ihtiyacımız olan “takım çalışmasını” yaşatan etkinlikler düzenliyor. Etkinliklere her katılan kendini geleceğin bilim kahramanı olarak hayal ediyor. Bu sayede Türkiye’de topluma yararlı çözümler üreten, yaşam kalitesini olumlu etkileyebilecek geleceğin bilim insanı, mühendisi, etkin girişimcisi, duyarlı vatanadaşları yetişmesine destek olunuyor.

  Kaynak: Hürriyet
  Son düzenleyen Nazmi, 29-07-2013 saat 19:44.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

Benzer Konular

 1. Akdeniz Üniversitesi, 'Yılın En Başarılı Üniversitesi' seçildi
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 19-03-2019, 17:10
 2. Başarılı Üniversite Öğrencisine Akademisyen Maaşı Kadar Burs
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 24-06-2013, 17:26
 3. Bilim İnsanı Olmak Önce İnsan Olmakla Mümkündür
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 12
  Son Mesaj: 23-06-2013, 20:06
 4. Türkiye'nin En Yenilikçi 50 Üniversitesi Seçildi
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 10-04-2013, 12:29
 5. Türkiye’nin en genç rektörü 38 yaşında
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 06-09-2012, 01:23

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git