Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 13

Bir Garip "ZAM" Hikayesi...

Anasayfa Haberleri Forumunda Bir Garip "ZAM" Hikayesi... Konusunu İncelemektesiniz

Akademisyen maaşlarına zam yapılacağına dair açıklama Bülent Arınç tarafından 2012 yılının yaz sonunda yapılmıştı. Fakat ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Bir Garip "ZAM" Hikayesi...

  Akademisyen maaşlarına zam yapılacağına dair açıklama Bülent Arınç tarafından 2012 yılının yaz sonunda yapılmıştı. Fakat o tarihten beri akademik personel maaşlarına öğretim yardımcıları da dahil olmak üzere tüm öğretim elemanlarını kapsayan herhangi zam yapılmadığı gibi özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda da somut bir adım atılmamıştır.

  Mart 2013’te İçişleri Bakanı Muhammer Güler Emniyet Teşkilatı personelinin özlük haklarının iyileştirileceği müjdesini vermiş, polis memurlarının ek göstergelerinin 3.600’den 4.800’e çıkarılması ve fazla mesai ücretlerinin kademeli olarak artırılması tasarlanmıştır. Bu görüşmeler sonunda hazırlanan kanun tasarısıyla polis memurlarının yıllık izinleri disiplin cezası almamış memurlar için artırılmış, komiser yardımcılığı ve başpolislik sınav şartları eşitlenmiş, olağanüstü hal bölgelerinde görev yapan memurlara tazminat ödenmesi kararlaştırılmıştır.

  Yine 2013’ün Mart ayında polislerin durumundan hareketle astsubaylar da harekete geçtiler. Sosyal medyada örgütlenen astsubaylar;

  * Görev tazminatının kendilerine verilmesi
  * Yarbay ve albayların aldığı komutanlık tazminatı
  * İntibak yasasının astsubaylar için de çıkartılması
  * Astsubayların evlilik ve diğer izinlerde TSK'daki diğer personelle eşit olmak
  * Silahlı Kuvvetler Tazminatı'nın emeklilikte de yansıtılması
  * Astsubay emeklileri sicil affı

  taleplerini dile getirdiler. Astsubayların talepleri üzerine TSK astsubayların sorunlarına çözüm üretmek, önerileri dinlemek, tüm astsubaylara ulaşabilmek amacıyla “ombudsmanlık” kurdu. Komutan inisiyatifiyle çözülecek sorunlar mümkün olduğunca çözülüp hükümet kararıyla çözülebilecek sorunlar tartışmaya açıldı.

  Aynı tarihlerde Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya yaptıkları ziyarette, öğretmen maaşlarının iyileştirilmesi konusunda ortak fikre sahip olduklarını memnuniyetle gördüklerini belirtmiş ve " Sayın Bakan, eşit işe eşit ücret düzenlemesi olan 666 Sayılı KHK'da unutulan öğretmenlere ek ödeme verilmesi gerektiğini ve ücretlerinin iyileştirilmesi lazım geldiğini ifade etmişlerdir." açıklamasını yapmıştır.

  2013 yılı Diyanet İşleri personellerinin zamlı maaşlarına bakıldığında İl Müftüsünün 4.500 / 4.800, Vaizin 2.400 / 2.600, Murakıbın 2.200 / 2.500 TL maaş aldığı görülür. Akademisyen maaşları ise bu örneklerle kıyas götürmez durumdadır.

  TBMM’de “yardımcı hizmetler” biriminde istihdam edilen 22 temizlik elemanı lisans mezunudur ve 3100 TL maaş ile çalışmaktadır.

  Maliye Bakanlığının çıkardığı 666 sayılı KHK ile kurumlar arası tüm ek ödeme farklılıkları kaldırıldı. Hizmet kolu ve belediye / il özel idareleri bazında iki toplu sözleşmenin daha yapılıp yerel yönetimlere tanınan bu sözleşme hakkı bir kısım belediye ve il özel idarelerinin memurlarına genel zamma ek olarak 600 liraya kadar ek maaş hakkı tanıdı. Memur maaşları arasındaki bu adaletsizlik diğer memurların tepkisine neden oldu ve sendikalar tarafından masaya yatırıldı.

  Memur yasa taslağındaki değişiklikler Nisan ayı başında açıklandı ve maalesef biz Öğretim Elemanları için herhangi bir olumlu madde yer almamaktaydı. Ancak bizlere umut verebilecek tek madde gibi gözüken Performans sistemi yeni devlet memurları kanununda ön plana çıkarılmıştı. Performans özlük haklarının belirlenmesinde ve yükselmede daha etkili olacak. Bunlara ek olarak üst düzey yöneticilerinin tanımı yeniden yapılıyor, atamalarına ilişkin şartlar esnetiliyor.

  Tasarı konuşulurken Emniyet Genel Müdürlüğü son 5 yılda görevinde üstün başarı gösteren 684 bin 676 personele maaş taltifinde bulundu. İçişleri Bakanı Muammer Güler emniyet personeline maaş taltifi uygulamasının işçi ve sözleşmeli personel haricindeki polis, amir, müdür gibi emniyet personelini kapsadığını ifade etti.

  Nisan ayının sonlarında memur sendikaları ve hükümet arasında disiplin affı ve memura bir derece verilmesi konularında mutabakata varıldı. 657 sayılı kanunda yapılması öngörülen değişiklikler maddelerle açıklandı ve yine Öğretim Elemanlarını mutlu edecek bir madde yoktu.

  Mayıs 2013’te Yök Başkanı Gökhan Çetinsaya öğretim üye ve elemanlarının özlük hakları ve maaşlarının iyileştirilmesi konusuna önem verdiklerini açıkladı. Temmuz ayında asgari ücrete %4,4 oranında, araştırma görevlileri maaşına ise sadece 83 TL zam yapıldı.

  Memur-Sen’in toplu sözleşme öncesi taleplerinin bir kısmı ise şu şekilde:

  * Taban aylığına 100 TL zam.
  * Toplu sözleşme ikramiyesi 2014 için ayda 30 TL’den yıllık 360 TL; 2015’te aylık 40 TL’den yıllık 480 TL.
  * Sözleşme ücreti tavanı 4 bin 28 TL’den 5 bin 500 TL’ye çıkarılmalı.
  * Aile Eş Çocuk yardımı arttırılmalı.
  * Emeklilere maaş aldıkları banka tarafından promosyon ödemesine yönelik Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bankalarla protokol imzalanması.
  * Kıdem Aylığı katsayısı 1.53’ten 8.13’e çıkartılmalı.
  * 4-C’li geçici personel statüsündekilerin kadroya geçirilmeli.
  * 666 sayılı KHK kaynaklı mağduriyetler giderilmeli. Öğretmenler ve öğretim elemanları olmak üzere mağduriyeti gidermek üzere 200 ila 400 TL arası ekstra ücret verilmeli.
  * Fazla mesai sorunu çözülmeli.
  * Doğum yardımı 191 TL’den 813 TL’ye çıkarılmalı.
  * Ölüm yardımı memurun kendisi için bin 459 TL’den 3 bin 93 TL’ye çıkarılmalı. Memurin eşi ve çocuğu için ise bu rakam 729 TL’den bin 546 TL’ye yükseltilmeli.
  * Evlenme Yardımı olarak memurun kendisinin evliliğinden en yüksek devlet memuru aylığının 5 katı olmak üzere 3 bin 866 TL destek verilmeli. Memurun çocuğu evlenecekse en yüksek devlet memuru aylığının 2 katı olmak üzere bin 546 TL verilmeli.
  * Fiilen görev yapılan her gün için 5 TL ulaşım yardımı.
  * Görev başında geçirilen her öğün için 6 TL yemek yardımı.
  * Giyecek yardımı yönetmeliğinde 2014 yılı için 100 TL ve 2015 yılı için 135 TL.
  * Kadro unvan ve ek gösterge yönüyle ayrım yapmaksızın bütün kamu görevlilerine 2014 yılı için 50 ve 2015 yılı için 60 TL harcırah verilmeli.
  * 2013 Bütçe Kanunu K Cetvelinde unvan ve kurumlara göre; 2014 için 4 TL, 5 TL, 7 TL, 15 TL, 2015 için 5 TL, 6 TL, 9 TL, 20 TL fazla mesai verilmeli.
  * Emeklilikte ödenen tazminat 965 TL’den bin 475 TL’ye yükseltilmeli.
  * Yan ödeme katsayısı ve gösterge rakamları yüzde 50 arttırılmak suretiyle 0,03652 olmalı.
  * Ek ödemeden sosyal güvenlik primi kesintisi yapılması ve em ödemenin emekli maaşının belirlenmesinde dikkate alınmalı.
  * Emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 30 yıllık süre sınırı kaldırılmalı.
  * Ek ödeme oranları emsali devlet memurlarından düşük olamaz. Gelir vergisi kesintileri, emsali devlet memurundan yüksek olamaz. Devlet memurlarının arazi tazminatından yararlanmasına ilişkin hükümler aynen uygulanır.
  * Silah tazminatı ve vardiya tazminatı ödenmeli.
  * Başta başörtüsü olmak üzere kamu görevlilerinin kılık-kıyafet kapsamlı yasaklarına son verilmeli.
  * 2005 yılından sonra göreve başlayan/başlayacak kamu görevlilerine bir derece verilmesi, 2005 yılından sonra uygulanan disiplin cezalarının affına ilişkin düzenleme yapılmalı.

  Kısaca vurgulamak istediğimiz; günümüz şartlarında mezun verdiği Uzman yardımcısı bir öğrencisinden daha az maaş alan Öğretim Elemanlarının (Araştırma Görevlisi, Okutman, Öğretim Görevlisi, Uzman) ve hatta Yardımcı Doçentlerin durumunun netleşmediği, özlük haklarında ve maaşlarında herhangi bir iyileştirme çabası görülmediği; yaklaşık 15 yıl kadar önceki akademisyen maaşlarına nazaran şu anki maaşların çok düşük olduğudur. Sendikalar ve STK’lardan bu konuda biz Öğretim Elemanlarına açık destek istiyoruz.

  Saygılarımızla.
  Akademikpersonel.org Ailesi

  twitter destek: @akademikzam
  Son düzenleyen Nazmi, 29-07-2013 saat 12:13.
  aDNA, Mr December ve osmanbasit bunu beğendiler.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Arkadaşlar konuya buradan devam ediyoruz. Görüşleriniz ve paylaşımlarınız bizler için çok değerli. Şimdiden teşekkürler.http://www.akademikpersonel.org/gene...geciyoruz.html

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  72
  Yil 1981; bir arastirma gorevlisinin maasi bir muhendisin maasindan % 38 daha fazlaydi.

  Yil 2013; bir arastirma Gorevlisinin maasi bir muhendisin maasinadan % 25 daha AZ.

  aslinda yukardaki tablo herseyi ortaya koyuyor.

  NEYSE asil soylemek istedigime geleyim :

  bana gelen mesajlardan sonra ki eger bu mesajlari gonderenler akademisyense sahsim adina onlar ile ayni meslegi paylastigim icin utandim.

  bu kadar vizyonsuz, bu kadar dar cercevede olaylara bakan bu kadar kulaktan dolma bilgiler ile konusan, bu kadar... kisilar akademisyen olamaz.Egerki akademisyenler ise de gercekten daha onceki mesajlarimda siklikla dile getirdigim universitelerimizde artik kaliteli akademisyenlerin olamayacagi tezimi malesef ve uzulerek gerceklestigine sahit oluyorum.

  Aslinda cevap yazmayacaktim.Ama bu kadar vizyonsuz mesaji gorunce en azindan basit olsa bir seyler soylemem gerektigini dusundum

  Hukumete gelince; Herkes ozgurdur ve istedigine oy verir.Ben hayatim boyunca iki defa oy kullandim ve ikisinde de serefim uzerine yemin ederim ki AK Partiye oy verdim.

  Pismanmiyim ?

  - hayir

  Ama 2011 yilindan sonra AK Partik bir seyler degisti ve degisiyor ve malesef neden boyle oldugunu da bilmiyorum.

  Ama benim icin AK Parti seruveni bitmistir.Bu sekilde devam ettikleri surece asla oy vermem soz konusu bile olamaz.

  Mehmet Baransu asla yalan soylemez , Onu Takip ettikce daha da gerceklerin farkina variyorum.

  sizlere de tavsiye ederim.

  Saygilarim ile

 4. #4
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  392
  200 ila 400 arası iyileştirme talebi mi? yazık. sendikalar bile anlamış bizden bir şey olmayacağını! koyun gibi bunlar. ne desek razılar. bu konuda hakkım helal olması başta başbakana ve bu konuda yetkili herkese.

 5. #5
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  02-2012
  Mesaj
  134
  makrizi' nin dediği gibi 200 ila 400 arası iyileştirme talebi hiç yeterli değil,hem de hiç. Bir de nerden geldik başörtüsüne be hocam..

 6. #6
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  05-2012
  Mesaj
  235
  Vahdet hocam elinize saglik emeginize saglik.

 7. #7
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  05-2012
  Mesaj
  197
  Hak arama söz konusu olunca en çok sesleri çıkması gerekenlerin başında akademisyenler gelir ancak mevcut durumdan tatmin olan kimse olmadığı halde akademisyenlerin haklarını aramamaları gerçekten düşündürücü ve üzücü...
  aDNA ve Cashmere bunu beğendiler.

 8. #8
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  6
  Akademik Personele Zam İçin Destek Kampanyası
  change.org internet sitesi üzerinden haklı davamız olan akademik personel zammı ve ek ödemesi hususlarında sesimizi duyurmak için bir kampanya başlattık.

  http://chn.ge/1eqEsRv

  Yukarıdaki linke tıklayarak imzanızı verin destekçi sayısını artırarak sesimizi duyuralım...

 9. #9
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  05-2013
  Mesaj
  19
  Taban aylık artışının öğretim üyelerinin maaşına etkisi... Gerçekten komik rakamlar... Araştırma görevlisine 2014 yılında %5 zam ... Daha iyisini de beklemiyordum gerçi.
  Kaynak AKADEMİK PERSONEL 2014 YILINDA NE KADAR MAAŞ ALACAK? | Akademik Personel
  aDNA bunu beğendi.

 10. #10
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Şaka gibi. Kademeli olarak zam şart. Araş. Gör. ve diğer Öğr. Elemanları en az %25, Yardımcı Doçent %20, Doçent %15 ve Profesör %10 olmalı. Bu şekilde bile bir prof. a yapılan zam bizimki ile aynı olacaktır ama en azından biz mezun ettiğimiz yeni bir memur adayı ile yakın maaş almış oluruz. YÖk te biliyor bunu Bakanlıkta hatta Başbakan Danışmanları da. İş yükü bizim üzerimizde. İnanın 1 hafta iş bırakalım Unıv. lerin işi durur. Hem akademik hem de idari işlerin Hammaliyesi bizde. Bunu sadece duyursak ve farkındalık oluştursak hakkımızı verir bu Hükümet. Ama maalesef siyasi olaylar hakkımızı almamızın önünde en büyük engel.

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Cinsiyet Değiştiren Bir Akademisyenin Hikayesi
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 19-07-2013, 14:29
 2. Gelişim Üniversitesi'nden bir garip icraat
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan guler
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 14-03-2012, 08:01

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git